کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی و نحوه پاسخ به آنها

597
کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی

کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی و نحوه پاسخ به آنها

این روزها تغییراتی در جسمش مشاهده کرده، نگران می‌شود، مثل دیگی جوشان در تلاطم است، مرتب از من می‌پرسد، اما خجالت میکشم، نمی‌توانم جواب قانع کننده ای به او بدهم، درمانده شده‌ام اگر او حقایق را بداند چه واکنشی خواهد داشت؟ نمی‌دانم با وجود فاصله سنی که بین ما وجود دارد، چگونه پاسخگوی پرسش‌هایی باشم؟ در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با نحوه پاسخ دهی به کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

پرسش ها کی و چگونه آغاز میشود ؟

فرزندان ما از چهار سالگی به بعد، سوال های جنسی برآمده از کنجکاوی خود را آغاز می‌کنند. در این سن است که بچه‌ها از برهنگی خود شرم کرده و لازم است پدر و مادرش این حالت را تقویت کنند که فرزندشان در سنین بالاتر به «بی‌‌پروایی جنسی» کشیده نشود. در پنج الی شش سالگی تراوش هورمون‌های جنسی به صورت بسیار مختصر آغاز می‌شود و دقیقا در این سن است که باید به کودکان پاسخ‌های صحیح، اما کوتاهی داد. البته در این سن کودکان نسبت به کودکان جنس مخالف احساس علاقه نشان میدهند که این ابراز میل طبیعی بوده و نباید با گرایش ها جنسی اشتباه گرفته شود اما در همان سان باید رفتار کودکان کنترل شده و تحت بازبینی بزرگسالان باشد.

کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی
کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی

با آغاز دوره نوجوانی و نخست سن بلوغ کودکان آسیب پذیر‌تر شده و باید در این زمینه آگاهی رسانی دقیق‌تر باشد تا این که مبادا مورد سوء‌استفاده جنسی قرار نگیرند. این به آن معنا نیست که فقط باید مسائل جنسی را تعلیم داد،​ بلکه باید درباره حفاظت از خودشان نیز به آنها آموزش‌های لازم داده شود.

پژوهشگران علوم رفتاری و آسیب‌ شناسان اجتماعی می‌گویند: دسته جمعی از نوجوانان که از سوی والدین، مربیان و کارکردهای اجتماعی با این نوع دگرگونی ها آشنا نشده‌اند، دچار ترس، تالم و حتی افسردگی می‌شوند و از خویش می‌پرسند این چه اتفاقی است که برای من می‌افتد، آیا طبیعی است؟ آیا برای کل افراد رخ میدهد؟‌ مبادا برایم مشکلی ایجاد کند. بسیاری از نوجوان به دلیل ناآگاهی دوره بلوغ را با خوف و پریشانی طی می‌کند و بتدریج قدرت تطبیق با شرایط متغیر آن را از دست می‌دهد. اینجاست که آسیب‌های رفتاری در کمین وی قرار می‌گیرد و زندگی‌اش مبتلا سختی های جنسی می‌شود.

به گفته پژوهشگران والدین باید با زبانی ساده و بدون پیچیدگی شرایط بلوغ را برای نوجوان تشریح کنند و به او اطلاعاتی متناسب با سن و ترقی مراحل بلوغ ارائه کنند. نوجوان تازه بالغ باید پیش از شروع دگرگونی ها عمده جسمی به آنها آگاه باشد و بداند من بعد کودکی خردسال یا نوجوانی بازیگوش نیست و برای خود آقا یا خانمی شده که جامعه و اطرافیانش انتظارهایی متناسب از وی دارند.

کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسیکنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی
کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی

آموزش مسائل جنسی

معمولا طرز تفکر نوجوان در ارتباط با مسائل جنسی وابستگی به رفتار و بازتاب های والدینش در دوران کودکی دارد. نوجوان در اوائل دوران نوجوانی به دلیل کنجکاوی می خواهد در مورد رشد جسمی تن خویش و اعضای تناسلی و مسائل جنسی اطلاعاتی کسب کند و حتی بفهمد که آیا شرایط جسمی و جنسی اش طبیعی است یا خیر. اگر اطلاعات لازم در این موارد را والدین در دسترس نوجوان قرار ندهند او مجبور می شود که در مورد مسائل جنسی اطلاعاتش را از همسالان و همکلاسان خود به دست آورد، و احتمالاً که این اطلاعات درست نباشد. اگر پدر و مادر از همان دوران کودکی رابطه عمیق و دوستانه ای با فرزندان خود پایدار کنند می توانند در دوران نوجوانی به سادگی و راحتی با هم گفتگو کنند، و اطلاعات صحیح و حقیقت نیز درباره مسائل جنسی به آن ها بدهند.

برای آموزش مسائل جنسی بهتر است که اموری به کودک آموخته شود که بر اساس سن و بر پایه سوژه مورد علاقه و تمایل اوست نه آن چیزی که مورد علاقه بزرگسالان است. تعلیم جنسی به هیچگونه نباید به تاخیر افتد بلکه باید اطلاعات و آگاهی کودک و نوجوان همزمان با احتیاجات اجتماعی و رشد او هماهنگ باشد. به عبارتی احتمالاً بهتر باشد اطلاعات جنسی زمانی به نوجوان یا کودک داده شود که او کنجکاو شده است و دوست دارد در این مورد اطلاعاتی کسب کند.

اما قبل از آن والدین حتما باید در این باره کسب آگاهی کرده باشند تااین که بدون لغزش جنسی در فرزندشان، پاسخگوی سوالات جنسی و تعلیم او باشند. آنها باید دغدغه خاطر نوجوان را با رفتار صحیح و عاقلانه کاهش دهند تا او بتواند خویش را با شرایط جدید تطبیق دهد. نوجوان در تلاش است لغایت جایی که ممکن است اطلاعات لازم را به دست آورد، والدین نباید با شنیدن یا دیدن چیزهایی از فرزند خویش نگران شوند و این عمل او را غیر اخلاقی تلقی کنند. این کشش و هیجانات و علاقه به امور و اطلاعات جنسی طبیعی است و الی مرحله ازدواج و تشکیل خانواده پیوسته پیدا می کند.

کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی
کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی

بسیاری از والدین از گفتگو کردن با فرزند خود درباره مسائل جنسی معذب میشوند ، و نمی دانند که چگونه این اطلاعات را در دسترس کودک یا فرزند خویش بگذارند. آنها باید موارد ذیل را برای نوجوان خود به سادگی تمام توضیح دهند:

  • قاعدگی در دخترها
  • وضعیت انزال شبانه در پسرها
  • خودارضایی و اثرات مخرب آن
  • انحراف جنسی
  • نزدیکی جنسی
  • ازدواج
  • حاملگی و چگونگی بارداری و وضع حمل

نبودن کانون گرم فامیلی و کمبود محبت، بی ثباتی و منازعه خانوادگی و بی کفایتی والدین برای ارشاد اولاد از عواملی هستند که مایه رفتار های نامناسب جنسی در نوجوان می شوند.

کنجکاوی فرزندان نسبت به مسائل جنسی و نحوه پاسخ به آنها نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =

بررسی

درمان گیاهی تاخیر قاعدگی به کمک ۶ گیاه شگفت‌انگیز

درمان گیاهی تاخیر قاعدگی به کمک ۶ گیاه شگفت‌انگیز قاعدگی با بلوغ آغاز و با یائسگی پایان می…