کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود

580
کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود

کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود

ماه مبارک رمضان فرارسید و سفره مهمانی خداوند در جهان گسترده شد . در این مهمانی هر انسانی به قدر ظرفیت خود از نعمت های سر سفره برخوردار میشود . اما هستند افرادی که بنا به دلایلی نمیتوانند روزه بگیرند . خداوند متعال برای این افراد نیز سفره رحمت خود را گسترده و احکامی را قرار داده تا این افراد نیز جبران مافات نمایند و از این مهمانی الهی محروم نشوند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد این احکام با شما سخن بگوییم که اغلب آنها را با نام کفاره میشناسیم . پس با مطلب کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود همراه ما باشید .

کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود
کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود

کفاره روزه چیست

خداوند متعال در قرآن میفرماید : « وَلَوْ أَنَّ أَهْلَ الْکِتَابِ آمَنُوا وَاتَّقَوْا لَکَفَّرْنَا عَنْهُمْ سَیئَاتِهِمْ… و اگر اهل کتاب ایمان بیاورند و تقوا پیشه کنند، گناهان آنها را می‌بخشیم…» . در این آیه منظور از ” لکفرنا ” اینست که از گناهان آنها چشم‌پوشی کرده و عقاب را برداشته است . از این جهت به کفارات ، “کفّاره” گویند، زیرا موجب پوشیده شدن و نادیده گرفتن گناهان می‌شود . لذا میتوان گفت منظور از بجا آوردن کفاره روزه همان بخشش از گناهان است یعنی فردی که بر او واجب است تا در ماه رمضان روزه بگیرد ولی بنا به دلایلی روزه نگرفته و مرتکب گناه شده است بایستی با بجا آوردن کفاره این تقصیر و کوتاهی را جبران نماید و مشمول عذاب الهی نشود . البته کفاره فقط متعلق به روزه نمیباشد بلکه اکثر احکام الهی را شامل میشود مانند کفاره حج ، کفاره قتل غیرعمد و … که با توجه به تناسب زمانی ما در این مطلب درباره کفاره روزه صحبت خواهیم کرد .

همچنین بخوانید :   روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست
کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود
کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود

کفاره روزه چقدر است؟

اگر فردی که روزه بر او واجب است به دلیل بیماری یا مسافرت و غیره نتوانست روزه بگیرد و تا رمضان سال بعد موفق به گرفتن قضای آن نشده باشد علاوه بر قضای روزه برای هر روز یک مد طعام ( ۷۵۰ گرم قوت غالب جامعه مانند  آرد، گندم، برنج و…) بعنوان کفاره به فقیر بدهد و اگر بدون عذر عمدا روزه خود را باطل کرده باشد برای هر روز علاوه بر قضا ۶۰ مد طعام به ۶۰ مسکین باید بدهد و یا ۶۰ روز روزه بگیرد . یعنی اگر فردی از روی عمد و بدون هیچ عذری روزه نگیرد برای هر یک روز که روزه نبوده دو راه برای جبران دارد یا باید قضای یک روز را گرفته و به شصت نفر فقیر هریک ۷۵۰ گرم غذا بدهد یا اینکه شصت روز را روزه بگیرد به شرطی که ۳۱ روز آن را پشت سرهم و بدون فاصله باشد .

کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود
کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود

کفاره جمع چیست؟

کفّاره جمع عبارت است از جمع بین آزاد کردن یک بنده و گرفتن دو ماه روزه و اطعام شصت فقیر . با توجه به اینکه در عصر حاضر آزاد کردن بنده مورد ندارد ، باید بین دو مورد دیگر جمع کند . پس اگر یک نفر با یک عمل حرام روزه خود را باطل کند (مثلا با آمیزش جنسی حرام یا خوردن و نوشیدن حرام ) باید هر دو روش قبل که در بالا توضیح داده شد را انجام دهد یعنی برای هر یک روز ، شصت روز روزه بگیرد و به شصت فقیر غذا بدهد .

مراجع عظام تقلید می فرمایند کسى که کفاره روزه رمضان بر او واجب است، باید یک بنده آزاد کند یا دو ماه روزه بگیرد (سى و یک روز آن باید پى در پى باشد) یا شصت فقیر را سیر کند یا به هر کدام یک مُد که تقریباً ده سیر (۷۵۰ گرم) است طعام یعنى گندم یا جو و مانند اینها بدهد و چنانچه اینها برایش ممکن نباشد هر چند مد که مى‏تواند به فقرا طعام بدهد و اگر نتواند طعام بدهد باید استغفار کند، اگر چه مثلاً یک مرتبه بگوید « استغفر اللَّه » و احتیاط واجب در فرض اخیر آن است که هر وقت بتواند، کفاره را بدهد. و در طعام نیز احتیاط مستحب آن است که تنها گندم یا آرد گندم یا نان گندم داده شود، هر چند ظاهراً هر طعامى که بدهد، کافى است .

همچنین بخوانید :   با رعایت این نکات در فصل گرما راحت روزه بگیرید

 

کفاره روزه چیست و در چه صورتی واجب میشود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − چهار =

بررسی

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی

خوردن لقمه حلال و تاثیر آن در زندگی کسب روزی حلال و تامین نیازهای انسان با آن ، همواره جزو…