پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی

262

پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی

نور خورشید جزو بهترین انرژی های شناخته شده است که مورد استفاده بشر قرار میگیرد . یک انرژی کاملا پاک که اگر به شکل صحیح کنترل شود میتواند جوابگوی نیازهای ما باشد . یکی از موارد استفاده از نور خورشید پنل خورشیدی است . پنل خورشیدی به صفحاتی گفته میشود که می‌تواند انرژی خورشید را دریافت کند و آن را به الکتریسیته تبدیل کند که برای مصارف تجاری و مسکونی قابل استفاده است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم تا در مورد پنل خورشیدی صحبت کنیم همراه ما باشید .

پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی
پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی

پنل خورشیدی

سلول های خورشیدی را با یک نام دیگر یعنی فتوولتاییک ( photovoltaic ) نیز میشناسند که فتو به معنی نور و ولتاییک به معنی الکتریسیته می باشد .همه این سلول ها در خود یک یا چند میدان الکتریکی دارند که باعث ایجاد ولتاژ می شوند  پنل‌های خورشیدی را می‌توان به عنوان مولفه‌ای از یک سیستم فتوولتاییک بزرگتر، برای تولید و ذخیرهٔ الکتریسیته در کاربردهای تجاری و مسکونی، استفاده کرد . هر مدل با یک توان خروجی DC، درجه‌بندی شده است که تحت شرایط تست استاندارد عمل می‌کنند (STC) و نوعاً از ۳۲۰ – ۱۰۰ وات دامنه و تنوع دارند . راندمان یک مدول، مساحت مدول (با خروجی مشابه درجه‌بندی شده) را تعیین می‌کند – مدولی ۲۳۰ وات با راندمان ۸٪ دارای دو برابر مساحت یک مدول ۲۳۰ واتی با راندمان ۱۶ درصد است – تعداد اندکی از پانل‌های خورشیدی وجود دارند که راندمانشان / بازده‌شان بیشتر از ۱۹ درصد باشد. یک مدول خورشیدی منفرد می‌تواند تنها به میزان محدودی توان تولید کند، اکثر تأسیسات حاوی مدول‌های چندگانه هستند. یک سیستم فتوولتاییک نوعاً شامل یک پانل یا آرایه‌ای از مدول‌های خورشیدی، یک مبدل و گاهی یک باهی یا تراکر خورشیدی و سیم پیچی درونی است .

همچنین بخوانید :   لامپ ال ای دی بخریم یا لامپ کم مصرف
پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی
پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی

طرز کار پنل های خورشیدی

در یک کریستال ، پیوندها ( بین اتم های سیلیکون) از الکترون تشکیل شده اند که بین تمام اتم های کریستال تقسیم شدند . وقتی نور به سطح کریستال می تابد جذب می شود . این نور باعث تحریک یکی از الکترونها در یکی از اتمها می شود و آن را به سطوح بالاتر انرژی هدایت می کند . این الکترون با این انرژی و با استفاده از میدان الکتریکی موجود ، در یک مسیر مشخص و با آزادی بیشتر نسبت به حالت قبلی که در بند بود حرکت می کند و حرکت آزادانه الکترون به معنی ایجاد جریان می باشد .  با وصل کردن سیم مسی به بالا و پایین این سلول خورشیدی می توان جریان تولید شده را به تسخیر در آورد .

چگونگی تبدیل نور به برق

این جریان به همراه ولتاژ حاصل از میدان الکتریکی ، توان الکتریکی را تشکیل می دهند . این همان توانی است که مشخصه یک سلول خورشیدی می باشد به عنوان مثال می گویند این سلول ۵ وات است . معمولا سلول هایی که ۱۲ ولتی هستند بین ۱۶ تا ۲۰ ولت خروجی می دهند که برای رگوله کردن این ولتاژ از کنترل کننده شارژ استفاده می کنند . کار این کنترل کننده دقیقا مثل رگولاتورهای ولتاژ می باشد . از خروجی این کنترل کننده اگر مدار DC باشد مستقیما به آن می رود اما اگر مصرف کننده AC باشد باید ولتاژ خروجی کنترل کننده را ابتدا به باتری های قابل شارژ داد سپس به یک مدار اینورتور که وظیفه اش تبدیل سیگنال DC به AC می باشد .

همچنین بخوانید :   تاثیر این ویتامین را در اختلال نعوظ مردان جدی بگیرید
پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی
پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی

کاربردهای پنل خورشیدی

این پنل ها در زمینه های گوناگونی مورد استفاده قرار میگیرند . از هواپیماهای بدون سرنشین سبک تا چراغ های راهنمایی که در جاده ها نصب میشود همگی میتوانند انرژی مورد نیاز خود را بوسیله این پنل ها از خورشید تامین کنند .

 

پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − شانزده =

بررسی

لامپ ال ای دی بخریم یا لامپ کم مصرف

لامپ ال ای دی بخریم یا لامپ کم مصرف در قرن نوزده میلادی با تلاش دانشمندانی چون جوزف ویلسون…