پروتئین whey چیست و چه تأثیری در زیبایی بدن ورزشکاران دارد

574
پروتئین whey چیست

پروتئین whey چیست و چه تأثیری در زیبایی بدن ورزشکاران دارد

آب پنیر دارای پروتئین کامل و دربرگیرنده کل ۹ اسید آمینه های ضروری و لاکتوز مختصر دارد. از ترکیب پروتئین آب پنیر، در عضله سازی،استفاده میشود. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم بررسی نماییم که آب پنیر یا همان پروتئین whey چیست و چه تأثیری در زیبایی بدن ورزشکاران دارد.

آب پنیر چیست

همان‌طور که اشاره شد،  آب پنیر (پروتئین وی) مانند مکمل‌های پروتئینی معمول نیست زیرا در بر گیرنده ترکیبی از پروتئین‌های حاصل از شیر است. وی چیست؟ اگر با این اصطلاح آشنا نیستید باید بگویم وی سرنوشت مایعی است که طی پروسه تفکیک شیر در تولید پنیر به دست می‌آید. شیر حاوی دو نوع پروتئین است، یکتا وی و دیگری کازئين. با این حال، پس از این پروسه نمی‌توانید یکراست از وی استفاده کنید، فرآیندهای خاص و طولانی وجود دارند که می‌توانند تمام خواص پروتئین وی را در اختیارتان بگذارند. همین الان می‌توانید پروتئین وی را به شکل پودر پیدا کنید ولی انتظار نداشته باشید مزه‌ی آن به خوشمزگی شیر یا سایر محصولات پروتئینی باشد و به همین خاطر معمولا به شیک‌ها اضافه می‌شود یا برای تصحیح کردن میان‌وعده‌های پروتئینی مورد استفاده ورزشکاران می باشد.

پروتئین whey در بدنسازی

شیر از منابع طبیعی پروتئین است و وی که از شیر جدا می‌شود بیش از هر فرآورده پروتئینی دیگری برای سلامتی شما سودمند است. به‌علاوه، در مقایسه با دیگر انواع پروتئین‌ها، پروتئین وی به راحتی جذب می‌شود پس می‌توانید مصرف روزانه‌تان را تحت بررسی قرار دهید.

پروتئین whey چیست
پروتئین whey چیست

همه می‌دانیم که پروتئین برای رشد عضله سودمند است ولی چرا پروتئین وی از این رو برتر است؟ زیرا پروتئین وی سرشار از گونه ها آمینواسیدها است و از مهم ترین آن‌ها لوسین اسم دارد. لوسین یک آمینواسید تقویت‌کننده‌ی رشد برجسته است که در تقویت رشد عضلات بسیار موثر عمل می‌کند.

رشد تندرست عضلات اگر با افزایش حجم و توان آن‌ها به اتفاق نباشد، ارزشی ندارد. اگرچه منابع پروتئین زیادی مانند محصولات لبنی و گوشت وجود دارد، ولی در سنجش با آن‌ها پروتئین وی راحت‌تر هضم و جذب می‌شود. اگرچه کسان زیادی توانایی پروتئین وی را در افزایش نیرو عضلات به اثبات رسانده‌اند، اما باز هم پژوهش ها بیش‌تری لازم است.

سایر فواید پروتئین وی

 

جذب راحت

پودر وی، بسهولت به آمینو اسیدها تجزیه شده و در روده‌ی کوچک راحت‌تر از منابع غنی پروتئینی همانند گوشت گاو، مرغ، ماهی یا سویا جذب می‌شود. جذب این پودر آنقدر خوب و راحت انجام میشود که با میزان جذب ۹۵٪ در جایگاه دوم بعد از تخم مرغ با مقدارجذب ۱۰۰٪ قرار دارد.

از آنجا که پودر وی تند جذب می‌شود، مکملی مؤثر برای مصرف بلافاصله بعد از سپریدن تمرینات است، یعنی زمانی که که بدنتان در بالاترین احتیاج به آمینواسیدها برای رشد و ترمیم است. مکمل های پروتئینی سایر مانند پودر سویا، جذبشان بیشتر طول می‌کشد، از این رو باید چند ساعت پیش از تمرین مصرف شوند.

منبع غنی پروتئین

پودر وی، با تجه به مارکش، بدون چربی یا با کمینه چربی است، و کلسترول کمی دارد. اگر شما مراقب وزنتان هستید، این پودر برایتان مفید است چرا که در سایر منابع پروتئین حیوانی مانند گوشت گاو، مرغ یا تخم مرغ، میزان چربی اشباع و کلسترول، بالاست. رژیمهای غذایی پر چرب و کلسترول، با خطر ابتلا به بیماریهای قلبی عروقی مثل تصلب شرائین و نارسایی‌های قلب، رابطه تنگاتنگ دارند.

پروتئین whey چیست
پروتئین whey چیست

لاکتوز کم

پروتئین وی، همانند دیگر محصولات گرفته شده از شیر، منبع بسیار مفیدی از کلسیم، ماده‌ی معدنی مورد احتیاج برای داشتن استخوان بندی استوار و انقباض عضلانی است. هرچند برخلاف اکثر محصولات لبنی، پودر وی حاوی قند لاکتوز زیاد ناچیزی است.

این مسئله، برای افرادی مفید است که بدلیل نداشتن مقدار کافی آنزیم لاکتاز، توانا به بردباری لاکتوز نیستند. فقدان لاکتوز، انگیزه مختصر بودن مزه شیرینی پودر وی و کالری نسبتا زیر آن را هم توضیح می‌دهد.

پروتئین whey چیست و چه تأثیری در زیبایی بدن ورزشکاران دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + یک =