واقعیت های شب اول قبر و اعمالی که از فشار قبر می کاهد

715
واقعیت های شب اول قبر

واقعیت های شب اول قبر و اعمالی که از فشار قبر می کاهد

یکی از دردناکترین عذاب‌هاي قبر كه فرد فوت شده در شب اول قبر به آن مبتلا مي شود، فشار قبر است كه همه افراد با هرگونه رفتار و اعمالی، بايد حد طبيعي و ناگزير آن را تجربه كنند اما اين فشار تحت اعمال انسان و پرونده اي كه با اوست کاملا متغير است.در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم بخشی از واقعیت های شب اول قبر را بررسی نماییم.با ما همراه باشید .

واقعیت های شب اول قبر

شب اول قبر، فشار قبر، آمدن نکیر و منکر دو فرشته‌ی الهی که برای سوال و پاسخ بر مرده وارد می‌شوند و عذابی که شب اول فرد به آن دچار خواهد شد همگان به راز آلود و مبهم بودن مرگ و دنیای پس از آن اذعان دارند. ابو بصير نقل میکند: به امام جعفر صادق(عليه‌السلام) گفتم: آيا فردی است كه از فشار قبر بتواند نجات پيدا كند؟ امام فرمودند: پناه بخدا میبريم از فشار قبر. چقدر کم و اندک هستند آن افرادى كه از فشار قبر میتوانند نجات پيدا كنند.

قابل ذکر است فشار قبر مربوط به دفن شدگان در زمين نيست بلكه شامل هر فرد مرده ای خواهد شد. از امام صادق عليه‌السّلام پرسيدند: آيا عذاب و فشار قبر به فرد بدار آويخته مي‌رسد؟ آن حضرت فرمود: براستی که پروردگار زمين، خود خداوند هوا نيز هست.آن پروردگاری كه زمين به فرمان اوست، هوا هم به فرمان اوست، پس خداوند عزّ و جلّ به هوا وحى مي‌نماید و هوا او را فشارى مي‌دهد حتی سخت‏تر و شديدتر از قبر. (من لا يحضره الفقيه، ترجمه غفارى، ج ۱، ص۲۷۹)

همچنین بخوانید :   چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند
واقعیت های شب اول قبر
واقعیت های شب اول قبر

چگونه شب اول قبر آسان تری داشته باشیم

در احادیث و روایات اعمالی برای کم کردن فشار قبر عنوان شده که برخی از آنها توسط انسان در زمان حیات قابل عمل است و برخی دیگر را بازماندگان میت باید انجام دهند. هر فرد پیش از مرگش می‌تواند با انجام‌ دادن اعمال نیکو هم چون نماز اول وقت، دائم الوضو بودن، صله رحم، صدقه دادن، دستگیری از مستضعفین و فقرا، رفتار خوش با اطرافیان و کودکان خود و از همه مهمتر به یاد مرگ بودن از فشار قبر بر خود کم کند. بازماندگان میت نیز می توانند با خواندن تلقین هنگام دفن و تلاوت قرآن برای میت به خصوص توسط فرزندان صالح و پرداخت بدهکاری‌های مادی و معنوی او، به رهایی فرد از فشار قبر و سختی‌های شب اول قبر بکاهند.

 

واقعیت های شب اول قبر و اعمالی که از فشار قبر می کاهد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − 16 =

بررسی

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند

چه عواملی عذاب قبر را برطرف می کنند زمانیکه انسانی بدنیا می آید دفتر اعمالش که همچون برف ت…