هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا

404
هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا

هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا

حتما تا بحال چند مورد از تولیدات هالیوود امریکا را دیده اید . یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا که طرفداران زیادی را در نقاط مختلف جهان دارد . استودیو هالیوود ( Hollywood ) در شمال‌غربی لس‌آنجلس آمریکاست و هر ساله چندین فیلم در زمینه های مختلف وارد بازار سینمای جهان میکند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد هالیوود امریکا که یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا میباشد صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

هالیوود

ابتدا اجازه بدید تا بحث رو از ریشه شروع کنیم و در ابتدای صحبت بپردازیم به معنای این کلمه . هالیوود Hollywood از دو کلمه Holly به معنی مقدس و  Wood به معنی چوب تشکیل شده است .ترکیب این دو کلمه عبارت ” چوب مقدس ” را میسازد که نشانگر چوب شعبده بازی و جادوگری است که برای جادو کردن و تبدیل اشیا مورد استفاده قرار میگیرد و منظور از آن همان عصای حضرت موسی هست که آن را به اژده ها تبدیل میکرد و بوسیله آن کارهای خارق العاده انجام میداد . بسیاری از کارشناسان این اسم را نشان فراماسونری دانسته و تعابیر بسیاری برای آن دارند اما آنچه که بنظر میرسد اینست که انتخاب این نام برای یک استودیو فیلمسازی به دلیل تاثیر گذاری و تغییر سبک زندگی مردم جهان میباشد . با توجه به خوی سلطه طلبی امریکا انتخاب این اسم دور از انتظار نیست .

هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا
هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا

تاسیس هالیوود

در سال ۱۸۵۳ با ساخته شدن یک کلبه خشتی که بعدها هالیوود نام گرفت ، بنای هالیوود شکل گرفت و نام آن توسط  H. J. Whitley که پدر هالیوود است انتخاب شد . با شروع قرن بیستم، هالیوود متشکل از انجمنی به نام کاهونگا و یک اداره پست، یک روزنامه، یک هتل و ۲ سوپرمارکت با جمعیتی حدود ۵۰۰ نفر بود . با آغاز سال ۱۹۱۰ ، دی. گریفیث، کارگردان، همراه گروهی از بازیگران توسط کمپانی بیوگراف به ساحل غربی فرستاده شدند . آنها در محلی نزدیک مرکز شهر لس‌آنجلس به فیلمسازی مشغول بودند ولی کمپانی تصمیم داشت مناطق جدیدی بیابد به همین دلیل به سمت شمال، دهکده‌ای در نزدیکی هالیوود رفت . سپس گریفیث اولین فیلمی را که در هالیوود ساخته شد فیلمبرداری کرد. کمپانی ماه‌ها آنجا اقامت کرد و پیش از بازگشت به نیویورک چندین فیلم ساخت .

همچنین بخوانید :   زیبایی بدون آرایش با 10 توصیه زیباترین بازیگران هالیوود

بعد از معروف شدن این مکان در سال ۱۹۱۳ فیلمسازان بسیاری برای فیلم ساختن به غرب رفتند . اولین فیلم برجسته ساخته شده در هالیوود در سال ۱۹۱۴ با کارگردانی سسیل دمیل به نام مرد زن نما بود . تمام فیلم‌هایی که بین سال‌های ۱۹۰۸ تا ۱۹۱۳ در هالیوود ساخته شد ، سوژه‌های کوتاه بودند . با این فیلم، صنعت فیلمسازی هالیوود متولد شد . در خلال جنگ جهانی اول هالیوود تبدیل به پایتخت سینمایی جهان شد . قدیمی‌ترین کمپانی فیلمسازی هالیوود توسط ویلیام هورسلی بنا شد که نامش آزمایشگاه فیلم هالیوود بود و بعدها به  آزمایشگاه دیجیتال هالیوود تغییر نام داد .

هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا
هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا

در ۲۲ ژانویه سال ۱۹۴۷، اولین ایستگاه تلویزیونی تبلیغاتی غرب رودخانه می‌سی‌سی‌پی در هالیوود شروع به کار کرد . در دسامبر همان سال، اولین فیلم تولید شده هالیوود برای تلویزیون ساخته شد . در دهه ۵۰، استودیوهای ضبط موسیقی به هالیوود نقل مکان کردند . حرفه‌های دیگر هم به جاهای متفاوتی در لس‌آنجلس ، بخصوص بربانک نقل مکان کردند . بسیاری از صنایع فیلمسازی در هالیوود باقی ماندند و ظاهر خارجی منطقه تغییر کرد . خیابان شهرت هالیوود (Hollywood Walk of Fame) در سال ۱۹۵۸ ساخته شد و اولین ستاره برای ستایش هنرمندانی که در صنعت سرگرمی کار می‌کردند ، در سال ۱۹۶۰ در آن نصب شد . این افتخار بعدها به ستارگانی می‌رسید که یک عمر فعالیت‌های سینمایی، اجرای تئاتر، رادیو، تلویزیون و موسیقی در کنار همکاری‌های خیریه و مدنی، داشتند . در سال ۱۹۸۵ ناحیه تجاری و تفریحی بلوار هالیوود برای محافظت از ساختمان‌هایش و حصول اطمینان از اینکه گذشته هالیوود به عنوان بخشی از آینده آن حفظ شود، در لیست رسمی آثار تاریخی ملی آمریکا قرارگرفت .

همچنین بخوانید :   فوق ستاره هالیوود تام کروز را بیشتر بشناسیم

هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا
هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا

در ژوئن ۱۹۹۹ ، ساخت متروی زیرزمینی هالیوود به اتمام رسید که از مرکز شهر به سمت Valley می‌رفت . کداک تیاتر که در سال ۲۰۰۱ در بلوار هالیوود در خیابان هایلند افتتاح شد، محل جدید مراسم اسکار شد . سینمای مستقل آمریکا بعد از دهه ۶۰ حضور پیداکرد . قبل از آن استودیوهای هالیوودی اجازه نمی‌دادند که کارگردانان فیلم‌های خودشان را بسازند و شدیدا بر فیلم‌ها احاطه داشتند . فیلمسازانی چون جان فورد و هیچکاک نمی‌توانستد فیلم‌های خود را تدوین کنند، چون تهیه کننده بر آنها اعمال نظر می‌کرد . اما بعد از دهه۶۰ و ظهور مکاتب مختلف در هنر و همچنین تغییر علاقه مردم و جوانان به فیلم‌هایی که فرهنگ عامه داشتند، باعث شد تهیه‌کنندگان هالیوودی هم به فیلم‌های مستقل‌تر بیشتر توجه کنند و اینجا بود که کارگردانان جوان و نوجویی مثل اسپیلبرگ، اسکورسیزی، کاپولا و ودی پالما توانستند فیلم‌های مورد علاقه خود را بسازند و تهیه‌کنندگان هالیوودی هم به آنان توجه ویژه‌ای کردند . بسیاری از سالن‌های تئاتر تاریخی هالیوود برای صحنه‌های کنسر‌ت‌ها و تئاترهای مهم و میزبانی مراسم آکادمی اسکار بکار می‌روند .

هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا
هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا

عصر طلایی هالیوود

عصر طلایی هالیوود، در تاریخ سینمای آمریکا، اصطلاحاً به دورانی اطلاق می‌شود که از پایان دوران سینمای صامت، یعنی از اواخر سال ۱۹۲۰ میلادی آغاز شده و تا حدود سال ۱۹۶۰ میلادی به طول می‌انجامد . در طی این دوران، که دورانی پربار در صنعت سینما محسوب می‌شود، تعداد بسیار زیادی فیلم توسط استودیوهای فیلمسازی هالیوود تولید گردید . بدون تردید آغاز عصر طلایی را می‌توان از فیلم معروف خواننده جاز که در سال ۱۹۲۷ ساخته و اکران شد، تلقی نمود . قابلیت اصلی این فیلم، در استفادهٔ آن از صدا معرفی شده بود و همین ویژگی (ویژگی ناطق بودن فیلم)، موجب افزایش چشمگیر فروش آن و گیشهٔ بسیار خوب برای آن گردید . در این دوران اغلب فیلمهای سینمایی ساخته شده توسط هالیوود، در ژانرهای وسترن، کمدیهای بزن بکوب (شاد و مفرّح و پرماجرا)، ژانر فیلم موزیکال، کارتون و انیمیشن، یا ژانر بیوپیک (فیلم‌های مربوط به زندگینامه افراد) می‌گنجیدند و معمول چنان بود که تیم‌های سازندهٔ هر کدام از فیلم‌های یک استودیو، اغلب در سایر فیلم‌های ساخته شده توسط همان استودیو نیز، فعال بودند .

همچنین بخوانید :   بیوگرافی نازنین بنیادی ستاره ایرانی هالیوود

امّا پس از فیلم خواننده جاز که در سال ۱۹۲۷ منتشر شد، کمپانی برادران وارنر موفقیت بسیار بزرگ و عمده‌ای به دست‌آورد و آن موفقیت این بود که این کمپانی در سال ۱۹۲۸، بعد از خریداری مجموعه تئاترهای استنلی و تمامی محصولات و متعلقات آنها در سطح کشور امریکا، توانست که خط سیر مشخصی در سینما به دست بیاورد . به همین ترتیب، سایر کمپانی‌های بزرگ فیلمسازی نیز در راستای تصاحب تئاترهای مخصوص به خود گام برداشتند : شرکت MGM که از زمان شکل گیری خود در سال ۱۹۲۴، اقدام به تصاحب زنجیره‌ای از تئاترهای گوناگون کرده بود، این مجموعه را به نامتئاتر Loews نامگذاری کرد و همچنین کمپانی فاکس نیز، به همان ترتیب مجموعه تئاترهای زنجیره‌ای متعلق به خود را تئاترهای فاکس خواند . در عین حال، شرکت RKO نیز، در سال ۱۹۲۸ از ادغام میان تئاتر کیت – اورفئوم و شرکت رادیویی امریکا شکل گرفت و یک مجموعهٔ دیگر تئاتری را که متعلق به این شرکت بود، پدید آورد .

 

هالیوود امریکا یکی از بزرگترین استودیوهای فیلمسازی دنیا نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × چهار =

بررسی

سارا شاهی از نوادگان فتحعلی شاه در جمع ستارگان هالیوود

سارا شاهی از نوادگان فتحعلی شاه در جمع ستارگان هالیوود سارا شاهی ندیده فتحلیشاه قاجار پادش…