نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

489
نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

گاهی انسان آنقدر دچار روزمره گی و تکرار میشود که برخی از مسائل مهم را فراموش میکند . یکی از مهمترین مسائل انسان که کمک بزرگی به رشد و تکامل او میکند مطالعه کتابهای مفید میباشد . در میان کتابها ، مهمترین کتاب قرآن میباشد که راه و روش زندگی را به ما می آموزد و یقینا بعد از قرآن ، نهج البلاغه هست که انسان را در این وادی به سرمنزل سعادت راهنمایی میکند .

افرادی که این کتاب را مطالعه نموده اند ارزش این اثر را میدانند و آنها نیز که تا بحال نتوانسته اند گریزی به این کتاب بزنند چه خوب است که در این روزهای ماه مبارک رمضان مطالعه هرچند مختصری در این مورد داشته باشند . مجله اینترنتی بیرکلیک قصد دارد در مورد کتاب ارزشمند نهج البلاغه مطالبی را به شما همراهان همیشگی تقدیم کند .

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده
نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

نهج البلاغه

نَهجُ البَلاغه، برگزیده‌ای از گفته‌ها و نوشته‌های امام علی(ع) است که سید رضی در اواخر قرن چهارم قمری آنها را گردآورده است . معیار او در انتخاب، بلاغت ادبی بوده است . سید رضی که شاعری بزرگ و ادیبی سرشناس بوده و آثار برجسته‌ای دارد، این اثر را مایه مباهات خود خوانده است . بلاغت سخنان امام علی(ع) در میان ادیبان طراز اول عرب نفوذ بسیاری کرده است .

نهج البلاغه در سه قسمت دسته‌بندی شده است : خطبه‌ها، نامه‌ها، کلمات قصار .

امام در بسیاری از خطبه‌‌ها، مردم را به انجام اوامر الهی و ترک محرمات فرامی‌خواند و در بخشی از نامه‌ها که خطاب به فرمانداران است، آنها را به رعایت حق مردمان سفارش می‌کند. کلمات قصار نهج البلاغه، مجموعه‌ای از سخنان حیکمانه و پندآموز است که در اوج بلاغت ادبی بیان شده است . این کتاب، به زبان‌های گوناگون ترجمه شده و شرح‌های متعددی توسط دانشمندان شیعه و سنی بر آن نگاشته شده است .

همچنین بخوانید :   چرا ۲۳ ذی‌القعده روز زیارتی مخصوص امام رضا است

نامگذاری

نهج به معنای راه آشکار است . بنابراین نهج البلاغه به معنای « راه و طریق آشکار بلاغت » است .

سید رضی در مقدمه کتاب می‌گوید : آن را نهج البلاغه نامیدم زیرا درهای بلاغت را به روی کسی که بخواهد در آن نظر کند، می‌گشاید و طالبان آن را بدان فرا می‌خواند . در اثنای آن بسی سخنان شیوا و شگفت‌انگیز در توحید و عدل و منزه ساختن باریتعالی از شباهت به آفریدگان آمده است؛ در سلک عباراتی که تشنه‌کامان را سیراب کند و بیماران را شفا بخشد و هر شک و شبهه‌ای را از دل بزداید .

شیخ محمد عبده، مفتی پیشین مصر که از علمای اهل سنت است، در مقدمه شرحی که بر نهج البلاغه نوشته، می‌گوید : اسمی را سراغ ندارم که در دلالت بر معنا از این اسم سزاوارتر باشد . در توان من نیست که این کتاب را بیش از آنچه این اسم بر آن دلالت می‌کند توصیف کنم .

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده
نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

خطبه‌ها

نهج البلاغه دائرة المعارف‌گونه‌ای از فرهنگ اسلامی و شامل موضوعاتی چون خداشناسی و جهان فرشتگان، پیدایش عالم، طبیعت انسان، امت‌ها و حکومت‌های نیکوکار و ستمکار است؛ اما نکته اصلی این است که در سراسر این سخنان، خواست امام تدریس علوم طبیعی و جانورشناسی یا فهماندن نکته‌های فلسفی و یا تاریخی نیست . سخنان علی(ع) در مطرح‌کردن این‌گونه بحث‌ها، همچون قرآن کریم است که به زبان موعظه از هر پدیده محسوس یا معقولی نمونه‌ای روشن و قابل درک در پیش چشم شنونده قرار می‌دهد، سپس آرام‌آرام او را با خود به سر منزلی می‌برد که باید بدان برسد، به درگاه خدا و آستان پروردگار یکتا .

همچنین بخوانید :   7 شعر زیبا در وصف مردِ مردان مولا علی علیه السلام

آنجا که سخن در خلقت آسمان و زمین و آفتاب و ماه و ستاره و کوه‌هاست، به زبان اندرز یاد می‌دهد که آنچه آفریدگار به آفریدگان بخشیده خیر محض است؛ اما انسان ناسپاس حق این همه نعمت را نمی‌گزارد و از راه خدا به راه شیطان روی می‌آورد و بخشش الهی را در راه انگیختن شر و برپاکردن فتنه صرف می‌کند، و آنجا که تذکار داستان پیشینیان است، به حاضران تعلیم می‌دهد که روزگار آیینه عبرت است و گذشته را در آن توان دید؛ اما عبرت‌گیرنده چه کسی است؟ ببینید امت‌های از میان رفته و در زیر خاک خفته چه کردند و چه دیدند کار نیک آنان را تقلید کنید و از ارتکاب کار زشتی که به نابودی آنان منتهی گشت بپرهیزید .

نامه‌ها

نامه‌ها بیشتر دستور کار حکمرانان است که چگونه با طبقات مردم رفتار کنند و چگونه در نگهبانی خزانۀ ملت بکوشند . در هزینه، صرفه و صلاح جامعه را در نظر بگیرند . اما مضمون این نامه‌ها، دستور حاکم نیمی از پهنه مسکونی جهان آن روز که به عاملان زیردست خود فرمان می‌دهد ، نیست، نوشته پدری مهربان، سالخورده و سرد و گرم روزگار چشیده است که به فرزندان نورس خویش می‌آموزد تا در نبرد زندگی چگونه با مشکلات روبرو شوند .

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده
نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

کلمات قصار

در این قسمت، گزیده سخنان حکمت آمیز امیرمؤمنان(ع) و پندهایش و نیز پاسخ پرسشها و گفتارهای کوتاه وی آمده است که در ادامه به چند مورد از آن اشاره میشود :

هرگاه خدا بنده‌ای را خوار دارد، او را از (آموختن) علم برکنار دارد .

بخل ، ننگ است ، ترس ، عیب می باشد ، فقیر در شهر خود غریب است ، ضعف و عجز آفت می باشد ، صبوری شجاعت است  ، زهد ، ثروت می باشد و احتراز از معصیت ، سپر است .

همچنین بخوانید :   اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات در این مورد

بهترین همنشین رضایت از سرنوشت است . علم میراثی است گرانبها ، صفات پسندیده هرگز کهنه نمی شود ، فکر درست آیینه ای است صاف ، ای فرزند آدم وقتی می بینی خداوند درهای نعمت خود را به روی تو گشوده و تو شکر بجا نمی آوری از قهر خدا بترس .

ببخش  نه به اندازه ی اسراف ، میانه رو باش نه به اندازه ی چشم تنگی و بخل .

زبان عاقل پشت دل اوست و دل احمق پشت زبانش .

 

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

بررسی

پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان کنسرت اعدام

پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان کنسرت اعدام پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان …