نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

467
نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده
لینک کوتاه مطلب : http://birclick.com/QGRMk

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

گاهی انسان آنقدر دچار روزمره گی و تکرار میشود که برخی از مسائل مهم را فراموش میکند . یکی از مهمترین مسائل انسان که کمک بزرگی به رشد و تکامل او میکند مطالعه کتابهای مفید میباشد . در میان کتابها ، مهمترین کتاب قرآن میباشد که راه و روش زندگی را به ما می آموزد و یقینا بعد از قرآن ، نهج البلاغه هست که انسان را در این وادی به سرمنزل سعادت راهنمایی میکند .

افرادی که این کتاب را مطالعه نموده اند ارزش این اثر را میدانند و آنها نیز که تا بحال نتوانسته اند گریزی به این کتاب بزنند چه خوب است که در این روزهای ماه مبارک رمضان مطالعه هرچند مختصری در این مورد داشته باشند . مجله اینترنتی بیرکلیک قصد دارد در مورد کتاب ارزشمند نهج البلاغه مطالبی را به شما همراهان همیشگی تقدیم کند .

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده
نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

نهج البلاغه

نَهجُ البَلاغه، برگزیده‌ای از گفته‌ها و نوشته‌های امام علی(ع) است که سید رضی در اواخر قرن چهارم قمری آنها را گردآورده است . معیار او در انتخاب، بلاغت ادبی بوده است . سید رضی که شاعری بزرگ و ادیبی سرشناس بوده و آثار برجسته‌ای دارد، این اثر را مایه مباهات خود خوانده است . بلاغت سخنان امام علی(ع) در میان ادیبان طراز اول عرب نفوذ بسیاری کرده است .

نهج البلاغه در سه قسمت دسته‌بندی شده است : خطبه‌ها، نامه‌ها، کلمات قصار .

امام در بسیاری از خطبه‌‌ها، مردم را به انجام اوامر الهی و ترک محرمات فرامی‌خواند و در بخشی از نامه‌ها که خطاب به فرمانداران است، آنها را به رعایت حق مردمان سفارش می‌کند. کلمات قصار نهج البلاغه، مجموعه‌ای از سخنان حیکمانه و پندآموز است که در اوج بلاغت ادبی بیان شده است . این کتاب، به زبان‌های گوناگون ترجمه شده و شرح‌های متعددی توسط دانشمندان شیعه و سنی بر آن نگاشته شده است .

همچنین بخوانید :   پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان کنسرت اعدام

نامگذاری

نهج به معنای راه آشکار است . بنابراین نهج البلاغه به معنای « راه و طریق آشکار بلاغت » است .

سید رضی در مقدمه کتاب می‌گوید : آن را نهج البلاغه نامیدم زیرا درهای بلاغت را به روی کسی که بخواهد در آن نظر کند، می‌گشاید و طالبان آن را بدان فرا می‌خواند . در اثنای آن بسی سخنان شیوا و شگفت‌انگیز در توحید و عدل و منزه ساختن باریتعالی از شباهت به آفریدگان آمده است؛ در سلک عباراتی که تشنه‌کامان را سیراب کند و بیماران را شفا بخشد و هر شک و شبهه‌ای را از دل بزداید .

شیخ محمد عبده، مفتی پیشین مصر که از علمای اهل سنت است، در مقدمه شرحی که بر نهج البلاغه نوشته، می‌گوید : اسمی را سراغ ندارم که در دلالت بر معنا از این اسم سزاوارتر باشد . در توان من نیست که این کتاب را بیش از آنچه این اسم بر آن دلالت می‌کند توصیف کنم .

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده
نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

خطبه‌ها

نهج البلاغه دائرة المعارف‌گونه‌ای از فرهنگ اسلامی و شامل موضوعاتی چون خداشناسی و جهان فرشتگان، پیدایش عالم، طبیعت انسان، امت‌ها و حکومت‌های نیکوکار و ستمکار است؛ اما نکته اصلی این است که در سراسر این سخنان، خواست امام تدریس علوم طبیعی و جانورشناسی یا فهماندن نکته‌های فلسفی و یا تاریخی نیست . سخنان علی(ع) در مطرح‌کردن این‌گونه بحث‌ها، همچون قرآن کریم است که به زبان موعظه از هر پدیده محسوس یا معقولی نمونه‌ای روشن و قابل درک در پیش چشم شنونده قرار می‌دهد، سپس آرام‌آرام او را با خود به سر منزلی می‌برد که باید بدان برسد، به درگاه خدا و آستان پروردگار یکتا .

همچنین بخوانید :   ساده ترین راه اثبات وجود خداوند با فرمول های رياضی

آنجا که سخن در خلقت آسمان و زمین و آفتاب و ماه و ستاره و کوه‌هاست، به زبان اندرز یاد می‌دهد که آنچه آفریدگار به آفریدگان بخشیده خیر محض است؛ اما انسان ناسپاس حق این همه نعمت را نمی‌گزارد و از راه خدا به راه شیطان روی می‌آورد و بخشش الهی را در راه انگیختن شر و برپاکردن فتنه صرف می‌کند، و آنجا که تذکار داستان پیشینیان است، به حاضران تعلیم می‌دهد که روزگار آیینه عبرت است و گذشته را در آن توان دید؛ اما عبرت‌گیرنده چه کسی است؟ ببینید امت‌های از میان رفته و در زیر خاک خفته چه کردند و چه دیدند کار نیک آنان را تقلید کنید و از ارتکاب کار زشتی که به نابودی آنان منتهی گشت بپرهیزید .

نامه‌ها

نامه‌ها بیشتر دستور کار حکمرانان است که چگونه با طبقات مردم رفتار کنند و چگونه در نگهبانی خزانۀ ملت بکوشند . در هزینه، صرفه و صلاح جامعه را در نظر بگیرند . اما مضمون این نامه‌ها، دستور حاکم نیمی از پهنه مسکونی جهان آن روز که به عاملان زیردست خود فرمان می‌دهد ، نیست، نوشته پدری مهربان، سالخورده و سرد و گرم روزگار چشیده است که به فرزندان نورس خویش می‌آموزد تا در نبرد زندگی چگونه با مشکلات روبرو شوند .

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده
نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده

کلمات قصار

در این قسمت، گزیده سخنان حکمت آمیز امیرمؤمنان(ع) و پندهایش و نیز پاسخ پرسشها و گفتارهای کوتاه وی آمده است که در ادامه به چند مورد از آن اشاره میشود :

هرگاه خدا بنده‌ای را خوار دارد، او را از (آموختن) علم برکنار دارد .

بخل ، ننگ است ، ترس ، عیب می باشد ، فقیر در شهر خود غریب است ، ضعف و عجز آفت می باشد ، صبوری شجاعت است  ، زهد ، ثروت می باشد و احتراز از معصیت ، سپر است .

همچنین بخوانید :   چگونگی توبه از گناهان بزرگ و بازگرداندن روح پاک و روشن به بدن

بهترین همنشین رضایت از سرنوشت است . علم میراثی است گرانبها ، صفات پسندیده هرگز کهنه نمی شود ، فکر درست آیینه ای است صاف ، ای فرزند آدم وقتی می بینی خداوند درهای نعمت خود را به روی تو گشوده و تو شکر بجا نمی آوری از قهر خدا بترس .

ببخش  نه به اندازه ی اسراف ، میانه رو باش نه به اندازه ی چشم تنگی و بخل .

زبان عاقل پشت دل اوست و دل احمق پشت زبانش .

 

نهج البلاغه گنجینه ای که در زندگی امروزی پنهان مانده نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر
به اشتراک بگذارید...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − پنج =

اینم جالبه

پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان کنسرت اعدام

پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان کنسرت اعدام پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان …