لئونید روگوزوف پزشک روسی که آپاندیس خودش را عمل کرد

499
لئونید روگوزوف

لئونید روگوزوف پزشک روسی که آپاندیس خودش را عمل کرد

لئونید روگوزوف دکتر روسی بود که در سال ۱۹۶۱ در ایستگاهی مربوط به شوروی سابق در قطب جنوب کار می‌کرد. او تنها دکتر حاضر در آن منطقه بود و که در آن زمان دچار درد شدید آپاندیس شد و ناچار شد خودش عمل آپاندیس را بر روی خود انجام دهد و به یکی از مشهورترین جراحانی تبدیل شد که بر روی خود عمل انجام داده است.

داستان آپاندیس لئونید روگوزوف

در زمانی که درد آپاندیس او آغاز شد لئونید خودش را در شرایط غیر قابل تحملی دید و نتوانست شب تا بامداد بخوابد. لئونید روگوزوف به خاطر شرایط آپاندیسش در چگونگی مرگ و زندگی بود و نمی‌توانست چشم براه کمک بماند. به همین خاطر مراحل عمل را مرحله به مرحله یادداشت کرد و کارهایی که همراهانش باید به عنوان دستیار برای او اتمام می‌دادند مشخص کرد. کی باید ابزاری را که لازم داشت دستش می‌داد، چه کسی نور را تنظیم می‌کرد، و آینه را نگه می‌داشت .حتی فرمانده ایستگاه هم توی اطاق حضور داشت تا اگر کسی از حال رفت، جایش را بگیرد.

لئونید روگوزوف
لئونید روگوزوف

وی بعد ها در خاطراتش نوشت: «بیچاره دستیار هایم! لحظه قبل از عمل نگاهشان کردم. رنگ‌ شان از روپوش‌های سفیدی که تن‌شان کرده بودند سفیدتر بود. حتی خودم هم ترسیده بودم. اما همین که سرنگ را برداشتم و نووکایین را به خودم تزریق کردم، تصور این را داشتم که پای میز جراحی ایستاده‌ام. در همین حال بود که شروع به عمل کردم و نفهمیدم چطور گذشت.» او با بیهوشی موضعی عمل را آغاز کرد، در حین عمل، هواشناس ایستگاه، تراکتور را برایش نگه داشت، راننده ایستگاه آینه را برای او نگه داشته بود و محققی هم وسایل عمل را به او می‌داد. دکتر روگوزوف در حالت خم‌شده به جلو، عمل را به جلو پیش میبرد حتی یک بار طی عمل از حال رفت، اول می‌خواست با آینه داخل شکمش را ببیند، اما کمی که گذشت رویت شرایط بدلیل برعکس بودن تصویر بیشتر مایه زحمت شد.

همچنین بخوانید :   آیا میدانستید پنگوئن‌ها آب دریا را تصفیه می‌کنند
لئونید روگوزوف
لئونید روگوزوف

از خیر استفاده از آینه گذشت و با لمس کردن به کارش ادامه داد آن هم در صورتی که دستکش نداشت. به واپسین و دشوار ترین مرحله جراحی که رسید، سطح هشیاری‌اش بسیار پایین بود. وی در این باره مینویسد: «خونریزی شدید بود. سعی کردم هول نشوم. صفاق، جدار درونی شکم، را باز کردم. روده کور مجروح شد، مجبور شدم بخیه بزنم. ضعیف و ضعیف‌تر می‌شدم. سرگیجه شدیدی داشتم . هر چهار پنج دقیقه بیست ثانیه استراحت می‌کردم. اما بالاخره شد! رسیدم به آپاندیس لعنتی. دیدم تهش سیاه شده. اگر یک روز سایر می‌ماند، چه بسا می‌ترکید. نبضم به وضوح کند شد. دست‌هایم حس نداشت، گویی دستهایم پلاستیکی هستند. به خودم گفتم کارت تمام است. کل مراحل را طی کرده بودم، تنها مانده بود آپاندیس را در بیارم.» سرانجام مرحله پایان را هم با توفیق به اتمام رساند و توانست عمل را در حدود دو ساعت انجام دهد. پس از گذشت دو هفته توانست به زندگی عادی خودش بازگشت.

منبع : Dr. Leonid Rogozov operating himself to remove his appendix in Antarctica, 1961

لئونید روگوزوف پزشک روسی که آپاندیس خودش را عمل کرد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + 20 =

بررسی

مهریه همسر پوتین چقدر است

مهریه همسر پوتین چقدر است پوتین رئیس جمهور روسیه از جمله افرادی است که نه تنها در سیاست بل…