فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی

3,127
فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی

فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی

فضیلت و خواص سوره ناس و فلق  : سوره فلق یکصد و سیزدهمین سوره و ناس آخرین سوره قرآن کریم است که هر دو در مکه نازل شده اند و ناس ۵ آیه و فلق ۶ آیه دارد. این دو سوره را «معوذتین»  می نامند

در علت نامگذاری این دو سوره به معوذتین گفته اند : رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم همواره امام حسن و حسین علیهم السلام را با این دو سوره تعویذ می نمود و با قرائت این دو سوره دو فرزندش را در پناه خداوند قرار می داد .

هم چنین از امام صادق نقل شده است : لبید بن اعصم یهودی رسول خدا صلی الله علیخ وآله وسلم را سحر کرد و ایشات تحت تأثیر سحر بود مثلا وقتی می خواست از در برود در را نمی دید و با دست خود لمس می کرد. خداوند برای دفع سحر این دو سوره را نازل نمود .

از رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم نقل شده است : هر کس این دو سوره را بخواند مانند این است که همه کتابهای پیامبران الهی را قرائت کرده باشد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم با فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی بیشتر آشنا شویم . لطفا همراه ما شوید .

آثار و برکات معوذتین در زندگی

فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی
فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی

۱ – تعویذ کردن و خود را در پناه خدا قرار دادن

رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند : چرا مردم خود را با این دو سوره تعویذ نمی نمایند برای تعویذ بهتر از این سوره ها یافت نمی شود .

با سوره های فلق و ناس می توان بهترین امنیت را برای خود و خانواده خود به وجود آورد و شر حسودان و بدخواهان را خنثی نمود .

در روایتی آمده است : هر کس سوره فلق را قرائت نماید برای او مایه شفا و امنیت از سحر و موجب رحمتی برای ثابت ماندن بر عافیت است و هر کس سوره ناس را بخواند باعث امنیت او از مکرها و حیله های شیطان و سبب رحمتی برای ثبات بر الهام است .

امنیت در خواب نیز از آثاری که در پناه قرائت معوذتین می توان به آن رسید.

امام باقر علیه السلام می فرمایند : هر کس در خواب چیزی موجب ناراحتی او می شود وقتی به رختخوابش می رود سوره های فلق و ناس و آیة الکرسی را قرائت نماید .

۲ – درمان بیماری و دفع سحر

در روایت آمده است : رسول خدا هر گاه یکی از اعضای بدنش درد می گرفت سوره های توحید و فلق و ناس را بر کف دست راستش می خواند آنگاه بر موضع درد ست می کشید .

از امام باقر علیه السلام نیز نقل شده است : همانا رسول خدا صلی الله علیه و آله وسلم درد شدیدی داشت و بسیار ناراحت بود جبرئیل و میکائیل به نزد او آمدند. جبرییل نزدیک سر او نشست و میکائیل نزد پای او. جبرئیل او را با سوره فلق و میکائیل او را با سوره ناس تعویذ کرد .

هر کس سوره های «فلق» و «ناس» را هر شب قرائت نماید از شر جن و و وسوسه های شیطانی در امان خواهد بود و هر که آن را نوشته و بر کودکی بیاویزد از شر جن و آزار دهنده ها مصون است .

۳ – بخشش گناهان

در سخنی از رسول خدا صلی الله علیه واله وسلم آمده است: هر که سوره های توحید و ناس و فلق را هر شب ۱۰ مرتبع بخواند مانند این است که تمام قران را قرائت کرده و از گناهانش خارج می شود مانند روزی که از مادر متولد شده است و اگر در آن روز یا شب بمیرد به مرگ شهادت مرده است .

۴ –  فرزند دار شدن

هر یک از فاتحة الکتاب و آیه الکرسی و اخلاص و ناس و فلق و کافرون را ۷۰ مرتبه بر آب نیسان بخواند به روایتی قدر را هم بخواند بعد از ان اذکار تکبیر و لا اله الا الله و صلوات را هم به همین اندازه بگوید بعد از این کارها به مدت هفت روز پی در پی صبح و شام قدری از آن آب را بیاشامد خداوند او را شفا می دهد و اگر ناتوانی جنسی دارد درمان می شود و و اگر فرزند دختر یا پسری بخواهد خداوند به او عطا می کند…

۵ – گشايش رزق و روزی

ذکر شده است که زياد تلاوت کردن سوره ي فلق موجب سهولت اسباب رزق و وسعت مي گردد .

﴿ سورة الفلق ﴾

فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی

به نام خداوند بخشنده مهربان

بگو : من پناه مي‌جويم به خداي فروزنده صبح روشن. ( ۱ )

از شرّ مخلوقات (شرير و مردم بد انديش). ( ۲ )

و از شرّ شب تار هنگامي که (از پي آزار) در آيد (و حشرات موذي و جنايتکاران و فتنه انگيران را به کمک ظلمتش به ظلم و جور و ستم بر انگيزد). ( ۳ )

و از شرّ زنان افسونگر که (به جادو) در گره‌ها بدمند. ( ۴ )

و از شرّ حسود بد خواه چون شراره آتش رشک و حسد بر افروزد. ( ۵ )

 

﴿ سورة الناس ﴾

فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی
فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی

به نام خداوند بخشنده مهربان

بگو: من پناه مي‌جويم به پروردگار آدميان. ( ۱ )

پادشاه آدميان. ( ۲ )

يکتا معبود آدميان. ( ۳ )

از شرّ آن وسوسه‌گر نهاني. ( ۴ )

آن شيطان که وسوسه و انديشه بد افکند در دل مردمان. ( ۵ )

چه آن شيطان از جنس جن باشد و يا از نوع انسان. ( ۶ )

 

فضیلت و خواص سوره ناس و فلق بهمراه آثار آن در زندگی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 8

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × سه =