علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست

651
علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست

علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست

علت ظهور نکردن امام زمان : باید توجه داشت که اصل ظهور و آمدن امام مهدی علیه‌السلام و پُر‌کردن زمین از عدل و داد، از وعده‌های الهی است و خداوند هرگز برخلاف‌ وعده‌اش عمل نمی‌کند ؛ بنابراین، ظهور حتماً اتفاق خواهد افتاد و چیزی نمی‌تواند مانع شود. اما اینکه امام زمان چه وقت ظهور می‌کند، زود یا دیر، این به دست مردم و بسته به شرایط است . هر چه شرایط زودتر فراهم شود، امام سریع‌تر ظهور می‌کند ؛ همین‌طور با تأخیر فراهم‌آمدن شرایط ، ظهور نیز به تأخیر می‌افتد.

علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست
علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست

از این لحاظ می‌توان گفت حضرت آوردنی است و برای تعجیل ظهورش باید تلاش کرد !  در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم به این سوال جواب دهیم که علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست ؟ لطفا همراه ما باشید .

شرایط ظهور امام زمان

علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست
علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست

۱ – یاران شایسته

اگر نهضت و قیامی بخواهد ثمر ببخشد ، به افرادی دل‌ داده احتیاج دارد که اوامر رهبر را با تمام توان به‌ جا آورند و در راه خدمت، سر از پا نشناسند ؛ خود را فدای هدف و برپایی عدالت و معنویت کنند ؛ بصیر و آشنا به مسائل دینی و در همان حال اهل جهاد، مبارزه، کار و خدمت باشند؛ بنابراین، باید عده‌ای خود را به این سطح از علم، معرفت، خدمت، فداکاری و تلاش برسانند تا یکی از شرایط و زمینه های ظهور فراهم آید .

۲ – پذیرش عمومی

یکی از عوامل دیگر پیروزی یک نهضت ، مقبولیّت مردمی است؛ یعنی باید جامعه در سطحی باشد که پذیرای اوامر امام بوده، به آنها عمل کند؛ جامعه‌ای عدالت‌خواه و معنویت‌ طلب باشد؛ مردم عدالت را بپذیرند، هر چند به ضررشان باشد؛ از جان و دل، پیشرفت معنویت و ارزش‌های الهی و انسانی در جامعه را بخواهند و به این باور رسیده باشند که غیر از امام معصوم، کسی نمی‌تواند جهان امروز را نجات دهد.

اما به‌ راستی چه وقت مردم به این عقیده و بینش می‌رسند ؟ وقتی به این نتیجه می‌رسند که تمام حکومت‌ها و گرایش‌ها را تجربه کنند و همه مدعیان با انواع تفکر، به مرور زمان بر سر کار آیند و نارسایی و ناتوانی همگی آنها برای مردم آشکار گردد. از این‌رو در روایات آمده است : «دولت مهدی آخرین دولت‌هاست» . تا عده‌ای نگویند : اگر قدرت دست ما بود، ما هم می‌توانستیم ! وقتی مردم از تمام مکتب‌ها و حکومت‌ها قطع امید کردند . چنانکه این اتفاق در غرب، در حال وقوع است . خواهان منجی الهی می‌شوند و این ظرفیت را در خود ایجاد می‌کنند که هر چه منجی الهی گوید، با جان و دل بپذیرند و به‌ جا آورند. چنین جامعه‌ای، جامعه منتظر است و با چنین شرایطی می‌توان توقّع ظهور داشت.

علت غیبت امام زمان

علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست
علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست

برای غیبت حضرت مهدی (عج) علل متعددی بیان شده است که به برخی از آن ها اشاره می شود. البته بیان این مطلب ضروری است که برخی بین علل غیبت و شرایط ظهور، خلط کرده اند؛ بدین معنا که تصور نموده اند برخی از مسائل از عوامل غیبت هستند و حال آن که از شرایط ظهور می باشند.

همچنین بخوانید :   نگاهی به هشتم ربیع الاول آغاز امامت امام عصر

۱ – خواست خداوند

غیبت ولی عصر (عج) یکی از رازهای الهی بوده و ممکن است ما نتوانیم از کنه آن آگاه شویم. در برخی روایات آمده که حکمت آن پس از ظهور روشن می گردد و ما علت آن را نمی دانیم. امام صادق (ع) فرمود : «صاحب الامر غیبتی دارد که تخلف ناپذیر است و اجازه نداریم علت آن را بیان کنیم. حکمت غیبت او همان حکمتی است که در غیبت حجت های پیشین وجود داشته و پس از ظهور، روشن خواهد شد؛ چنان که حکمت کارهای خضر از شکستن کشتی و کشتن پسربچه و برپا داشتن دیوار شکسته، وقتی برای موسی روشن شد که آن دو خواستند از هم جدا شوند ،و غیبت سرّی از اسرار الهی است.»

بی تردید غیبت امام زمان (عج) مبتنی بر مصلحت است اما این که این مصلحت چیست ما نمی دانیم. شاید مصلحت آن باشد که با ظهور امام زمان (عج) دین خدا در جهان حاکمیت پیدا کند؛ چنان که در آیات متعددی از حاکمیت دین بر زمین سخن به میان آمده است : «اوست خدایی که رسول خود را با دین حق به هدایت خلق فرستاد تا بر همه ادیان عالم، تسلّط و برتری دهد، گر چه مشرکان کراهت داشته باشند.»

شاید مصلحت آن باشد که زمین لحظه ای از وجود حجّت خالی نباشد، چرا که در این صورت فیض الهی قطع می شود و نظام هستی به هم می خورد. کلینی به سند صحیح از ابی حمزه نقل می کند که از امام صادق (ع) سؤال کردم : آیا زمین بدون امام باقی می ماند؟ حضرت فرمود : «لو بقیت الارض بغیر امام لساخت؛ اگر زمین بدون امام باقی بماند دگرگون خواهد شد.»

در زیارت جامعه کبیره آمده است : خدا به وسیله شما آغاز کرد و به شما ختم می کند و به خاطر شما باران را فرو می فرستد و به وسیله شما آسمان را نگاه داشته است.

۲ – آزمایش مردم

چنان که می دانیم یکی از سنّت های ثابت الهی، آزمایش بندگان و انتخاب صالحان و گزینش پاکان است.

صحنه زندگی همواره صحنه آزمایش است تا بندگان در پرتو ایمان و صبر و تسلیم برابر اوامر خداوند، تربیت یافته و به کمال برسند و استعدادهای نهفته آنان شکوفا گردد.

غیبت حضرت مهدی (عج) زمینه آزمایش مردم است. آن گروهی که ایمان استواری ندارند، باطنشان ظاهر می شود و دست خوش شک و تردید می گردند، اما کسانی که ایمان در اعماق قلبشان ریشه دوانده است، به سبب انتظار ظهور آن حضرت و ایستادگی در برابر شداید، پخته تر و شایسته تر می گردند و به درجات بلندی از اجر و پاداش الهی نایل می گردند .

امام موسی بن جعفر (ع) فرمود : هنگامی که پنجمین فرزندم غایب شد، مواظب دین خود باشید، مبادا کسی شما را از دین خارج کند. او ناگزیر غیبتی خواهد داشت، به طوری که گروهی از مؤمنان از عقیده خویش بر می گردند. خداوند به وسیله غیبت، بندگان خویش را آزمایش می کند….

همچنین بخوانید :   قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود
علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست
علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست

۳ – حفظ جان امام

یکی از علل مهم غیبت امام زمان (عج) را می توان حفظ جان آن حضرت دانست؛ بدین معنا که اگر امام غایب نمی شد او را نیز مانند دیگر امامان به شهادت می رساندند . حتی اگر پیش از موعد مناسب نیز ظاهر شود باز جان او به خطر می افتد. و لذا خداوند به وسیله غیبت، امام دوازدهم را از قتل حفظ کرده است. مگر دیگر امامان با ما و در میان ما نبودند پس چرا آنان را به شهادت رساندند؟ متأسفانه این مردم بودند که جایگاه امامان را نشناخته و قدر آنان را ندانستند. همین ناآگاهان و بی خبران بودند که امام علی (ع) را از صحنه سیاست کنار زدند و حق او را غصب کرده و سرانجام او را به شهادت رساندند.

مهم تر از همه این که جان امام زمان (عج) از سوی حکومت ها نیز تهدید می شد. بنابراین اگر از همان بدو تولد نام امام را مخفی نمی نمودند و در هنگام تولد، منزل امام عسکری (ع) تحت نظر و محاصره دشمن بود بعید نبود که امام (عج) را در همان کودکی از بین می بردند.

در زمان غیبت صغری امکان دیدن حضرت مهدی (عج) برای نوّاب خاص و برخی از شیعیان وجود داشت، اما به دلیل مشکلات سیاسی، هر یک از نواب اربعه در زمان خود موظف بودند از بردن نام حضرت و افشای محل او در سطح عمومی خودداری ورزند، زیرا در غیر این صورت، جان امام از سوی حکومت وقت به خطر می افتاد. این پنهان کاری، دقیقاً بر اساس دستور و راهنمایی خود امام صورت می گرفت.

چنان که روزی ابتدا بدون این که سؤالی از حضرت در این باره شده باشد، توقیعی به این مضمون خطاب به محمد بن عثمان (سفیر دوم) صادر شد : کسانی که از اسم (من) می پرسند، باید بدانند اگر سکوت کنند بهشت، و اگر حرفی بزنند جهنم در انتظار آنان است، چه اینان اگر بر اسم واقف شوند، آن را فاش می سازند و اگر از مکان آگاه شوند، آن را نشان می دهند .

اگر مسئله غیبت امام مهدی (عج) مطرح نبود «معتمد» عباسی که به خون آن حضرت تشنه بود، مانند پدران بزرگوار آن حضرت، وی را نیز شهید می کرد و زمین از حجت خالی می ماند. از این رو است که گفته اند: «غیبته منا»؛ یعنی غیبت امام زمان (عج) از ناحیه مردم می باشد. اگر مردم لیاقت امام را داشتند آن حضرت مانند امامان دیگر با ما و در میان ما بود. امام پنجم (ع) فرمود: «انّ للقائم غیبة قبل ان یقوم، قال: قلت: و لم، قال: یخاف؛ برای قائم ما (امام مهدی) قبل از آن که به پاخیزد غیبتی است. راوی پرسید: برای چه؟ حضرت فرمود: به دلیل این که ترس از کشته شدن او وجود دارد.»

زراره، یکی از یاران امام صادق (ع) از آن حضرت نقل می کند که فرمود: امام منتظر، پیش از قیام خویش مدتی از چشم ها غایب خواهد شد. عرض کردم: چرا؟ فرمود: بر جان خویش بیمناک است.

همچنین بخوانید :   نگاهی به هشتم ربیع الاول آغاز امامت امام عصر

ممکن است گفته شود که خداوند می توانست بدون غیبت، امام (عج) را حفظ کند، در جواب باید گفت:  با این که قدرت خدا محدود نیست لیکن کارها را بر طبق اسباب و از مجرای عادی انجام می دهد. این یکی از سنّت های الهی است که در امور فردی و زندگی براساس اسباب و مجاری عادی عمل می شود. بنا نیست برای حفظ وجود مقدس انبیا و ائمه و ترویج دین، از روش عمومی اسباب و علل دست بر دارد و بر خلاف جریان عادی، عمل کند وگرنه دنیا، دار تکلیف و اختیار و امتحان نخواهد شد. اگر قرار بود خداوند بر اساس مجرای عادی عمل نکند باید امامان را حفظ می کرد تا به شهادت نرسند.

۴ – آزادی از بیعت طاغوت های زمان

در برخی از روایات اسلامی آمده است که علت و حکمت غیبت امام مهدی (عج) این است که آن حضرت بدین وسیله از یوغ بیعت با طاغوت های زمان آزاد می شود و تعهد و بیعت با هیچ حاکمی را بر عهده ندارد، تا بتواند در زمان قیام خود، آزادانه تلاش کند. امامان دیگر بر اساس تقیه حکومت ها را به رسمیت می شناختند، ولی امام مهدی (عج) مأمور به تقیه نیست و به همین دلیل با حکومت ها و طاغوت های زمان بیعت نمی کند.

امام حسن مجتبی (ع) در این باره فرمود :

هر کدام از ما امامان در زمان خود، بیعت حاکمان و طاغوت های زمان را از روی تقیه بر عهده گرفته ایم، مگر امام مهدی (عج) که عیسی بن مریم به امامت آن حضرت نماز می گزارد. خداوند ولادت او را مخفی نگه داشت و برای او غیبتی در نظر گرفت، تا زمانی که قیام می کند بیعت حاکمی بر گردنش نباشد .

حسن بن فضّال می گوید: امام رضا (ع) فرمود: گویی شیعیانم را می بینم که هنگام مرگ سومین فرزندم (امام حسن عسکری) در جست و جوی امام خود، همه جا را می گردند اما او را نمی یابند. عرض کردم: چرا غایب می شود؟

فرمود : برای این که وقتی با شمشیر قیام می کند، بیعت کسی در گردن وی نباشد.

البته غیبت امام بدان معنا نیست که آن بزرگوار در برابر سرنوشت مردم و جامعه، بی تفاوت است و نقشی در هدایت مردم ندارد، زیرا غیبت در مقابل ظهور است نه حضور. امام زمان (عج) در میان مردم آشکار است، لکن او را نمی بینند.

امام (عج) در دوران غیبت در میان مردم حاضرند و آنان از ثمرات وجودی ایشان بهره مند و منتفع هستند و در قالب های مختلف به هدایت مردم می پردازد.

علت ظهور نکردن امام زمان با وجود ظلم و ستم چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 9 =

بررسی

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود

قیامت تا چه زمانی برپا نمی شود تقریبا در در تمامی ادیان الهی مساله معاد و قیامت مطرح شده ا…