عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم

422
عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید است و فاقد جو میباشد به همین خاطر نمی تواند گرمای خورشید را نگه دارد و اختلاف دمای شب و روز بسیار زیاد است . این سیاره اطلاعات زیادی از منظومه شمسی را با خود بهمراه دارد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم مطالب جالب و ارزشمندی از سیاره عطارد را در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهیم پس همراه ما باشید .

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم
عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید

عطارد نزدیکترین سیاره به خورشید است و با جاذبه وحشتناک خورشید مبارزه می کند تا جذب آن نشود اما چگونه ؟ عطارد با سرعت سرسام آور ۴۸ کیلومتر بر ثانیه(۱۷۲۸۰۰کیلومتر بر ساعت) حرکت می کند . به طوری که یک دور چرخش عطارد به دور خورشید فقط ۸۸ روز طول می کشد . از این رو سیاره‌ای گریزپاست که دیدنش آسان نیست و به همین دلیل است که شاید، ایرانیان باستان آنرا « تیر » نامیده و در یونان « مرکوری » یا «پیک خدایان» لقبش داده بودند .

مشخصات سیاره ی عطارد

 شعاع عطارد ۲۴۴۰۰ کیلومتر است . عطارد هیچ قمر طبیعی ندارد . چگالی متوسط آن ۵۴۲۰ کیلوگرم بر متر مکعب می‌باشد که نظیر یک سیاره خاکی است ، اما برای اندازه عطارد زیاد است . از آنجا که گرانش کلی عطارد کمتر از زمین است (فشردگی آن کمتر است)، اما چگالی حجمی ‌آن در حدود چگالی حجمی‌ زمین می‌باشد، لذا باید در برگیرنده مقدار بیشتری از فلزات باشد . عطارد ۵۹ روز زمینی طول میکشد تا یکبار به دور خود بگردد و برای گردش به دور خورشید ۸۸ روز زمینی زمان لازم است در واقع بطور خیلی ساده میتوان گفت که هر شبانه روز عطارد معادل با ۵۹ شبانه روز زمین و هر سال عطارد معادل با ۸۸ روز زمین است . اتمسفر عطارد از هلیوم تشکیل شده است .

همچنین بخوانید :   خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین
عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم
عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم

این سیاره‌ی کوچک، گسترده‌ترین تغییرات دما را نسبت به تمام سیاره‌های دیگر منظومه‌ی شمسی، تجربه می‌کند . دمای سمت روز این سیاره به ۴۲۷ درجه‌ی سلسیوس می‌رسد . در مقابل، دمای سمت شب آن در سردترین حالت می‌تواند به ۱۸۰ درجه‌ی سلسیوس زیر صفر برسد . دمای میانگین سیاره‌ی عطارد معادل ۱۶۷ درجه‌ی سلسیوس است .

جرم کم عطارد و نزدیکی آن به خورشید باعث شده است تا این سیاره نازک‌ترین لایه‌ی اتمسفری را در بین تمام سیاره‌‌‌های منظومه‌ی شمسی داشته باشد و این موضوع سبب می‌شود تا عطارد داغ‌ترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی نباشد . اتمسفر به‌عنوان پوششی است که از انتقال گرما به فضا جلوگیری می‌کند . از آنجایی که لایه‌ی اتمسفری عطارد بسیار نازک است، مقدار زیادی از گرما به جای متعادل ساختن دمای سمت شب و روز این سیاره، در اثر انتقال به فضا تلف می‌شود . داغ‌ترین سیاره‌ی منظومه‌ی شمسی، زهره، دومین سیاره‌ی نزدیک به خورشید است. زهره اتمسفر ضخیمی دارد که این سیاره را می‌پوشاند و دمای متوسط آن را در ۴۶۲ درجه‌ی سلسیوس نگه می‌دارد .

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم
عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم

ماهواره ها

مارینر ۱۰ در تاریخ ۳ نوامبر ۱۹۷۳ توسط ناسا به فضا پرتاب شد . مارینر۱۰ در این سفر از کنار زهره گذشت و ۳۵۰۰ عکس از ابر های گذرنده سیاره ی زهره به زمین فرستاد . مارینر۱۰ در مارس ۱۹۷۴ از کنار عطارد گذشت و پس از آن در مداری بیضوی به دور خورشید میگردد . مارینر۱۰ در این مدار هر ۱۷۶ روز یکبار به عطارد نزدیک می شود . البته اکنون ارتباط مارینر۱۰ با مرکز کنترل آن قطع شده است . اما چرا تا کنون ناسا ماهواره ای به سطح عطارد نفرستاده است ؟ به ۲ دلیل که یکی نبود جو قابل توجه در این سیاره و دیگری نبود توازن دمای شب و روز . برای فرود باید بالن باز بشود و از سرعت فرود بکاهد ولی در عطارد جوی وجود ندارد بنابراین باز کردن بالن کمکی به کم کردن سرعت نمی کند . این مشکل را می توان رفع کرد اما چگونه ؟ استفاده از موشک های معکوس و استفاده از موشک هایی که در فرود فونیکس در مریخ استفاده شد و این تقریبا کافی است .

همچنین بخوانید :   راز گل های آفتاب گردان در دنبال کردن نور خورشید چیست

یک ماهواره باید برای محیطی که قرار است به آنجا فرستاده شود آمادگی لازم را بدست آورد همانطور که گفتیم سیاره عطارد در روز گرم و در شب سرد است . دمای ۴۲۷ درجه در روز مانع از کارکرد ماهواره میشود لذا حداکثر ۳۰ روز (در طول شب ) ماهواره می تواند در عطارد اطلاعات کسب کند . این پرتاب هزینه ی زیادی دارد و ریسک زیادی هم دارد ، اگر ماهواره سالم به عطارد نرسد هزینه زیادی به باد می رود و اگر هم سالم به عطارد برسد نمی تواند مدت زیادی اطلاعات کسب کند به همین دلایل تاکنون ماهواره ای به سطح عطارد فرستاده نشده است .

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم
عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم

بخش های داخلی عطارد

عطارد خشک، بسیار گرم و تقریباً بدون هواست . قدرت پرتو خورشید بر عطارد نزدیک به هفت برابر میزان پرتو آن بر روی زمین است . بخش های داخلی عطارد مثل زمین است . اسکن از عطارد که به وسیله رادارها از روی زمین انجا م شده نشان می دهد که چاله ها در قطب های عطارد حاوی یخ آب هستند . کف چاله ها به طور دایمی در مقابل نور خورشید محافظت می شوند . بنابراین دما در آنها هیچ وقت به آن حد نمی رسد که یخ ها را آب کند . عطارد به وسیله مقدار بسیار کمی هلیوم، هیدروژن، اکسیژن و سدیوم احاطه شده . این گازها به قدری باریکند که بزرگ ترین فشار جوی آنها (نیرویی که از وزن گازها ناشی می شود) حدود (دو ضربدر۱۰ به توان ۱۰-) کیلوگرم برهر سانتی متر مربع است. در حالی که فشار جو زمین حدود ۱/۰۳ کیلوگرم بر هر سانتی متر مربع است . گیاهان و جانوران به خاطر نبود اکسیژن و گرمای شدید نمی توانند روی عطارد زندگی کنند . دانشمندان می گویند این سیاره فاقد هر شکلی از زندگی ست .

همچنین بخوانید :   سیاره زحل و زیبایی های این جواهر منظومه شمسی

به نظر می‌رسد که میدان عطارد یک دوقطبی باشد که کم و بیش با محور چرخش سیاره ، در یک امتداد قرار گرفته است . دراین صورت ، بطور کلی میدان مغناطیسی عطارد شبیه میدان مغناطیسی زمین ولی ضعیفتر از آن است. حضور یک میدان مغناطیسی و همچنین چگالی زیاد سیاره دلالت بر آن دارد که عطارد مانند زمین دارای یک هسته فلزی است که عمدتا از آهن و نیکل تشکیل شده است . به نظر می‌رسد که این سیاره همانند یک آهنربای دائمی ‌است . میدان مغناطیسی زمین صدبار شدیدتر از میدان مغناطیسی عطارد است .

عطارد نزدیک ترین سیاره به خورشید را بیشتر بشناسیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + چهار =

بررسی

سیاره زحل و زیبایی های این جواهر منظومه شمسی

سیاره زحل و زیبایی های این جواهر منظومه شمسی سیاره زحل پس ازمشتری ، دومین سیاره بزرگ منظوم…