عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

633

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

عجایب هفت گانه، به هفت اثر برتر معماری و مجسمه سازی دوران باستان اطلاق می شود. این هفت اثر ظاهرا اولین بار توسط یک فنیقیایی یونانی الاصل به نام انتیپاتر صیدایی در قرن دوم پیش از میلاد در یک کتاب ثبت شده است، اگر چه این کار به افراد دیگری همچون فیلو اهل بیزانتیوم، استرابون، هرودوت و دیودور سیسیلی نیز نسبت داده شده است .برای آن دسته از افرادی که طرفدار موضوعات جالب و تاریخی هستند این مطلب میتواند مفید باشد پس برای آشنایی با عجایب هفت گانه جهان با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

عجایب هفت گانه جهان

انتیپاتر در شعری در سال ۱۴۰ پیش از میلاد چنین سروده است : «پیش از این به چشم خود دیده ام دیوار بابل پر عظمت را که گذرگاه ارابه هاست، و نیز مجسمه زئوس را در کرانۀ آلفوس، باغهای معلق و کولسوس خورشید را، اُبهت اهرام سر به آسمان سائیده و آرامگاه بی کران ماسول را؛ اما آن زمان که نظاره می کردم خانۀ آرتمیس را بنا شده بر ابرها، نبوغ آن همه اعجاز در نظرم رنگ باخت و با خود اندیشیدم: پس از المپ، خورشید چیزی به این عظمت ندیده است، هرگز » . به هر حال آنچه مسلم است این است که وی در زمانی می زیسته که تمام این شاهکارهای هنری سالم و موجود بوده اند و او نمی خواست ویرانه ها را به هم عصران خود معرفی کند . نکته دیگر در مورد این آثار انتخاب عدد هفت برای تعداد آن هاست . دلیل این امر هم مقدس بودن این عدد است . عدد هفت چه در گذشته و چه در حال، برای انسان محترم و مقدس بوده به طوری که تقریبا در هر گونه تقسیم بندی به این عدد توجه شده است .

۱ – هرم بزرگ جیزه

در مصر تنها بازمانده عجایب هفتگانه جهان به شمار می‌آید . پندار بر اینست که این هرم آرامگاه فرعون خوفو از دودمان چهارم بوده‌است . از اینرو به این هرم، هرم خوفو هم گفته می‌شود . این هرم در شهر قاهره مصر واقع شده‌است و قدمت آن به حدود ۲۶۰۰ ق.م  می‌رسد . ساخت آن توسط ۱۰۰٫۰۰۰ نفر کارگر در مدت ۲۰ سال به اتمام رسیده‌است . مصریان باستان به زندگی پس از مرگ اعتقاد فراوانی داشتند و این هرم در واقع مکان مقبره و محل زندگی فرعون پس از مرگ او به شمار می‌آمده‌است .

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم
عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

از آنجایی که گنجینه فرعون نیز همراه با او در این هرم قرار داده می‌شد، راه ورود به مقبره بسیار پیچیده و تودرتو است و تعداد زیادی از سازندگان و مهندسین آن نیز در راهروهای آن ناپدید شدند . هرم در اصل ۱۴۷ متر ارتفاع داشته‌است که در حال حاضر در اثر فرسایش، به حدود ۱۳۷ متر رسیده‌است. هر ضلع قاعده هرم ۲۳۰ متر طول دارد و در ساخت آن از حدود ۲٬۳۰۰٬۰۰۰ بلوک به وزن متوسط ۲٫۵ تن استفاده شده‌است . تاریخ شروع به ساخت این بنای عظیم ۲۵۸۹ قبل از میلاد، همزمان با شروع فرمانروایی خوفو و تاریخ اتمام آن حدود ۲۵۶۹ قبل از میلاد تخمین زده شده‌است. هرم جیزه تنها بازمانده عجایب هفت‌گانه‌است .

همچنین بخوانید :   راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن

۲ – باغ های معلق بابل

یا باغهای معلق سمیرامیس و دیوارهای بابل (عراق کنونی) یکی از عجایب هفتگانه می‌باشد . هردو این آثار ظاهراً به دستور بخت‌النصر دوم در حدود سال ۶۰۰ پیش از میلاد ساخته شده‌است . این آثار در نوشته‌های مورخان یونانی مانند استرابو و دیودوروس سیکولوس ذکر شده‌است ولی همچنان در مورد وجود آنها ابهاماتی هست . در حقیقت در هیچ یک از نوشته‌های بابلی در مورد وجود این باغ مطلبی ذکر نشده‌است . در طول قرنها این منطقه با باغهای نینوا درآمیخته ولی در حکاکی‌های موجود در آن نواحی روش‌های انتقال آب رودخانه فرات به ارتفاعی که برای این باغها احتیاج بوده‌است آورده شده‌است . این باغها برای خوشحال کردن همسر بخت‌النصر که بیمار بوده‌است ساخته شده‌اند .  واژهٔ معلق که برای این باغها استفاده می‌شود در حقیقت به این معنی نیست که باغها به‌وسیله طناب یا ریسمان به یکدیگر متصل بوده‌اند بلکه احتمالاً ترجمه اشتباه کلمه‌ای یونانی به معنای تراس یا بالکن بوده‌است . استرابو در قرن اول قبل از میلاد می‌نویسد : تراسها در طبقاتی روی یکدیگر واقع شده بودند و هرکدام دارای ستونهای سنگی مکعب شکل توخالی بوده‌اند که توسط گیاهان پوشیده شده بود. تحقیقات بیشتر در منطقه بابل منجر به یافتن پایه‌های این ستون‌ها شده‌است .

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم
عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

چون باغ مانند دامنه یک تپه شیب داشت و بخش‌های متعدد آن طبقه طبقه روی هم قرار گرفته بودند، منظره کلی آن مانند یک باغ معلق بود. وقتی صفه‌های پلکانی صعودی ساخته شدند، در زیر آن‌ها تالارهایی احداث شد و درخت‌هایی در آن‌ها و بالای آن‌ها کاشته شد که به تدریج روی یکدیگر رشد کردند… سقف‌های این تالارها با شاه‌تیرهایی از جنس سنگ به طول ۱۶ پا محافظت می‌شد… سقف روی این شاه‌تیرها نخست با لایه‌ای از نی که در لابه‌لای آن‌ها مقدار زیادی قیر ریخته شده بود پوشانده شده و روی آن آجر پخته که در میان آن‌ها آهک ریخته بودند قرار داشت، لایه سوم از سرب بود و سپس خاک ریخته می‌شد که رطوبت آن به پایین نفوذ نکند . در پایین نیز زمین به اندازه کافی کنده می‌شد تا درختان بزرگتر بتوانند ریشه بدوانند و زمین با هر نوع درخت کاشته شده بود و چون همه تالارها به حد کافی نور می‌گرفتند، جایگاه‌های متعدد سلطنتی با تصاویر بسیار در آن احداث گردید و در یکی از تالارها شکافی ایجاد شده بود و در آن تجهیزاتی گذاشتند که آب تمام باغ را به حد وفور از رودخانه می‌گرفت و به همه جا توزیع می‌کرد .

همچنین بخوانید :   آموزش ساخت کاسه نقش دار زینت بخش دکور خانه‌تان

۳ – نیایشگاه آرتمیس

معبد آرتمیس که گاهی نیز به نام معبد دیانا خوانده می شود، در شهر باستانی افسوس و در حال حاضر در ترکیه کنونی قرار دارد . این معبد به دست رومیان باستان ساخته و پیشکشی برای الهه یونانی، آرتمیس بوده است . این معبد بسیار قدیمی بوده و طبق شواهد در نیمه دوم قرن هشتم پیش از میلاد ساخته شده است .

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم
عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

در قرن هفتم پیش از میلاد در اثر سیلی دچار خرابی های گسترده ای شد که سه قرن بعد و در قرن پنجم پیش از میلاد مورد بازسازی قرار گرفت . نخستین بازسازی معبد ۱۰ سال به طول انجامید . بار دیگر معبد آرتمیس در ۳۵۶ سال قبل از میلاد و در طی یک آتش سوزی تخریب شد و این بار نیز بازسازی شد که این بار نیز با ساختی قابل توجه و شگفت انگیز همراه بود . معبد آرتمیس پیش از آن که ۴۰۰ سال پس از میلاد مسیح به کلی نابود شود، سه بار مورد بازسازی قرار گرفت؛ اما در حال حاضر تنها چند مجسمه تزئینی و پایه های معبد باقی مانده است. معبد آرتمیس هم اکنون در ۷۵ کیلومتری شهر ازمیر ترکیه قرار دارد .

۴ – تندیس زئوس

تندیس زئوس در المپیا ( المپیا در دوران باستان مرکز مذهبی در جنوب غربی یونان بوده ) یکی از عظیم ترین مجسمه های دنیای باستان بوده که شمایلی مردی نشسته را به تصویر می کشیده و ارتفاعی ۱۳ متری داشته است . مجسمه زئوس ۴۳۵ سال قبل از میلاد مسیح و توسط مجسمه سازی آتنی به نام فیدیا، در معبد زئوس شهر المپیا ساخته شده بوده.زئوس پادشاه خدایان یونان بوده که مورد پرستش رومیان باستانی قرار می گرفته به افتخارش جشن ها و مسابقات بسیاری برپا می کرده اند.

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم
عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

اهمیت این جشن ها برای یونانیان به قدری بوده است که جنگ های خود را به مدتی چند تعطیل می کرده اند . تندیس زئوس از صفحات عاج و طلا بر روی چارچوبی از چوب بنا شده و زئوس را در حالی که بر روی تختی چوبین و مزین به سنگ های قیمتی نشسته است، نشان می دهد.

۵ – آرامگاه هالیکارناسوس

آرامگاه هالیکارناسوس یا مقبره ماسولوس یکی دیگر از عجایب باستانی و هفتگانه است که در میان ۳۵۳ تا ۳۵۰ سال پیش از میلاد در شهر باستانی هالیکارناسوس و منطقه ای در ترکیه کنونی بنا شد . جالب است بدانید این آرامگاه برای یکی از ساتراپ های ( فرمانداران ) هخامنشی به نام ماسول و به نظر همسرش آرتمیس ساخته شده است .

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم
عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

ماسول و همسرش آرتمیس ۲۴ سال در شهر هالیکارناسوس و منطقه اطرافش فرمانروایی کردند . پس از فوت ماسول، آرتمیس که داغدار این فاجعه بود دستور داد تا بهترین معماران گرد هم آیند و زیباترین و باشکوه ترین مقبره در دنیا را برای این فرمانروا بنا کنند . آرامگاه هالیکارناسوس از مرمر و در ارتفاع ۴۵ متر ساخته شد که از هر چهار طرف نیز مزین به نقوش برجسته و مجسمه هایی چشمگیر بود . تزئین هر ضلع توسط یکی از مجسمه سازان مشهور یونانی آن زمان صورت گرفته بود .

همچنین بخوانید :   آموزش ساخت کاسه نقش دار زینت بخش دکور خانه‌تان

۶ – تندیس غول پیکر رودس

غول رودس مجسمه غول پیکری بود که بر ورودی بندر جزیره یونانی رودس و در ۲۹۲ تا ۲۸۰ سال پیش از میلاد مسیح بنا شده بود . در واقع این مجسمه شمایلی از الهه خورشید یونان بود و دلیل ساخت غول رودس به سبب پیروزی بر فرمانروای شهر قبرس بود. زمانی که ارتش قبرس از مردم رودس شکست خوردند، بسیاری از امکانات و وسایل خود را از دست دادند . فرمانروای رودس با فروش آن وسایل، هزینه و بودجه ساخت غول رودس را فراهم کرد .

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم
عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

دلیل شگفتی : غول رودس با ارتفاع ۳۳ متری خود، بلندترین مجسمه جهان باستان محسوب می شد و با آن که تنها ۵۶ سال عمر کرد، اما نامش در میان لیست عجایب هفتگانه باستانی به چشم می خورد. رودس مجسمه غول پیکری بود که یک پای آن در طرفی از جزیره و پای دیگر آن در بخش دیگر جزیره قرار می گرفت! برای ساخت مجسمه از قطعات برنز استفاده شد و در نهایت بر روی پایه ای ۱۵ متری از جنس مرمر بنا شد .

۷ – فانوس دریایی اسکندریه

فانوس اسکندریه که در شهر اسکندریه مصر قرار داشته در واقع نوعی فانوس دریایی و البته نخستین فانوس دریایی ساخته شده در دنیاست . ساخت این فانوس در ۲۹۰ سال پیش از میلاد مسیح آغاز شد و ۱۲ سال زمان برد تا ساخت آن تکمیل شود . زمانی که ساخت آن به اتمام رسید، فانوس اسکندریه با ارتفاع ۱۲۰ تا ۱۳۷ متر خود، قرن ها عنوان دومین سازه بزرگ دست ساز بشر را به خود اختصاص داد و پس از هرم بزرگ جیزه قرار گرفت . جنس فانوس اسکندریه از سنگ بود که با تراش دادن سنگ ها ساخته شده بود .

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم
عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

فانوس اسکندریه در جزیره فاروس و به منظور راهنمایی کشتی های تجاری به سوی بندرگاه اسکندریه مصر ساخته شد . این فانوس دریایی نیز به سبب چندین زلزله آسیب دید و در نهایت از بین رفت. باستان شناسان فرانسوی در سال ۱۹۹۰ میلادی توانستند بقایای این فانوس دریایی را در قسمت شرقی بندرگاه اسکندریه بیابند .

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =

بررسی

آموزش ساخت کاسه نقش دار زینت بخش دکور خانه‌تان

آموزش ساخت کاسه نقش دار زینت بخش دکور خانه‌تان جهت درست کردن این کاسه‌های شیک و خوش‌نقش٬ د…