طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن

535
طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن

طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن

صفحه لمسی Touch Screen به صفحه ای اطلاق میشود که بتوان تماس یک شیء و به طور خاص انگشت انسان با آن را با استفاده از خواص شیء از قبیل نیرو ، گرما ، هدایت الکتریکی ، مقاومت اپتیک و … تشخیص داد . صفحات لمسی کاربردهای گسترده ای در صنایع مختلف و حتی کاربردهای عام است . ترکیب یک صفحه لمسی شفاف با یک صفحه نمایش میتواند ابزار بهینه ای برای ارتباط با دستگاه های مختلف به ما بدهد . صفحات لمسی برحسب خاصیتی از آن که برای تشخیص تماس مورد استفاده قرار میدهد، از فناوری های مختلفی استفاده میکنند . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد طرز کار صفحات لمسی مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم پس همراه ما باشید .

طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن
طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن

صفحه لمسی Touch Screen

مانیتورهای تاچ اسکرین دارای دو رزولوشن متفاوت با دو مفهوم متمایز هستند . یکی رزولوشن صفحه Display که کیفیت تصویر را تعیین میکند (مثلا” ۱۰۲۴x۱۲۸۰  که همان رزولوشن معمولی است که در هر نوع مانیتوری، مطرح میباشد ) و دومی، رزولوشن تاچ اسکرین صفحات لمسی ( که تعیین کننده دقت صفحه لمسی است ) و معمولا” ۴۰۹۶x۴۰۹۶ است . سطح فعال اکثر تاچ اسکرین ها با تماس انگشت، دستکش و قلم یا (stylus) فعال میشوند . دو مورد از صفحات لمسی که بیشترین کاربرد را دارند در ادامه بررسی میشوند :

مقاومتی

Resistive Touch Screens  همينطور كه از نام اين نوع صفحه لمسي پيداست از مقاومت براي توليد مقادير ولتاژ متفاوت در نقاط مختلف صفحه لمسي استفاده كرده و بدين طريق مكان لمس شده را به كنترلر اعلام مي كند . اين گونه از صفحه لمسي ها به هر نوع فشاري حساس هستند و پاسخ مورد نظر را در خروجي توليد مي كنند يعني از هر وسيله اي اعم از قلم و انگشت مي توان براي كار با آنها استفاده كرد و از اين لحاظ محدوديتي براي كاربران بوجود نمي آورند .

همچنین بخوانید :   به کمک این تکنیکها بهترین عکسها را با موبایلتان بگیرید
طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن
طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن

 

آنها معمولا داراي مواد پايه ي شيشه يا آكرليك كه با لايه هايي از مواد هادي و مقاومتي پوشيده شده اند ، هستند اين لايه هاي نازك توسط نقاط غيرقابل مشاهده اي از هم جدا شده اند وقتي كه صفحه لمسي در حالت عادي و روشن است هيچ گونه تماسي بين دو لايه ي هادي و مقاومتي وجود نداشته و هيچ جرياني بين آن دو رد و بدل نمي شود به محض اينكه لمسي اتفاق بيفتد فشار حاصل از لمس باعث تماس بين دو لايه هادي و مقاومتي خواهد شد و باعث ايجاد تغيير در جريان الكتريكي مي شود اين تغيير توسط كنترلر صفحه لمسي كشف شده و با اندكي پردازش روي اطلاعات حاصل از لمس ، آنها را تبديل به يك مختصات افقي و عمودي مي كند و به عنوان يك رويداد لمس آن را ثبت مي كند .

طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن
طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن

خازنی

صفحه نمایش لمسی خازنی (Capacitive Touchscreen Display)  با استفاده از اثرات جفت شدگی یا کوپلینگ خازنی (Capacitive Coupling Effects) می توانند نزدیکی شیء و موقعیت آن را تشخیص دهند . این صفحات نمایش از حسگرهای خازنی استفاده می کنند و این حسگرها قادرند هر چیزی را که خاصیت رسانایی داشته و یا دارای خواص دی الکتریک است حس نمایند . از سنسورهای خازنی در بسیاری از محصولات الکترونیکی — منجمله Trackpad لپ تاپ ها، پخش کننده های موسیقی و گوشی های موبایل — استفاده می شود . از آنجایی که صفحات نمایش خازنی تنها در مقابل اشیاء با خاصیت رسانایی (مثلاً انگشت) واکنش نشان می دهند می توان آنها را بدون اختلال در کار وسیله و صدور فرمان اضافه با استفاده از پارچه یا مواد مشابه تمیز نمود .

همچنین بخوانید :   رفع مشکل Unfortunately has stopped در گوشی های هوشمند

همچنین سرعت پاسخ دهی این صفحات معمولاً از صفحات نمایش لمسی مقاومتی بالاتر است و فناوری چند-لمسی به خوبی بر روی آنها پیاده سازی شده است . یکی از معایب صفحات نمایش لمسی خازنی این است که از قلم های معمولی (Standard Stylus) نمی توان بر روی آنها استفاده کرد مگر آنکه نوک قلم با ماده ای رسانا پوشانده شود . همچنین هزینه ساخت این صفحات نسبت به صفحات نمایش لمسی مقاومتی معمولاً بیشتر میباشد .

طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن
طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن

صفحه نمایش‌های لمسی امروزی که در تبلت‌ها و تلفن‌های همراه به کار می‌روند از لایه‌های متعددی تشکیل شده‌اند . در بالا شما یک لایه شیشه‌ای یا پلاستیکی را برای حفاظت از کل لایه‌های مجتمع صفحه لمسی دارید . این لایه معمولا از جنسی ضد خش مانند شیشه Corning’s Gorilla glass ساخته می‌شود تا صفحه موبایلتان در مجاورت با محتویات داخل جیب شما آسیب نبیند . لایه زیرین آن لایه خازنی است که مسئولیت هدایت مقدار ناچیزی الکتریسیته را به عهده داشته و روی لایه نازک شیشه‌ای دیگری قرار دارد . در قسمت زیر آن خود پنل LCD جا گرفته است . هنگامی که انگشت شما به عنوان یک جسم رسانای طبیعی صفحه را لمس می‌کند، با میدان الکتریکی لایه خازنی تداخل پیدا می‌کند .

داده حاصله از این کار به یک تراشه کنترل‌کننده که موقعیت محل تماس را ثبت می‌کند، انتقال یافته و از سیستم عامل می‌خواهد مطابق با آن پاسخ دهد . این مقدمات به خودی خود به طور دقیق فقط می‌تواند یک نقطه تماس را در یک زمان کشف کرده و با لمس دو نقطه یا بیشتر ، موقعیت نقطه تماس را غلط تفسیر کرده یا اصلا حس نمی‌کند . برای ثبت نقاط لمس متعدد به صورت مشخص ، لایه خازنی باید متشکل از دو لایه مختلف باشد ؛ یکی از الکترودهای فرستنده سود ببرد و دیگری از الکترودهای گیرنده . این لایه‌های الکترود به صورت یک شبکه توری روی صفحه نمایش گجت آرایش گرفته‌اند .

همچنین بخوانید :   پهباد سلفلای برای گرفتن سلفی های زیبا

هنگامی که انگشت شما صفحه را لمس می‌کند، سیگنال الکتریکی بین الکترودهای گیرنده و فرستنده تداخل ایجاد می‌شود . زمانی که انگشت شما به عنوان یک رسانای الکتریکی، صفحه را لمس می‌کند، با میدان الکتریکی که به وسیله الکترودهای فرستنده ایجاد شده و به سوی الکترودهای گیرنده ارسال می‌شود، تداخل پیدا کرده و وسیله به این ترتیب یک لمس راثبت می‌کند . به دلیل آرایش شبکه میله‌ی الکترودی کنترل‌کننده می‌تواند بیش از یک نقطه لمس را به طور همزمان تشخیص دهد . بیشتر موبایل‌ها و رایانه‌های لوحه‌ای امروزی بین دو تا ده نقطه تماس ر ا به صورت همزمان مورد پشتیبانی قرار می‌دهند. سطوح چند لمسی صفحه نمایش‌ها حرکت‌های اشاره‌ای مانند نیشگون گرفتن (gestures) روی صفحه جهت بزرگنمایی و چرخاندن تصویر را ممکن می‌کنند . هدایت و ناوبری در داخل سیستم عامل یک موبایل امروزی از امور ضروری است که بدون توانایی صفحه نمایش‌ها برای تشخیص همزمان لمس‌های متعدد ممکن نیست. امروزه اینها پایه و اساس تلفن‌های همراه هوشمند، تبلت‌ها و رایانه‌های دسکتاپ (PC) لمسی هستند .

طرز کار صفحات لمسی و آشنایی با انواع آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سه =

بررسی

پهباد سلفلای برای گرفتن سلفی های زیبا

پهباد سلفلای برای گرفتن سلفی های زیبا یکی از تفریحات امروزی گرفتن تصاویر سلفی است که طرفدا…