طرز تهیه مربای گل محمدی یا همان مربای گل سرخ

2,231
طرز تهیه مربای گل محمدی

طرز تهیه مربای گل محمدی یا همان مربای گل سرخ

این مربا جزء مرباهای ریشه دار ناحیه آذربایجان می باشد که چه با کره، چه با خامه و چه به اتفاق شیر برنج مربای لذیذ می باشد. این مربا با گل محمدی (به ترکی : قیزیل گول) مناطق کوهستانی آذربایجان تعبيه می شود. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا شما را با طرز تهیه مربای گل محمدی یا همان مربای گل سرخ آشنا نماییم.

مواد اولیه برای مربای گل سرخ

مواد اولیه مقدار
گل محمدی تازه نیم کیلو
شکر یک کیلو
آبلیمو ۱ قاشق مرباخوری
آب یک لیتر

 

طرز تهیه مربای گل محمدی

ابتدا گلبرگ های گل را از مواد اضافی جدا کرده و آن را تک تک بشویید و درون آبکش بگذارید. گلبرگ ها را داخل تابه ای بریزید و روی گرما کم قرار دهید و چند دقیقه تفت دهید تا کمی ترد شود سپس از روی گرما بردارید و بگذارید کنار تا این که خنک شود ، پس از خنک شدن با دست گل ها را کمی ریز کنید.

آب و گلاب را آمیخته کرده و تا زمان جوش آمدن روی حرات بگذارید. گلبرگ ها را داخل کاسه ای بریزید و یک لیوان آبجوش اضافه کنید و مخلوط کنید سپس روی کاسه را با بشقابی بپوشانید و کناری قرار دهید تا زمانی که عطر گل آزاد شود. شکر را با آب جوش مخلوط سپس با گلاب و آبلیمو ادغام کنید و داخل قابلمه بریزید ، قابلمه را روی گرما بگذارید تا زمانی که مخلوط آب و گلاب و شکر بجوشد و غلیظ شود.

طرز تهیه مربای گل محمدی
طرز تهیه مربای گل محمدی

پس از اینکه شیره به غلظت مناسب رسید گلبرگ ها را اضافه کنید و ۵ دقیقه اجازه دهید داخل شیره بجوشند. سپس از روی گرما بردارید و روی آن را بپوشانید تا خنک شود ، پس از سرد شدن مربا را داخل شیشه تمیز بریزید (دقت کنید که گلبرگ ها بیش از ۵ دقیقه نجوشند در غیر اینصورت مربا تلخ میشود)

فوت و فن آشپزی

  • این مربا حتما باید با گل محمدی مناطق کوهستانی آماده شود. گل‌های مناطق کویری مانند کاشان بسیار تلخ هستند و تنها با چندین و چندبار جوشاندن و دور ریز کردن آب آن، تلخی‌شان گرفته می‌شود که در این حالت هیچ خاصیتی از گل‌ محمدی باقی نمی‌ماند.
  • برای اطمینان از گونه گلبرگ می‌توانید به صورت خام از گل‌ها بخورید و ببینید که تلخ هستند یا خیر.
  • برای آنکه رنگ مربا قرمز و قشنگ شود به آن چند قطره رنگ خوراکی قرمز اضافه کنید.

 

طرز تهیه مربای گل محمدی یا همان مربای گل سرخ نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت + 12 =

بررسی

طرز تهیه نودل چینی با بادام زمینی تنها در ۱۵ دقیقه

طرز تهیه نودل چینی با بادام زمینی تنها در ۱۵ دقیقه نودل نوعی غذای چینی است که به طرق مختلف…