سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو و مغایرت های آن با قانون

213

سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو و مغایرت های آن با قانون

در سپتامبر ۲۰۱۵ (شهریور ۹۴)، اهداف دستور کار مبانی توسعه پایدار ۲۰۳۰ که ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف فرعی دارد جهت اقدام عملی همه کشورها برای تحقق حکومت یک‌پارچه در سازمان ملل ارائه شد. ایران نیز از کشورهای شرکت کننده در این اجلاس بود که متعهد به اجرای سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو شد و پس از آن سند ملی آموزش ۲۰۳۰ جمهوری اسلامی ایران با مدیریت و برنامه‌­ریزی دفتر یونسکو در ایران با تشکیل ۳۰ کارگروه تخصصی تدوین و آماده و در تاریخ ۲۰ آذر ۹۵ رونمایی شد . حال سوال اینجاست که این سند شامل چه مواردی بود که دیروز رهبر معظم انقلاب دستور لغو آن را صادر نمود ؟ با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا به این سوال پاسخ دهیم .

سند آموزش 2030 یونسکو و مغایرت های آن با قانون
سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو و مغایرت های آن با قانون

سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو

سند ۲۰۳۰ یونسکو در سال ۲۰۱۵ میلادی با عنوان پوشش سواد و افزایش کیفیت آموزش، با ۱۷ هدف اصلی و ۱۶۹ هدف ویژه در سازمان ملل به تصویب رسید و کشورهای عضو ملزم به رعایت آن شدند . سال گذشته گفته شد که یونسکو تعهد گرفته است که سند ۲۰۳۰ در تمام کشورها اجرا شود . البته در کلام گفته شد که داوطلبانه انجام شده ، ولی در عمل کاریزمای رسمی برای آن تعیین شد . در مصوبه هیئت وزیران در تاریخ ۲۵ شهریور سال ۹۵ آمده است :‌ به منظور هماهنگی و ارائه راهکار تحقق اهداف و تعهدات آموزش ۲۰۳۰ همسو با اهداف و تعهدات برنامه اهداف توسعه پایدار ، کارگروه ملی آموزش ۲۰۳۰ با مسئولیت وزارت آموزش‌وپرورش بدون گسترش تشکیلات سازمانی و با استفاده از امکانات و ظرفیت‌های موجود در آن وزارتخانه با حضور نمایندگان دستگاه‌های زیر تشکیل می‌شود .

همچنین بخوانید :   تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

جریان پشت این تفکر برای فراهم کردن اجرای این «سند نفوذ آموزشی» ابتدا نشستی در تیر۹۳ با حضور مشهورترین چهره‌های اقتصاد سرمایه‌داری داخلی و خارجی در دانشگاه شریف و دومین همایش را تحت عنوان «کنفرانس توسعه عدالت آموزشی» با حضور برخی مسئولان اجرایی کشور برگزار کرد . کارشناسان پیش از این هشدار داده بودند که علی‌رغم اینکه در مواردی این سند با فرهنگ ملی و اسلامی اشتراکاتی دارد اما نقاط افتراق بسیار بیشتر است و تاثیرات خیلی قابل جبرانی بر جا خواهد گذاشت . به عقیده کارشناسان در این سند هر نوع تربیت دینی، الهی، خلاف حقوق بشر است ، ولی آموزش جنسی تحت عنوان بهداشت برای کودکان را جزو حقوق کودکی می‌دانند که حتی به بلوغ جنسی نرسیده است و عملا آموزش را ذیل یک ایدئولوژی دیگر قرار می‌دهند .

سند آموزش 2030 یونسکو و مغایرت های آن با قانون
سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو و مغایرت های آن با قانون

 

منتقدان اعلام کرده بودند که در این سند با عناوینی مانند محدودیت‌های خودسرانه، معلمان و والدین را زیر سوال می‌برند و دست والدین را از سر فرزند برمی‌دارند و آموزش مسائل جنسی به کودک را حق او می‌دانند، ولی آموزش تقوای جنسی و حیا به کودک را پایمال کردن حق او به حساب می‌آورند . در این سند برخی موارد کلی مانند حمایت از تحصیل رایگان و یا افزایش کیفیت آموزش آمده است که این اهداف در سند تحول نظام آموزشی کشور که سندی بومی است هم ذکر شده است. اما در مقابل از برخی مفاهیم دینی و قرآنی آن هم  به بهانه های واهی مانند ترویج خشونت منع شده است . این سند مهم بدون هیچ‌گونه اطلاع‌رسانی قبلی و حتی بدون حضور نهادهای تصمیم‌گیر، سیاست‌گذار و قانون‌گذار از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و چهره‌های علمی کشور و خبرنگاران رونمایی شد . حتی این سند مطابق قانون باید به اطلاع مجلس می رسید که این کار صورت نگرفت .

همچنین بخوانید :   انقلاب اسلامی ایران فصل نوینی در تاریخ معاصر

لغو سند نفوذی غربی به دستور مقام معظم رهبری

مقام معظم رهبری روز یکشنبه در هفته گرامیداشت مقام معلم با معلمان و فرهنگیان دیدار کردند . رهبر انقلاب اسلامی در بیانات خود به موضوع پذیرش سند ۲۰۳۰ سازمان ملل و یونسکو از جانب دولت اشاره کردند و با انتقاد شدید از این موضوع گفتند : این سند و امثال آن، مواردی نیستند که جمهوری اسلامی ایران تسلیم آنها شود و امضای این سند و اجرای بی سر و صدای آن قطعاً مجاز نیست و به دستگاههای مسئول نیز اعلام شده است . حضرت آیت الله خامنه ای تأکید کردند : به چه مناسبت یک مجموعه به اصطلاح بین المللی که تحت نفوذ قدرتهای بزرگ نیز قرار دارد، به خود حق می دهد که برای ملتهایی با تاریخ و فرهنگ و تمدن گوناگون، تکلیف معین کند .

سند آموزش 2030 یونسکو و مغایرت های آن با قانون
سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو و مغایرت های آن با قانون

 

ایشان با تأکید بر اینکه اصل این کار غلط است ، خاطرنشان کردند : اگر چنانچه با اصل کار نمی‌توانید مخالفت کنید، صراحتاً اعلام کنید که جمهوری اسلامی ایران در زمینه آموزش و پرورش، دارای اسناد بالادستی است و احتیاجی به این سند ندارد . رهبر انقلاب اسلامی با گلایه از شواریعالی انقلاب فرهنگی گفتند : این شورا باید مراقبت می کرد و نباید اجازه می داد که کار تا جایی پیش برود که اکنون ما مجبور به جلوگیری از آن شویم .

 

سند آموزش ۲۰۳۰ یونسکو و مغایرت های آن با قانون نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × پنج =

بررسی

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل

تقابل روحانی و ترامپ در نشست سازمان ملل هفته گذشته هفتاد و دومین نشست سالانه مجمع عمومی سا…