سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی

630
سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی

سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی

از چندین روز قبل خبرگزاری ها اعلام کردند که دونالد ترامپ اولین سفر خارجی خود را امروز به مقصد عربستان انجام داد . با اعلام این خبر کارشناسان گمانه زنی های بسیاری را در این مورد انجام دادند که در ادامه برای شما شرح داده خواهد شد پس با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا بیشتر در مورد سفر ترامپ به عربستان صحبت کنیم .

سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی
سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی

سفر ترامپ به عربستان

دولت قبلی امریکا چندان دل خوشی از عربستان نداشت به خصوص با انتشار اسناد مربوط به دست داشتن عربستان در حملات یازده سپتامبر ، روابط ریاض و واشنگتن در حد معاملات نظامی بود اما با روی کار آمدن دولت ترامپ وضعیت شروع به تغییر کرد . ترامپ خواهان تغییر بسیاری از شرایطی است که دولت اوباما بوجود آورده بود تا جائیکه اخیرا گفت که میخواهد معنای جدیدی از مبارزه با تروریسم در جهان ارائه کند .

خوی جنگ طلبی و استفاده از تسلیحات کشتار جمعی از جمله مفاهیمی بود که ترامپ در مناظره های انتخاباتی خود مانند نقل و نبات بکار میبرد و امروزه با روی کار آمدن او احتمال جنگ در گوشه و کنار دنیا افزایش پیدا کرده است . امریکا از یک طرف در سوریه به تروریست ها کمک های نظامی ارسال میکند و پایگاه های دولت سوریه را بمباران میکند و از طرف دیگر با ارسال ناوهای هواپیمابر خود به کره جنوبی باعث تشدید اوضاع امنیتی بین کره جنوبی و شمالی گردیده است . لذا همه شواهد حاکی از آنست که تنها موردی که دولت ترامپ با آن بیگانه است صلح جهانی است .

همچنین بخوانید :   11 تاکتیک ترامپ که باعث برنده شدن در مذاکرات میشود
سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی
سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی

 

دولت عربستان نیز با تغییر پادشاه خود تغییرات زیادی را در روابط خارجی خود نشان داد . عربستان سالها بود که روابطش با ایران را کم کرده بود و ظاهر سازی میکرد با تغییر پادشاه ، این خوی ستیزه گری با شیعیان را آشکار ساخت و شروع به سرکوب شیعیان منطقه کرد . همانطور که میدانید حدود دو سال است که عربستان سعودی به همراه عده ای جیره خور اقدامات وحشیانه ای در کشور یمن مرتکب شده اند .

هر روز جنگنده های عربستان شهرهای یمن را بمباران کرده و مردم غیر نظامی را به خاک و خون میکشند . در سوریه نیز عربستان کمک های بسیاری به دست نشانده های خود کرده است . تروریست هایی که در سوریه می جنگند با دلارهای نفتی عربستان در کشورهایی مانند قطر و کویت آموزش دیده و با تسلیحات امریکا مردم بیگناه را قتل عام میکنند . عربستان حتی به شهروندان شیعه خود نیز رحم نمیکند و اخیرا حملات گسترده ای علیه مردم استان شرقیه خود انجام داده است .

چند روز پیش نیز اظهارات تند و مداخله‌جویانه وزیر دفاع و جانشین ولیعهد عربستان سعودی مبنی بر بیهوده بودن گفت‌وگو با ایران ، همچنان به واکنش‌های داخلی و منطقه‌ای در این‌خصوص دامن زده است . تحلیلگران این سخنان محمد‌بن‌سلمان را زمینه‌سازی برای سفر دونالد ترامپ به ریاض می‌دانند . با توجه به خوی وحشی گری که هم در امریکا و هم در عربستان شاهد هستیم گمانه زنی های بدی در خصوص ملاقات آینده سران این دو کشور زده میشود .

اینکه ترامپ مقصد اولین مسافرت خارجی خود را عربستان سعودی انتخاب کرده و بعد از آن به دیدار دوست قدیمی خود اسرائیل خواهد رفت و عربستان نیز از سران ۱۷ کشور عربی دعوت کرده است تا با امریکا یک جلسه مشترک برگزار کنند مطمئنا به نفع منطقه نخواهد بود . ترامپ ساعاتی قبل وارد ریاض پایتخت عربستان شد و مورد استقبال رسمی پادشاه این کشور قرار گرفت .

همچنین بخوانید :   مهمترین اتفاقات سال 95 در یک نگاه با همه تلخی و شیرینی ها
سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی
سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی

 

اما در مقابل همه این تحدیدها ، جمهوری اسلامی ایران همچنان مثل گذشته و محکم تر از همیشه به دنبال برقرای صلح و امنیت در منطقه بوده و در مقابل استکبار جهانی ایستادگی میکند . در سالهای گذشته جوامع غربی به بهانه های واهی همچون انرژی هسته ای تحریم های زیادی برای کشورمات وضع کرده بودند که با تلاشهای دکتر روحانی بخشی از این تحریم ها برداشته شد و ایران هراسی که غرب تبلیغ میکرد از بین رفت .

اما باید درنظر داشت که به فرموده مقام معظم رهبری ، استکبار با موجودیت و هدف جمهوری اسلامی مشکل دارد و مسائلی مانند انرژی هسته ای تنها یک بهانه است .

اگر به زمان سفر ترامپ نیز دقت کنیم متوجه میشویم که امریکا و عربستان برای این تصمیم گیری مهم خود منتظر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری ایران هستند تا با در نظر گرفتن همه جوانب تصمیماتی را اتخاذ کنند . هر چه که هست مطمئنا خاورمیانه امروز آبستن حوادث بسیاری است که با آن روبرو خواهیم بود .

سفر ترامپ به عربستان و تشکیل ناتوی عربی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + شانزده =

بررسی

واکنش مسئولان کشور به سخنان ترامپ و حاشیه های آن

واکنش مسئولان کشور به سخنان ترامپ روز جمعه دونالد ترامپ طی سخنرانی جنجالی خود کشور جمهوری …