روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست

640
روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست

روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست

خداوند متعال روزه را وسیله ای برای تقرب انسان به معبود قرار داده تا مومنین با رعایت روزه و دیگر واجبات و دوری از محرمات ، تقوای الهی در پیش گرفته و رستگار شوند . شما همراه گرامی یقینا طعم شیرین روزه داری و ماه مبارک رمضان را درک کرده اید . بیدار شدن برای سحری و نماز صبح اول وقت و افطاری شیرین به همراه خانواده جزو لحظات به یادماندنی همه ماست . اما شاید برای هر یک از ما شرایطی بوجود بیاید که نتوانیم روزه بگیریم . حکم روزه همانند سایر احکام دارای جزئیات بسیاری است که از عهده این بحث خارج است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم کلیاتی در مورد اینکه روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست مطالبی را خدمت شما تقدیم کنیم . امیدواریم همگی بتوانیم از روزه داران واقعی ماه مبارک رمضان بوده و از فیوضات این ماه بهره کامل را ببریم .

روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست
روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست

روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست

قبل از هر چیز ذکر این نکته الزامی است که در بحث احکام ، هر فرد بایستی به مرجع تقلید خود رجوع کرده و جزئیات کامل احکام مربوطه را بدست آورد . ما در اینجا تنها کلیاتی را در مورد شرایطی ذکر خواهیم کرد که روزه گرفتن در آن شرایط واجب نخواهد بود .

خداوند متعال در آیه ۱۸۴ سوره مبارکه «بقره» نکاتی را در این باره ذکر فرموده که میتواند راهنمای این بحث ما باشد : « روزهاى محدودى را (باید روزه بدارید) و هر کس از شما بیمار یا مسافر باشد ، باید تعدادى از روزهاى دیگر را (روزه بدارد) و بر کسانى که روزه براى آنها طاقت فرساست ( همچون بیماران، و پیران ) لازم است با اطعام مستمندى، کفاره دهند و هرکس فرمان خدا را در انجام کارهاى نیک اطاعت کند به نفع اوست و روزه داشتن به نفع شماست اگر مى‌دانستید » (بقره/ ۱۸۴) .

همچنین بخوانید :   تهیه یک افطاری سالم برای اعضای خانواده
روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست
روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست

در ادامه این آیه میتوان به موارد زیر اشاره کرد که احکام مربوطه را کمی شرح میدهد .

اگر کسى مریض باشد به طورى که بداند یا گمان کند روزه گرفتن براى او ضرر دارد، نباید روزه بگیرد، و اگر روزه بگیرد روزه اش صحیح نیست، و در صورت خوف ضرر در صورتى که خوف او عقلایى باشد، مى تواند روزه اش را افطار کند . کسى که به علت پیرى نمى تواند روزه بگیرد یا براى او مشقت دارد، روزه بر او واجب نیست، و چنانچه تا رمضان بعد بتواند روزه بگیرد، اقوى وجوب قضا است، و در صورتى که نتواند تا رمضان بعد روزه را قضا کند، واجب است براى هرروز، یک مُد طعام (۷۵۰ گرم ) گندم یا جو و مانند اینها صدقه دهد ، و همچنین کسى که توانایى قضاى روزه را داشته ولى به سبب ندانستن حکم ، قضاى آن را تا رمضان بعد تاخیر انداخته، باید علاوه بر قضاى روزه به مقدارى که گفته شد کفاره بدهد .

بر پسر یا دخترى که تازه بالغ شده اند و قدرت بر روزه گرفتن ندارند، روزه واجب نیست و کفاره هم ندارد ، ولى قضاء دارد .

روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست
روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست

 

اگر انسان مرضى دارد که زیاد تشنه مى شود و نمى تواند تشنگى را تحمل کند، یا براى او مشقت دارد، روزه بر او واجب نیست، ولى اگر تا رمضان بعد بتواند روزه بگیرد واجب است قضاى آن را بگیرد ، و در صورت عدم توانایى واجب است براى هرروز یک مُد طعام از گندم و جو و مانند اینها صدقه دهد .

زنى که وضع حمل او نزدیک است و روزه براى حملش یا خودش ضرر دارد، واجب است افطار نماید و براى هر روز یک مُد طعام به فقیر بدهد و در هر دو صورت روزه هایى را که نگرفته، بعدا باید قضا نماید .

همچنین بخوانید :   بايدها و نبايدهای تغذيه ای در ماه مبارک رمضان

زنى که بچه شیر مى دهد و شیر او کم است، چه مادر بچه باشد یا دایه او، چه با اجرت شیر بدهد یا بى اجرت، اگر روزه براى خودش یا بچه اى که شیر مى دهد ضررداد، واجب است افطار کند و براى هر روز یک مُد طعام به فقیر بدهد، و در هر دو صورت روزه هایى را که نگرفته بعد از بر طرف شدن عذر ، باید قضا نماید ، و اگر کسى پیدا شود که بى اجرت بچه را شیر دهد ، یا براى شیر دادن بچه ، از پدر یا مادر بچه یا از شخص دیگرى که اجرت او را بدهد اجرت بگیرد، واجب است که بچه را به او بدهد و روزه بگیرد .

 

روزه گرفتن برای چه کسانی واجب نیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − دو =

بررسی

جوان جلوه دادن چهره آقایان با ساده ترین روشهای ممکن

جوان جلوه دادن چهره آقایان با ساده ترین روشهای ممکن جوان جلوه دادن چهره آقایان : روزگار گر…