راز گل های آفتاب گردان در دنبال کردن نور خورشید چیست

531
راز گل های آفتاب گردان

راز گل های آفتاب گردان در دنبال کردن نور خورشید چیست

گیاه های زیادی هستند که نور خورشید را در آسمان دنبال می‌کنند. به این پروسه آفتاب‌گرایی گفته می‌شود. گل‌های آفتاب‌گردان فقط در دوران اویل جوانی اینکار را انجام می‌دهند و در زمانی که به بلوغ می‌رسند این قابلیت آن‌ها متوقف می‌شود. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا شما را با راز گل های آفتاب گردان در دنبال کردن نور خورشید آشنا نماییم!

گل‌های آفتاب‌گردان تازه بالغ شده در بامداد به سمت شرق متمایل می‌شوند و در بعدازظهر به سمت غرب تغییر جهت میدهند تا این که بتوانند اکثریت نور را دریافت کنند و با تاریک شدن هوا مجدد به سمت شرق تمایل پیدا می‌کنند. دلیل این حرکت در بررسی‌های علمی محققان مشخص شده است.

راز گل های آفتاب گردان

راز چرخش آفتاب‌گردان‌ها به ساعت باطنی آن‌ها مربوط می‌شود. این ساعت باطنی در انسان‌ها نیز وجود دارد. این ساعت یک چرخه‌ی ۲۴ ساعته را تعقیب می‌کند. ساعت درونی گل های آفتاب‌گرا موجب می‌شود دو طرف ساقه در ساعت های مختلف روز، سرعت‌های رشد متفاوتی داشته باشند. این سرعت‌های متفاوت موجب می‌شود یک طرف ساقه بلندتر شده و آن‌ها به طرف دیگر خم شوند.

در واقع می‌توان گفت در صبح ساقه‌ی سمت غرب گیاهان بیشتر رشد میکند و مایه خم شدن آن‌ها به سمت شرق می‌شود و این فرآیند در بعدازظهر معکوس می‌گردد. با بالغ شدن گل‌های آفتاب‌گردان رشد ساقه متوقف می‌شود و این گل‌های زیبا به طرف شرق ثابت می‌مانند و گرمای کافی را از خورشید دریافت می‌کنند.

راز گل های آفتاب گردان
راز گل های آفتاب گردان

این حرارت موجب می‌شود حشرات، بیشتر به آن‌ها جذب شوند و عمل گرده‌افشانی را بهتر صورت گیرد. در ویدئویی که در پیوسته مشاهده می‌کنید می‌توانید این پروسه را به چهره شماتیک مشاهده کنید.

همچنین بخوانید :   خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین

دانشمندان پس از تحقیقات فراوان توانستند به درون ژن‌های گل آفتاب گردان نفوذ کنند. در نتیجه پژوهش ها، ژن‌هایی که عامل تفاوت رشد ساقه گیاه در شب و روز است مشخص گردید. به عقیده می‌رسد پروتئینی به توان آکسین (auxin ) رئیس این رفتار گیاه باشد.

منبع : The Mystery Of Why Sunflowers Turn To Follow The Sun

 

راز گل های آفتاب گردان در دنبال کردن نور خورشید چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − چهار =

بررسی

افزایش عمر شاخه گل های بریده شده با این راهکارها

افزایش عمر شاخه گل های بریده شده با این راهکارها همه انسان ها طالب زیبایی هستند شاید به هم…