راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن

531
راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن

راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن

عجایب هفت گانه جهان ، اسطوره ای با نام هفت خدای در یونان باستان ، هفت شهر عشق که دراشعار عطار آمده است ،و  سوره ی مبارکه حمد، که اوّلین سوره ی قرآن کریم است، هفت آیه دارد . از آسمان که دارای هفت طبقه است تا بهشت وجهنم که هر کدام دارای هفت طبقه و درجه هستند و طواف خانه خدا که هفت دور است همگی نشانه هایی از اسرار این عدد است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد راز عدد هفت صحبت کنیم پس همراه ما باشید .

راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن
راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن

راز عدد هفت

بسیاری از فرهنگ‌ها و تمدن‌های قدیم و جدید برای عدد هفت احترامی بیش از سایر اعداد قائلند . ایام هفتگانه هفته در نظر بنی اسرائیل ، طبقات آسمان و زمین در نظر مردم قدیم بابل، هفت بار زنده شدن انسان در مذهب برهما ، هفت قدم همراهی عروس و داماد در هند ، هفت فرشته مقرب زرتشتیان ، هفت نر و ماده در تورات ، هفت روح پلید و هفت گناه کبیره مسیحیت ، طبقات هفتگانه آسمان در اسلام ، هفت گاو لاغر و هفت گاو فربه در روایت حضرت یوسف در قرآن، قرارگرفتن هفت قسمت بدن در سجده نماز مسلمانان بر زمین، هفت وادی سلوک در تصوف ، هفت انسان نقش شده در بالای درب آرامگاه داریوش هخامنشی ، هفت خوان رستم در شاهنامه ، پله‌های هفتگانه آرامگاه کورش کبیر در پاسارگاد همگی از همین نمونه‌اند .

در ادبیات فارسی نیز عدد هفت نقش مهمی دارد . هفت پیکر نظامی و هفت اورنگ جامی از کتب معتبر شعر فارسی هستند . در فرهنگ امروزه نیز عدد هفت نشانگر زیادی و بیشی است : هفت قلم آرایش، مجلس هفتمین روز درگذشت ، هفت پشت دورتر نیز مثالهایی از این دست هستند .

همچنین بخوانید :   هفت شهر عشق عطار نیشابوری بخش دوم سفر
راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن
راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن

رقم اسرارآمیز و مقدس‌گونه هفت، از ترکیب دو عدد سه و ۴ ایجاد شده‌است که بنابر حکمت فیثاغورثی و زمانی بسیار دورتر از آن، اعدادی خوش‌یمن شناخته می‌شدند . به عقیده بابلیان، مصریان و تمدن‌های باستانی دیگر، به وجود هفت سیاره مقدس اعتقاد داشتند . در زبان عبری واژه قسم‌خوردن، به طور تحت‌اللفظی به معنای قرارگرفتن تحت نیروی هفت چیز است که برگرفته از هفت میشی است که در پیمان میان ابراهیم نبی و ابی ملک در بیرشیبا بدان اشاره شده‌است .

هرودوت نیز به یک قسم عربی اشاره کرده که در آن هفت سنگ به خون آغشته می‌شوند. آفرینش جهان در هفت روز انجام شد ، هفت حسن خداداد ،هفت مرحله در زندگی انسان ، هفت طبقه بهشت و جهنم ، هفت دستگاه موسیقی ایران و یونان و هفت نت موسیقی (دو، ر، می، فا، سل، لا، سی) و مثال‌های بیشمار دیگری در میان ادیان، ملل و اعصار مختلف از جمله مصادیق حضور جادویی عدد هفت در زندگی و مرگ انسان‌ها هستند .

راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن
راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن

اسرار قرآنی عدد ۷

کتاب ” درخشش عدد هفت در قرآن کریم” نوشته “عبد الدائم الکحیل”، نویسنده سوری توسط کمیته جایزه بین المللی قرآن کریم دبی به چاپ رسید . مولف این کتاب گفته بود : برای تالیف این کتاب حدود ۱۰سال تحقیقات علمی انجام داده است . وی در این کتاب نشان می‌دهد که قرآن دارای یک نظم عددی است که سر سلسله آن عدد هفت و توابع آن می‌باشد . وی افزود : بعد از بررسی هر آیه و تعداد حروف و کلمات آن و تعداد این آیات و موقعیت آن در سوره خواهیم دید که این اعداد حساب شده و در نهایت یکی از توابع عدد هفت می‌باشد . وی گفت : عدد هفت، ۲۷ بار در قرآن ذکر شده . اولین عددی که خداوند در قرآن ذکر کرده ، عدد هفت است . میان سوره “بقره” که اولین بار عدد هفت در این سوره آمده و سوره “نباء” که آخرین هفت در آن ذکر شده ، ۷۷ سوره قرار دارد .

همچنین بخوانید :   هفت شهر عشق عطار نیشابوری بخش اول سفر

در قرآن کریم هفت « سلام » ذکر شده که دلیل دیگری بر اهمیت عدد هفت میباشد . این آیات را در ادامه مشاهده میفرمایید :

سلام قولا من رب رحیم (یس، ۵۸)  –  سلام علی ابراهیم (صافات، ۱۰۹)  –  سلام علی نوح فی العالمین (صافات، ۷۹)  –  سلام علی موسی و هرون (صافات، ۱۲۰)  –  سلام علی ء‏ال یاسین (صافات، ۱۳۰)  –  سلام علیکم طبتم (زمر، ۷۳)  –  سلام هی حتی مطلع الفجر (قدر، ۵)

راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن
راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن

هفت عددی معروف است مابین دو عدد شش و هشت که جزء اعداد اول بوده و غیر از صفر و یک و خودش به هیچ عدد دیگری قابل تقسیم نیست، شاید بدین سبب است که هفت را عدد باکره نیز می نامند . عدد هفت جامع جمیع اصناف عدد بوده و کامل است، کمال بالاتر از اتمام میباشد و عدد شش نزد حکما عددی تام است ، وقتی اصل عدد را که یک است با آن جمع کنیم هفت که عددی کامل است به دست می آید . هفت نماد پیچیدگی و تودرتویی است . حاکی از بطن در بطن بودن خلقت، زمین، آسمان و هر آنچه که عمیق و ژرف و وسیع است میباشد. هفت سمبل مراتب کمال و تعالی است . هفت عدد عالم و نشانه کمال است که از مجموع «سه» نماد آسمان و «چهار» نماد زمین به وجود می آید و نخستین عددی است که هم مادی و هم معنوی می باشد . هفت یعنی امنیت، ایمنی، آرامش، وفور، اتحاد مجدد .

در لغت نامه دهخدا ذیل عدد هفت چنین آمده است : « هفت، عددی است معروف، که از دیرباز مورد توجه اقوام مختلف جهان بوده است. اغلب هفت را در امور ایزدی و نیک و گاه در امور اهریمنی و شرّ به کار می گرفتند . وجود بعضی عوامل طبیعی مانند تعداد سیاره های مکشوف جهان باستان و همچنین رنگهای اصلی مؤید رجحان و جنبه ماوراء طبیعی این عدد گردیده است . قدیمی ترین قومی که به عدد هفت توجه کرده قوم سومر است زیرا آنان متوجه سیارات شدند و آنها را به صورت ارباب انواع می پرستیدند » .

همچنین بخوانید :   عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

 

راز عدد هفت و حقایقی شگفت انگیز در مورد آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − هفت =

بررسی

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم

عجایب هفت گانه جهان و اسرار آنها را بیشتر بشناسیم عجایب هفت گانه، به هفت اثر برتر معماری و…