خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین

379
خورشیدبه عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین

خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین

خورشید یکی از ستارگان کهکشان راه شیری و تنها ستارهٔ منظومه خورشیدی است که در مرکز آن جای دارد و ۵ میلیارد سال از عمرش می‌گذرد . این منبع عظیم نور و گرما ، منشا تمام انرژی هایی است که مورد استفاده بشر قرار میگیرد و حیات بر روی کره زمین بطور مستقیم با ستاره مهربان گره خورده است . این ستاره عظیم ، حقایق بسیاری را با خود دارد که اطلاع از آنها برای شما لذت بخش خواهد بود پس با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین
خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین

خورشید

وسعت خورشیدتقریبا ۱. ۴ میلیون کیلومتر و جرم این ستاره ۷ برابر جرم یک ستاره معمولی است و حدود۷۵۰ برابر جرم تمام سیاراتی که به دورش می‌چرخند را در خود جای می‌دهد . مدار زمين به دور خورشيد، مداري بيضي‌شكل ولي نزديك به دايره است، طوري‌ كه فاصله متوسط زمين از خورشيد حدود ۱۵۰ ميليون كيلومتر و تغيير فاصله آن در بيشترين و كمترين حالت حداكثر ۵ ميليون كيلومتر يا ۳% است . در شهري مانند تهران، زاويه تابش خورشيد به هنگام ظهر از ۷۷.۵درجه در روز اول تير تا ۳۰.۵درجه در اول دي‌ماه متغير است و اين، تغييري ۲ برابري را در نور دريافتي از خورشيد در شهر تهران به‌همراه دارد. اما تغيير فاصله خورشيد هم به‌نوبه خود تاثيرگذار است كه مي‌توان آن را در تفاوت دما و سرماي مناطق مشابه در نيم‌كره‌هاي شمالي و جنوبي زمين جستجو كرد .

مي‌دانيم كه در تقويم شمسي، شش ماه اول سال ۳۱ روزه، ۵ ماه بعد ۳۰ روزه و ماه آخر ۲۹ روزه است، به عبارت ديگر، شش ماه اول سال ۱۸۶ روز و شش ماه دوم ۱۷۹ روز به‌طول مي‌انجامد . هرچه سياره ای که به دور خورشیدمیگردد از خورشيددورتر باشد ، با سرعت كمتري حركت مي‌كنند و درنتيجه براي طي مسافتي يكسان به زمان طولاني‌تري نياز دارد . به همين دليل است كه در شش ماه اول سال، ۱۸۶ روز طول مي‌كشد تا زمين نيم‌دور به دور خورشيد بگردد . از آن‌طرف، در شش ماه دوم سال، زمين به خورشيدنزديك‌تر مي‌شود، طوري‌كه امسال در پانزدهم دي به نزديك‌ترين فاصله از خورشيد ، حدود ۱۴۹,۵۴۵,۰۰۰ كيلومتري مي‌رسد . سرعت گردش زمين به دور خورشيد زياد مي‌شود و به همين دليل، ۱۷۹ روز طول مي‌كشد تا زمين ۱۸۰ درجه به‌دور خورشيد بگردد .

همچنین بخوانید :   انواع حجاب از منظر قرآن کریم و ویژگی های آنها
خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین
خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین

هسته خورشید

در هسته خورشید، واکنشهای هسته‌ای، جرم را تبدیل به تشعشعات الکترومغناطیسی که نوعی انرژی هستند، می‌کند . این انرژی به سمت بیرون تابانده شده و باعث درخشنگی خورشید می‌گردد . سایر اجسام آسمانی موجود در منظومه شمسی که توسط جاذبه خورشیددر مدار‌هایشان قرار گرفته‌اند نیز گرمایشان را از این انرژی می‌گیرند . مرکز خورشید مانند کوره‌ای هسته‌ای با دمای ۱۵ میلیون درجه سانتیگراد است . تحت چنین شرایطی هسته‌های اتم هیدروژن باهم ترکیب شده و تبدیل به هسته‌های هلیووم می‌شوند . در این حال از ۵۹۰ میلیون تن هیدروژنی که در هر ثانیه در مرکز خورشید ترکیب می‌شوند، ۳. ۹ میلیون تن به انرژی تبدیل می‌شود. این سوخت هیدروژنی، تا ۵ میلیارد سال دیگر دوام خواهد داشت .

فاصله نوری

اگر شراره ای روی سطح خورشیدرخ دهد، مقادیر عظیمی نور از خورشید منتشر می شود. این نور ظرف مدت ۳.۲۲ دقیقه به عطارد، ۶.۰۱ دقیقه به زهره و ۸.۳۲ دقیقه به زمین می رسد. این نور بایستی ۴.۱۶ ساعت در راه باشد تا به نپتون، دورترین سیاره منظومه شمسی از خورشید برسد . این در حالی است که ۴.۳ سال طول می کشد تا این فوتون های نوری به نزدیکترین ستاره تا خورشید ، یعنی پروکسیما-قنطورس برسند . سریعترین فضاپیمایی که تاکنون توسط بشر به فضا پرتاب شده است، مأموریت افق های نو (New Horizons) وابسته به سازمان فضایی آمریکا، ناسا بوده است که سرعت آن در حدود  ۷۵,۰۰۰ کیلومتر بر ساعت است و ۸۲ روز طول می کشد تا از زمین به خورشید برسد .

خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین
خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین

حرکت خورشید

خورشیدنیز مانند سایر اجرام آسمانی همواره در حال حرکت است. این ستاره به همراه سایر اجرام منظومه ی شمسی هر ۲۲۵ میلیون سال یک بار به دور کهکشان راه شیری می چرخد . علاوه بر این خورشید به دور محور خود نیز در حال گردش است .

همچنین بخوانید :   تاثیر این ویتامین را در اختلال نعوظ مردان جدی بگیرید

خورشید پس از دوره خاصی خاموش می شود

خورشیدما ستاره‌ای میان سال است ، سن خورشید تقریبا ۵ میلیارد سال بوده و احتمالاً برای مدت ۵ میلیارد سال دیگر همچنان ستاره‌ای زرد رنگ باقی خواهد ماند ، ولی وقتی که خورشیدما منبع سوخت هیدروژن خود را به پایان می‌رساند هلیوم را سوزانده وبه شدت منبسط می‌شود تا تبدیل به یک غول سرخ می‌شود . جو خورشید به سرعت گسترده شده و سرانجام به مدار مریخ رسیده و مدار زمین به تمامی درون جو خورشید قرار خواهد گرفت به طوریکه به دلیل دمای بسیار زیاد خورشید خواهد سوخت . کارل ساگان ستاره شناس و کیهان شناس می‌گوید : پس از میلیاردها سال آخرین روزکامل زمین فرا خواهد رسید کلاهک‌های یخی مناطق قطب شمال و جنوب ذوب خواهند شد و سیل تمام سواحل را در برخواهد گرفت، دمای بالا باعث تبخیرحجم عظیمی از آب اقیانوسها شده واین امر موجب افزایش ابرها می‌شود که مثل سپری مانع از رسیدن نورخورشید به زمین می‌شوند و برای مدتی کوتاه پایان کار را به تعویق می‌اندازد ، سرانجام آب اقیانوسها می‌جوشند و جو بخار شده در فضا پراکنده می‌شود و این پایان حیات در کره زمین خواهد بود .

خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین
خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین

قرآن کریم دراین باره می‌فرماید :

اذا الشمس کورت و اذا النجوم انکدرت : نگامیکه خورشیددر هم پیچیده می‌شود و هنگامیکه ستارگان بی‌فروغ شوند .  سوره تکویر آیه ۱و۲

و خسف القمر وجمع الشمس والقمر : و ماه تاریک می‌شود و خورشیدو ماه جمع شوند . سوره قیامه آیات ۸ و ۹

و اذا البحار فجرت  : و هنگامی که آب دریاها به سوی خشکی روان گردند. سوره انفطار آیه ۳

همچنین بخوانید :   پنل خورشیدی و کاربردهای آن در زندگی امروزی

و اذا البحار سجرت : و دریاها شعله ور شوند . سوره تکویر آیه ۶

یوم تکون السمآء کالمهل :  روزیکه آسمان چون فلز مذاب شود . سوره معارج آیه ۸

خورشید به عنوان مهربان ترین ستاره برای زمین نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

بررسی

ثبت تصاویر جدید از سیاره مشتری توسط کاوشگر جونو

ثبت تصاویر جدید از سیاره مشتری توسط کاوشگر جونو ثبت تصاویر جدید از سیاره مشتری : مشتری ( J…