خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

193
خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

طبق زمانبندی قبلی دومین مناظره تلوزیونی نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری راس ساعت ۱۶:۳۰ در ساختمان معاونت سیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد که بصورت زنده از شبکه یک سیما و رادیو ایران پخش شد . در مناظره اول صحبت های آقای اسحاق جهانگیری بیشتر به چشم می آمد و در مناظره دوم آقای میرسلیم با لحن آرام و متین و صحبت های کتابی خود که با دلیل و منطق از عملکردهای دولت انتقاد میکرد توانست به چشم بیاید . برای مطالعه خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات

قبل ازاینکه مناظره آغاز شود ۶ کاندیدا در گفت‌وگو و خوش و بش با همدیگر با لباس مصطفی آقامیرسلیم هم شوخی کردند . سپس با قرعه کشی شماره صندلی هر نامزد مشخص شد و آقای مرتضی حیدری برنامه مناظره بین نامزدها را آغاز کرد .

خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

قالیباف

قالیباف نفر اول بود و برای جواب دادن سوال در مورد فرهنگ به جایگاه رفت و اینگونه گفت : متعجبم جناب آقای روحانی ،من درد مردم را می‌گویم اخلاق را رعایت نمی‌کنم ؟ مردم عزیز! وقتی می‌گویم دولت ۴ درصدی‌ها، ویژه‌خواری‌ها از همین است . قاچاق کالا و ارز امروز بیشترین مشکلات را ایجاد کرده است . ما دست تجار را می‌بوسیم ولی وزیر آموزش و پرورش لباس بچه از ایتالیا می‌آورد . اینگونه اقتصاد درست می‌شود ؟ آقای جهانگیری می‌گوید دختر وزیر مظلوم و بیکار است ، بقیه مردم چه کنند؟ شرم‌آور است برای یک جامعه فرهنگی که دختر دانش‌آموز چادر ندارد برود مدرسه ، دختر وزیر لباس وارد می‌کند . ما حقوق بگیر ۲۰۰ میلیونی را می گوییم ذخیره های انقلاب است. واردات چی را می گوییم مظلوم است . درد اینها را بگوییم می گویند قالیباف بداخلاق است . امیدوارم مردم ما به گونه ای عمل کنیم که رویه ها را به آرمان های بلند امام مهربانی ها برگردانیم .

میرسلیم

نفر دومی که به جایگاه رفت میرسلیم بود و در مورد وحدت ملی و انسجام اجتماعی اینگونه گفت : همه دولت ها بعد از پیروی انقلاب برای خدمت کردن به کشور کوشش کردند و در حد توان خود موفقیت هایی به دست آوردند . نامزدها هم هر کدام در چارچوب مسئولیت هایشان موفقیت هایی داشته اند . هیچ دولتی نمی تواند موفق شود مگر این که انتقاد اقلیت ، احزاب ، سازمان های مردم نهاد ، تشکل های علمی، هنری و فرهنگی را بپذیرد . بدون انتقاد هیچ پیشرفتی میسر نمی شود . متاسفانه این انتقاد پذیری در دولت یازدهم کم وجود داشته است . صفت غیرانسان، تخریب گر، بزدل، ترسو، به جهنم، تندرو، عصر حجری، متوهم، هوچی باز، بی شناسنامه و کم سواد را بکار بردند . این تعابیری نیست که بتواند انتقاد جای خودش را باز کند .

همچنین بخوانید :   بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری
خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

من به کرات انتقاد های خودم را به دولت یازدهم مطرح کردم می شود به آن بی توجه بود و می شود از آن استفاده کرد . چرا از دلسوزی ها و پیشنهادات سازنده ای که مطرح می شود استفاده نمی شود؟ پیشنهادی را از طرف دانشگاه صنعتی امیرکبیر به دولت آقای خاتمی مطرح کردیم و آقای عارف معاون اول بود  و پیشنهاد را بررسی کردند و پذیرفتند. دولت نباید در انتقاد را ببندد؛ به ضرر اوست . اگر مردم انتقاد نکنند یعنی مشارکت نکرده اند وسهم خود را در پیشرفت کشور ایفا نکرده اند .

رئیسی

نفر سوم ابراهیم رئیسی در مورد راهکارهای حقوق هسته ای و برجام و جلوگیری از نقض امریکا اینگونه گفت : برجام توافقی است که با همه اشکالاتی که دارد چون سند ملی مورد توافق است باید از ناحیه ما و طرف‌های مقابل به رسمیت شناخته شود . آنچه در اصل این مذاکرات و سند مورد اشکال است ، در طول مذاکرات نکاتی مطرح شد . اینکه گفته شد خزانه خالیست، پیام بدی بود از ناحیه جمهوری اسلامی به طرف مقابل . اینکه گفته شد اگر ما توافق نکنیم طرف مقابل با یک اقدام تاسیسات ما را هدف قرار دهد پیام بدی بود .  با ضعف‌هایی که دولت در حین تهیه و اجرای برجام داشت، ما توانایی نقد کردن این چک را نداریم . این کار می‌توانست با قوت انجام گیرد . پیام‌هایی که داده شده برای ما نوعی مشکل ایجاد کرده است .

خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

هاشمی طبا

نفر چهارم از کاندیدا ها هاشمی طبا بود که در مورد سوال اولویت های سیاسی داخلی و خارجی اینگونه خطاب کرد : طبیعی است که نگهداری شان جمهوری اسلامی در همه دنیا از یک سو و ارتباطات حسنه و تعامل فی مایبن دولت جمهوری اسلامی با دولت های دیگری که به رسمیت شناخته شده اند، در تمام زمینه ها مورد نظر است . البته این موضوع به عملکرد و نگاه دولت های مقابل بستگی دارد . ما همسایگانی داریم که با حفظ عزت و اقتدار خودمان باید با آنها در تعامل باشیم ، فرهنگ ارتباطی بر اساس آنچه در اسلام گفته شده باید وجود داشته باشد . طبیعی است که همواری در مقابل عناصری که از صهیونیست ها و استکبار جهانی دستور می گیرند استقامت داشته باشیم ، اگر اخلاق خوش داریم ، استقامت هم داریم . درباره تهدیدات کشورهای منطقه، در درجه اول خود مردم این کشورها باید با این تهدیدات مبارزه کنند . باید با یک استراتژی مورد تائید نظام تصمیم گیری کنیم و نیروهای دفاعی خود و عناصر فرهنگی کشورهای دیگر را تقویت کنیم .

همچنین بخوانید :   برنامه های امروز 10 اردیبهشت نامزدهای ریاست جمهوری

جهانگیری

نفر پنجم اسحاق جهانگیری بود که تا اینجای مذاکره مانند مناظره قبلی نبود و در مورد استمرار قدرت ایران اینگونه سخن گفت: یکی از مهمترین مهارت های رئیس جمهوری این است که چم و خم سیاست ورزی به طور کامل آگاه باشد ، لازمه آن داشتن صداقت و تجربه عملی است . من اصلاح طلبم و در دولت و مجلس بوده ام ، دغدغه ام همیشه توسعه ایران بوده است و معتقدم با قدرت فرهنگی ایران باید قدرت اول منطقه می بودیم ، چرا نیستیم ؟  ماشین اقتصاد کشور از ته دره بیرون آمده است ، فرهنگ غنی ما دشمنان ویران گر را هم می تواند اصلاح کند اما از این قدرت به درستی استفاده نکردیم .

خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

ناپختگی و بی تجربگی باعث شد این مسئله به درستی پیش نرود، باید فرهنگ غنی صلح طلب و مدارای ایرانی را به دنیا نشان دهیم . اگر این اتفاق نیفتد در داخل هم به جای یکدیگر می افتیم، به عنوان یک ایرانی مسلمان و انقلابی به فرهنگ خودمان افتخار می کنم، باید جلوی ماجراجویی دوباره را گرفت، جایگاه رئیس جمهوری محل کارآموزی سیاستمداران تازه کار نیست . مردم ایران هوشیار باشید که می خواهید فردای فرزندان شما چگونه باشدیک لحظه رای می دهیم و آینده کشور شما رقم می خورد .

روحانی

نفر ششم و آخرین کاندیدا حسن روحانی بود که به جایگاه رفت و در مورد سبک زندگی ایرانی گفت : مساله فرهنگ و سبک زندگی جامعه ما یک مساله بنیادین است و در این زمینه تلاش‌های بسیار خوبی شده و ما امروز شاهدیم که مردم احساس آزادی بیشتری می‌کنند . ما باید بدانیم که چگونه می‌خواهیم با مردم رفتار کنیم . آیا می‌خواهیم در زندگی آنها بیشتر مداخله کنیم؟ باید مردم انتخاب کنند، دولتی که همه چیز را از کمک مردم می‌خواهد حل کند یا دولتی که با مداخله و انحصار می‌خواهد مسائل را حل کند . انشقاق ایجاد نمی کنیم . درصد ایجاد نمی کنیم . رئیس جمهور صددرصد مردم است . کپی برداری ناشیانه نکنیم . یک جایی جنبش ۹۹ درصدی بود حالا ما در ایران چون سال ۹۶ است بگوییم ۹۶ درصدی ؟ این کارها را نکنیم . دیدیم در پایان دولت هایی که وعده وعید می دادند وضع مردم چگونه شد؟ چگونه عزت مردم به بازی گرفته شد… امروز آرامشی در جامعه به وجود آمده . روی موشک شعار نوشتند و شهر زیرزمینی نشان دادند که برجام را به هم بزنند .

همچنین بخوانید :   خلاصه مناظره اول نامزدهای ریاست جمهوری
خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری
خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری

حاشیه ها

در مناظره دیروز برخلاف مناظره اول، جدال لفظی میان نامزدها از همان دقایق نخست آغاز شد. آنجا که قالیباف در بخشی از سخنانش در پاسخ به سوال اول، مجددا اتهام خود به دانش‌آشتیانی وزیر آموزش و پررورش در مورد کشف محموله قاچاق پوشاک از منزل وزیر را تکرار کرد. این در حالی است که مصطفی پور محمدی وزیر دادگستری روز چهارشنبه در گزارشی با استناد به گزارش‌های مربوطه چنین خبری را تکذیب کرده بود. در این بخش، حسن روحانی در پاسخ به او گفت: ما اگر می‌خواهیم مساله فرهنگ و آموزش را بالا ببریم، باید به زیربناها توجه کنیم، اولین زیر بنا اخلاق است، باید حق‌الناس را رعایت کنیم. فرض کنیم فردی تخلف کرده، آن کسی که باید بگوید که تخلف کرده کیست؟ آقای قالیباف چطور در مصاحبه تلویزیونی به یک وزیر اتهام ناروا می‌زند؟ آقای قالیباف دوستان شما، به فرزند شهید مطهری در دانشگاه شیراز حمله کردند! نمی‌گذارید ربنا پخش شود، آن وقت چطور دنبال آموزش عالی و تعالی هستید؟

اسحاق جهانگیری هم به این اظهارات قالیباف واکنش نشان داد. او گفت : روز چهارشنبه معلوم شد که وزیر آموزش و پرورش این اتفاق برایش افتاده یکبار می‌گویند که قاچاق در خانه وزیری بوده است. کلا ۲۰۰ میلیون لباسی بوده که وارد کرده از گمرک می‌آید همه چیز قانونی بوده است؛ اما ناگهان کلانتری به خانه او ریخت و تبدیل به موضوع مصاحبه معاون اول قوه قضائیه شد و مناظره امروز .

مورد دیگری که اتفاق افتاد این بود که مجری مناظرات برای قرعه کشی و مشخص کردن نوبت نامزدهای انتخاباتی ، با انجام یک حرکت عجیب و مشکوک ، کاغذهایی که انتخاب و از گوی خارج کرده بود را نیم نگاهی کرده و دوباره به داخل ظرف انداخت و بار دیگر کاغذی را از آن خارج کرد . این اقدام غیر حرفه ای آقای مرتضی حیدری باعث ناراحتی برخی از نامزدهای ریاست جمهوری شد .

خلاصه مناظره دوم نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + چهارده =

بررسی

لیست کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم تقدیم مجلس شد

لیست کابینه پیشنهادی دولت دوازدهم تقدیم مجلس شد بعد از مراسم تحلیف ریاست جمهوری که شنبه گذ…