نکاتی برای حفظ سلامتی روزه داران نوجوان جوان و سالمندان

650
حفظ سلامتی روزه داران

نکاتی برای حفظ سلامتی روزه داران نوجوان جوان و سالمندان

مسلمانان سرتاسر گیتی در ماه مبارک رمضان با گرفتن روزه از خوردن و آشامیدن امساک می‌کنند. روزه دریافت آثار معنوی، فیزیکی، روحی و اجتماعی فراوانی برای مسلمانان دارد. اما اشخاص باید پروا داشته باشند که برای بهره‌مندی از فیوض جسمانی و روحی این ماه رعایت رژیم غذایی درست ضروری است. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم نکاتی را برای حفظ سلامتی روزه داران نوجوان جوان و سالمند را با شما در میان بگزاریم. با ما همراه باشید!

روزه داری نوجوانان

صرف سحری برای همه روزه داران به خصوص نوجوانان در حال رشد مهم بوده و سحری باید دربرگیرنده یك وعده غذای كامل برای هر فرد روزه دار باشد. ‌یك روزه دار در طول روز با كمبود آب و نمك‌ها یا الكترولیت و قند روبرو میشود، بنابراین در هنگام افطار به نحو شایسته‌ای این كمبودها باید جبران شود.

نان، پنیر، سبزی و مایعات، به همراه خرما بهترین افطار به حساب می آیند و صرف شام به منظور بازدارندگی از ولع پس از افطار دو ساعت بعد پیشنهاد می‌شود اما درباره نوجوانان و افرادی كه اخیرا به سن تكلیف رسیده‌اند چون در دوران رشد هستند باید صرف افطار و شام توام باشد و غذا شامل مواد گوشتی، مرغ، ماهی، تخم مرغ، سالاد، ماست باشد. ‌

حفظ سلامتی روزه داران
حفظ سلامتی روزه داران

براساس بررسی‌های علمی پژوهشگران، بلوغ فیزیولوژی دختران ۱۳ سال به بالاست، پس ۹ سالگی سن زودی برای روزه دریافت است و در شرایطی که علاقه زیادی به روزه داری باشد باید از مواد مغذی پر پروتئین و پر ویتامین استفاده شود و در فاصله افطار تا زمان پیش از خواب دو لیوان شیر بخورند.

همچنین بخوانید :   موانع و اشتباهات کاهش وزن از نظر علمی در افراد چاق

روزه داری جوانان

روزه داران جوان باید از همگی گروه‌های اصلی غذایی (محصولات پروتئینی، لبنیات، میوه‌ها و سبزیجات) در وعده‌های سحر و افطار بهره‌ لازم را ببرند. در ضمن روزه داران برای ممانعت از کم آبی تن باید در فاصله بین افطار الی سحر حدود شش لغایت هشت لیوان مایعات و به خصوص آب بنوشند.

روزه داری در جوانان مقوله رسیدن آن‌ها را به تقوای الهی و تزکیه نفس فراهم می‌کند. روزه در پاکسازی اعضای گوناگون روزه داران و به خصوص دستگاه گوارش و کبد نقش موثری دارد.
بدن در زمان گرسنگی با مصرف اندوخته‌ های چربی‌ اش سبب افت چربی خون و پاکسازی دستگاه گوارش و جگر می‌شود. روزه داری منجر به افت چربی خون روزه دار و چربی کبد شده و شانس ابتلا به اختلالات قلبی و عروقی را کاهش می‌دهد.

کاهش وزن در روزه داران

اگر روزه داران به خصوص جوانان به نوع تغذیه خود در ماه خجسته رمضان توجه ویژه داشته باشند در این ماه می‌توانند وزن خود را بخوبی کاهش دهند. ولی در بعضی از مواقع روزه داران بعد از ماه رمضان مبتلا اضافه وزن و چاقی می‌شوند.

حفظ سلامتی روزه داران
حفظ سلامتی روزه داران

بر خلاف اعتقاد رایج بین روزه داران مبنی بر اینکه مصرف مواد غذایی بسیار در وعده‌های سحر و افطار منجر به این می‌شود که افراد در درازا روز دیرتر مبتلا احساس تشنگی و گرسنگی شوند، روزه دارن باید از پرخوری در این ماه پرهیز کنند. همچنین اگر غذای مورد کاربرد در وعده سحر چرب یا شور باشد، اشخاص در طول ساعات روز دچار عطش، گرمی و بی‌تابی می‌شوند.

همچنین بخوانید :   کیوی و خواص شگفت انگیز آن برای سلامتی

جوانان در ماه رمضان باید سحری بخورند حتی به اندازه چند شماره خرما و اندکی آب. این در حالی است که بعضی از روزه داران تصور می‌کنند که با حذف این وعده در ماه رمضان می‌توانند به کاهش وزن دست یابند که باور اشتباهی میباشد.

روزه داری سالمندان

سالمندان و کهنسالان با در نظر داشتن سنشان به انرژی و غذای کمتری نسبت به دیگر افراد احتیاج دارند. ولی این گروه از روزه داران در صورتیکه طاقت روزه داری را دارند، باید به اندازه کافی غذا رغبت کنند. سالمندان و کهنسالان باید توجه داشته باشند در درازا افطار الی سحر تعداد دفعات وعده‌های غذایی را افزایش، ولی حجم هر وعده را کاهش دهند. سالمندان باید در مصرف مواد قندی و نشاسته‌ای زیاده‌ روی نکنند.

مصرف نان‌ های سبوس دار، نخود فرنگی، لوبیا سبز و آلو باعث تنظیم حرکات دودی روده و باعث جلوگیری از بروز یبوست می‌شود. در ضمن سالمندانی که دچار به سنگ کلیه یا نارسایی‌های کلیوی هستند باید پیش از روزه داری با دکتر معالج خود مشورت کنند و در صورت صلاحدید وی اقدام به روزه داری نمایند.

سالمندان میبایست پس از صرف سحری نخوابند و به مدت نزدیک ۱۰ دقیقه پیاده روی ملایم داشته باشند. همچنین مصرف لبنیات مانند پنیر به همراه پونه کوهی، شوید، گردو و خرما در سالمندان سبب شده که نیاز روزانه آن‌ها به کلسیم تامین شود.

نکاتی برای حفظ سلامتی روزه داران نوجوان جوان و سالمندان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =

بررسی

تغییراتی در شیوه آشپزی که از چاق شدن شما جلوگیری می‌کند

تغییراتی در شیوه آشپزی که از چاق شدن شما جلوگیری می‌کند برخی اشتباهات بسیار ساده در زمان آ…