شرایط حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق

612
حذف نام همسر از شناسنامه

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق

ازدواج همواره به عنوان یکی از ابزارهای حفظ و بقای جامعه و ادامه نسل‌ها و نیز یکی از ابزارهای رسیدن به سعادت و خوشبختی مردم شناخته شده است. از همین روی قانونگذار بر آن شده است تا همسو با این اتفاقات و نیز حمایت نسبی از زن و مرد در برابر جامعه، مقرراتی را در خصوص حذف کردن نام همسر از اسناد سجلی زن و مرد وضع نماید. با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا بیشتر با شرایط حذف نام همسر از شناسنامه آشنا شوید.

حذف نام زن از شناسنامه مرد 

مطابق این قانون چنانچه فردی با همسرش متارکه کرده باشد با انتخاب همسر دوم و ثبت رسمی ازدواج و ثبت شدن نام او در شناسنامه‌ اش می‌تواند به اداره ثبت احوال مراجعه نموده و درخواست برای حذف نام همسر اول را ارائه دهد.

حذف نام همسر اول از شناسنامه منوط به انتخاب همسر دوم و نیز ثبت رسمی ازدواج و ثبت نام ایشان در شناسنامه فرد است. بنابراین تنها با انتخاب همسر و معرفی آن نمی‌توان از این مقرره قانونی استفاده کرد.

حذف نام همسر از شناسنامه
حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام از شناسنامه در این مورد تنها پس از وقوع ازدواج دوم و ثبت آن صورت می‌گیرد، لذا همسر دوم از ازدواج پیشین همسر خود آگاه خواهد شد. از سویی اقدام به حذف نام همسر قبلی از شناسنامه علاوه بر کاهش بار روانی، موجب ارائه راحت‌ تر شناسنامه در جاهای مختلف می شود، چه اینکه عمدتاً مسائلی این چنینی در زمره خصوصی ترین مسائل افراد است و دلیلی ندارد که همگان از آن‌ها با خبر باشند. این در حالی است که با صدور گواهی تجرد باید بیان داشت که زن و مرد پیش از ازدواج می‌توانند با اخذ گواهی تجرد از ازدواج قبلی همسر آینده خود مطلع شوند.

از اطلاق واژه همسر دوم باید اینگونه نتیجه گرفت که استفاده از این مقرره صرفاً در مورد اختیار نمودن همسر دوم امکان پذیر است و نه ازدواج‌های بعدی، اما به نظر می رسد که علی رغم نقص این مقرره در این خصوص بتوان در ازدواج های بعدی نیز از مزایای این مقرره قانونی استفاده نمود.

حذف نام مرد از شناسنامه زن

حذف نام زوج از شناسنامه زوجه تنها در صورتی امکان پذیر است که در دوران عقد جدایی انجام شده باشد و دوشیزه بودن زوجه مطابق احکام قضایی و سند طلاق قابل استنباط باشد. در نتیجه زنانی که ازدواج دوم و سوم دارند و نیز افرادی که ازدواج اولشان می‌باشد؛ اما باکره نمی‌ باشند، نمی‌توانند از این قانون بهره ببرند.

حذف نام همسر از شناسنامه
حذف نام همسر از شناسنامه

حذف نام همسر از شناسنامه بعد از فوت

در مورد حذف نام زن یا مردی که فوت نموده است باید بیان داشت که اگر همسر فردی فوت کند، در صورت ثبت شدن ازدواج، فرد می‌ تواند با مراجعه به ادارات ثبت احوال نسبت به حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه‌ اش اقدام و نام همسر فوت شده را از شناسنامه‌اش حذف کند.

عمده ایرادی را که می توان نسبت به این مقرره وارد نمود این می باشد که هیچ اشاره ای به فرزندان نشده است، چه اینکه مطابق اطلاق مقرره فوق حذف نام زن یا مرد از شناسنامه دیگری یا خود حتی در صورت وجود فرزند نیز امکان پذیر خواهد بود، هرچند که نام پدر یا مادر در شناسنامه فرزندان درج خواهد شد.

شرایط حذف نام همسر از شناسنامه پس از طلاق نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 16 =