جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد

392
جام جهانی فوتبال 2026 با 48 تیم برگزار خواهد شد

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد

 کنگره فیفا امروز در منامه بحرین برگزار شد و بر این اساس مصوب شد که جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ با حضور ۴۸ تیم برگزار شود و سهمیه‌بندی قاره‌ها نیز به تصویب رسید . پیش از این اینفانتینو رییس فیفا عنوان کرده بود در صورت کسب ریاست فیفا ، تعداد تیم های حاضر در جام جهانی را افزایش می‌دهد و این تصمیم نهایی شد . بر این اساس ۴۸ تیم در ۱۶ گروه ۳ تیمی رقابت می‌کنند و دو تیم از هر گروه صعود خواهند کرد و به مرحله بعد می‌روند . برای اطلاع از این تغییر سهمیه های جام جهانی ، با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

جام جهانی فوتبال 2026 با 48 تیم برگزار خواهد شد
جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد

جام جهانی فوتبال

جام جهانی فیفا مسابقات حرفه‌ای فوتبال است که در ردهٔ مردان و بین اعضای فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا) برگزار می‌شود . این مسابقات از سال ۱۹۳۰ بطور مرتب و هر ۴ سال یکبار برگزار می‌شود و تنها در سال‌های ۱۹۴۲ و ۱۹۴۶ و به علت جنگ جهانی دوم برگزار نشده‌ است . قهرمان فعلی این مسابقات، کشور آلمان است که در مسابقات سال ۲۰۱۴ قهرمان شد . در حال حاضر، مسابقات در طی نزدیک به یک ماه و با حضور ۳۲ تیم برگزار می‌شود که به این مرحله از مسابقات، معمولاً مرحلهٔ نهایی جام جهانی گفته می‌شود . تیم‌ها برای ورود به مرحله نهایی جام، در طی ۳ سال قبل از آغاز آن، تلاش کرده و در نهایت به همراه کشور میزبان ( بدون رقابت های مقدماتی و بطور مستقیم ) در این مسابقات حضور پیدا می‌کنند .

تاکنون ۲۰ جام جهانی برگزار شده‌ است و تنها ۸ کشور موفق به فتح این مسابقات شدند که کشور برزیل با ۵ قهرمانی، پرافتخارترین تیم این رقابت هاست . ایتالیا و آلمان با چهار قهرمانی، دومین تیم‌های پرافتخار دنیا هستند، اوروگوئه و آرژانتین با ۲ قهرمانی و کشورهای انگلستان، فرانسه و اسپانیا ۶ کشور دیگری هستند که تجربهٔ کسب عنوان قهرمانی را دارند همچنین بیشترین تعداد حضور یک تیم ملی در فینال جام جهانی مربوط به تیم‌ملی آلمان است که با هشت مرتبه حضور در فینال جام جهانی دارای رکورد است .

همچنین بخوانید :   زندگینامه و رازهای موفقیت فوتبالیست مشهور جهان کریستیانو رونالدو

جدول سهمیه قاره ها

در جدول زیر سهمیه فعلی رقابت های جام جهانی فوتبال که تا سال ۲۰۲۲ ثابت بوده و در سال ۲۰۲۶ تغییر خواهد کرد را ملاحظه میفرمایید . لازم به ذکر است که تیم میزبان جام‌جهانی مستقیم به جام‌جهانی می‌رود و از هر قاره‌ای که باشد، یک سهمیه از آن قاره کاهش خواهد یافت .

قارهسهمیه فعلیسهمیه در سال ۲۰۲۶
آسیا۴ تیم۸.۵  تیم
اروپا۱۳ تیم۱۶ تیم
آفریقا۵۹.۵ تیم
آمریکای جنوبی۴.۵۶.۵
آمریکای شمالی و مرکزی۳.۵۶.۵
اقیانوسیه۰.۵۱.۵

با توجه به فرایند درخواست میزبانی برای جام جهانی ۲۰۲۶، کمیته اجرایی تایید کرد حق میزبانی براساس اساسنامه فیفا نباید به اعضای یک کنفدراسیون برای دو جام جهانی متوالی اعطا شود. لذا با توجه به میزبانی کشور قطر برای جام جهانی ۲۰۲۲ ، فدراسیون‌های عضو کنفدراسیون فوتبال آسیا امکان درخواست میزبانی برای جام ۲۰۲۶ را نخواهند داشت . همچنین کمیته اجرایی فیفا با توجه به ترکیب جدید خود، در مورد ترکیب کمیته‌های مالی و اضطراری فیفا و نیز نماینده اعضای کمیته اجرایی در تعدادی از کمیته های فیفا تصمیم گیری کرد .

جام جهانی فوتبال 2026 با 48 تیم برگزار خواهد شد
جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد

 

در این جلسه کمیته اجرایی تصمیم گرفت فدراسیون فوتبال اندونزی را تا زمانی که این فدراسیون بتواند به تعهدات خود براساس اساسنامه فیفا عمل کند، تعلیق کند. این تصمیم گیری به علت دخالت مقامات اندونزی در فعالیت‌های این فدراسیون اتخاذ شده است. اما تیم ملی این کشور اجازه حضور در بازیهای جنوب شرق آسیا ۲۰۱۵ را خواهد داشت .

حضور ایران در جام جهانی ۲۰۲۶ قطعی شد

حضور ایران در جام جهانی ۲۰۲۶ قطعی شد . در تصمیم گیری اخیر فیفا با توجه به افزایش تیم های حاضر در جام جهانی از این پس قاره آسیا دارای هشت و نیم سهمیه خواهد بود و این یعنی از جمع ۱۰ تیم حاضر در مرحله نهایی رقابت ها در منطقه آسیا ، فقط تیم های دهم شانس صد در صد جام جهانی را از دست می دهند و تیم نهم نیز می تواند با بازی حذفی به جام جهانی برسد .

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ با ۴۸ تیم برگزار خواهد شد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + چهار =

بررسی

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال

بیوگرافی علی کریمی اسطوره صداقت در دنیای فوتبال علی کریمی یکی از بازیکنان ارزشمند فوتبال ک…