برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید

623
برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید

برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید

در دنیای امروزی فن بیان از جمله مهارت های مهم است و نقش اساسی را در روابط انسانی دارد . برای اکثر انسانها موقعیت هایی وجود دارد که باید برای یک جمع خاص صحبت کرده و مفاهیم مورد نیاز را منتقل کند البته فن بیان فقط در هنگام سخنرانی برای یک جمع اهمیت نمی یابد بلکه در تمام لحظاتی که با یک نفر مشغول صحبت هستیم داریم از فنون بیان استفاده میکنیم . به عنوان مثال نحوه صحبت کردن با همسر و بیان خواسته های خود نیازمند فنون بیان ظریفی است که به ما اجازه میدهد بی آنکه او را ناراحت کنیم به خواسته های خود در زندگی برسیم . محیط کار ، مسافرت و … در کل در تمام روابطی که یک انسان میتواند برقرار کند داشتن مهارت های گفتاری و بیان میتواند کمک بسیاری به او باشد . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم نکاتی را به شما متذکر شویم برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید .

برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید
برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید

برای تقویت فن بیان

نفوذ کلام و توانایی متقاعد کردن دیگران با هر موقعیت اجتماعی که داشته باشید می‌تواند در کار شما ، در زندگی‌تان یا حتی در دنیا تغییرات بزرگی ایجاد کند . تقریبا هر کسی در زندگی‌اش در شرایطی قرار می‌گیرد که باید برای جمعی صحبت کند، بخواهد از عقایدش دفاع کند یا لازم باشد کسی را متقاعد کند . پس بهتر است خودمان را برای آن روز آماده کنیم . شما در چند قدم می توانید کیفیت، لحن، حالت بیان و صدای تان را بهتر کنید . فقط به دانستن چند فوت‌و‌فن ساده و تمرین آنها نیاز دارید. از فرصت استفاده کنید تا صدای تان، توانایی متقاعد کردن افراد و تعهدتان به متنی که می خوانید را تقویت کنید .

تسلط به موضوع

قبل از هر چیز باید بدانید که میخواهید در مورد چی چیزی صحبت کنید یعنی از قبل در مورد موضوعی که میخواهید در مورد آن صحبت کنید اطلاع کافی داشته باشید . همچنین در زمان صحبت تا حد امکان باید شمرده شمرده صحبت کنید تا هم مخاطب منظور شما را بهتر متوجه شود و هم اینکه خودتان از موضوع اصلی جدا نشده و احیانا مطالب نا مناسبی را بیان نکنید . سعی کنید برای سخنرانی یا بحث از موضوعات ساده شروع کنید نه خیلی تخصصی، قبل از شروع به سخن اندکی مکث کنید و سریع سراغ اصل مطلب نروید مثلا موبایل خود را خاموش کنید یا کلید یا تسبیح خود را بیرون آورید اگر موضوع شما رسمی است حتما رؤوس مطالب را یادداشت کرده با خود داشته باشید و آن را قبلا مرور کنید در آن جاهایی که اطلاع کافی ندارید وارد نشوید .

همچنین بخوانید :   6 عادت روزانه برای هموار کردن مسیر موفقیت
برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید
برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید

افزایش اعتماد بنفس

برخی افراد میگویند : هر وقت می خواهم در مورد مطلبی بحث نمایم با اینکه اطلاعات کافی در مورد موضوع دارم اما از قدرت بیان خوبی برخوردار نیستم . این قبیل مشکلات اغلب از ضعف اعتماد بنفس بوجود می آیند . ابتدا توجه داشته باشید که این یک امر طبیعی است همه انسان ها در ابتدا این گونه احساسی دارند مهمترین نکته ای که باید به آن عمل کنید تمرین است با تمرین زیاد است که می توانید به راحتی و تسلط کامل سخن بگویید نکاتی هم هست که با رعایت آنها همراه اصل تمرین کار را برای شما آسان می کند، و اگر احیانا در حین بحث با مشکلی روبرو شدید اعتماد به نفستان را حفظ کنید و خودتان را با کاری اندکی مشغول نمایید مثلا آبی بخورید یا سوال را تکرار کنید یا بپرسید مثلا تا کجا رسیدیم تا فکر شما فرصت مرور اطلاعات را به دست آورد و آرام تر شود رعایت این نکات می تواند به شما کمک کند اما نتیجه اصلی با تمرین و ممارست حاصل می شود شما می توانید برای تمرین موضوعی را تعیین کنید و در مورد آن صحبت کرده و صدای خود را ضبط کنید و بارها این کار را انجام دهید، شک نکنید که به سرعت پیشرفت خواهید کرد و بدانید هر کس که می تواند خوب صحبت و بحث کند اول اینگونه نبوده است .

محتوای سخنرانی را با خود تمرین کنید . هرقدر بیشتر تمرین کنید اعتماد به نفس بیشتری پیدا می‌کنید

 

لحن مناسب

وقتی با اشتیاق صحبت می کنید، مردم تفاوت را حس می کنند . شاید این نکته‌، بسیار لطیف و کمی نامحسوس باشد اما در حقیقت وقتی در متن تان طنین انداز شود، صدای تان قابل قبول تر و متقاعد کننده تر به نظر خواهد رسید و این یکی از راه‌های تقویت قدرت بیان است . از فریاد زدن پرهیز کنید. شوارتز می گوید: «عاشقِ فریاد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه تان هستید؟ باید بگویم قطعا این کار برای تارهای صوتی تان خوب نیست.» فریاد زدن می تواند باعث کشیده شدن آنها شود و صحبت کردن را برای تان مشکل کند. در بدترین حالت، فریاد زدن می تواند به گره های صوتی و برآمدگیِ تارهای صوتی منجر شود . حداقل ۷ ساعت در شب بخوابید. یک صدای خسته، بد به‌نظر خواهد رسید. همچنین خستگی برای صدای‌تان مضر است . زمزمه نکنید. این کار برای صدای تان مشکل ایجاد می‌کند و باعث کشیدگی تارهای صوتی تان می شود .

همچنین بخوانید :   ترفندهایی از زبان بدن که شما را دوست‌ داشتنی می‌کند
برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید
برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید

زبان بدن

طرز نشستن یا ایستادن هم می تواند سخنرانی شما را تحت‌تأثیر قرار بدهد . صاف ایستادن یا نشستن به شما اجازه می دهد به خوبی نفس بکشید و صدای‌تان قدرت نفوذ بیشتری داشته باشد . کمی تکان دادن سر هم می تواند مفید باشد . اگر چانه تان را بالا ببرید و سرتان را کمی کج کنید ، می توانید طنینِ صدای تان را کم کنید و در نتیجه صدای تان شفاف تر به گوش برسد . اگر شانه های تان به هم نزدیک باشد و به سمت سرتان قوز داشته باشد، بخش بزرگی از قدرت بالقوه ی صدای خود را از دست می دهید . حرکات دست نیز باید متناسب با محتوای کلام هماهنگ باشد چرا که میتواند در انتقال مفاهیم و نشان دادن اعتماد بنفس شما مفید باشد . همچنین برقرار کردن ارتباط چشمی با مخاطب بسیار اهمیت دارد .

تمرین کنید

بهترین هنرمندان دوبله می توانند هزاران کلمه را بدون ارتکاب اشتباه بیان کنند، اما برای به‌دست آوردن این مهارت، سال‌ها زمان لازم است . تمرین باعث از بین بردن نواقص می شود و صداپیشه ها از این راه به موفقیت می‌رسند . خیلی‌زود روی غلتک می افتید و خواندن و گفتارتان به‌هم‌ پیوسته و بدون اشتباه می شود. به این ترتیب در وقت تان صرفه جویی، در کارتان پیشرفت و از مهارت تان سود کسب می‌کنید و قدرت نفوذ کلام‌تان را بالا می‌برید .  هنگام تمرین کردن حتی می‌توانید از آینه هم استفاده کنید . این موجب تمرکز بیشتر شما می‌شود و اینکه ببینید هنگام سخنرانی چگونه به نظر می‌رسید و همچنین موجب می‌شود شما تماس چشمی‌خود را با حضار در حین سخنرانی حفظ کنید .

برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید
برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید

نگرش مثبت

قبل از شروع و در حین سخنرانی ، یک دید مثبت نسبت به همه چیز داشته باشید . مثلا فکر کنید که مخاطبان شما افراد مهربانی هستند که نسبت به موضوع شما اطلاعی ندارند پس از شما بابت اطلاعات خوبتان ممنون خواهند بود بی شک اگر فکر کنید که اطلاعات مخاطبان بیشتر از شما هست مطمئنا دچار استرس شده و راحت نخواهید بود . داشتن دید مثبت قبل از شروع هر کاری تاثیرات شگفت انگیزی بر جای میگذارد .

همچنین بخوانید :   چگونه با فن بیان مناسب توجه انسان های قدرتمند را به خود جلب کنیم

برای تقویت فن بیان این نکات اساسی را بخاطر داشته باشید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =

بررسی

افزایش اعتماد بنفس کودک با گفتن این جملات

افزایش اعتماد بنفس کودک با گفتن این جملات دغدغه اصلی والدین نحوه تربیت و رشد کودک شان است …