بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

582
بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

بیوگرافی پریسا تبریز : پریسا تبریز (Parisa Tabriz) متولد ۱۹۸۳ ، متخصص امنیت رایانه‌ای شرکت گوگل می باشد  در آنجا به او لقب «شاهزاده امنیت » را داده‌اند . نشریه فوربس از پریسا تبریز به عنوان یکی از ۳۰ چهره برتر در زمینه تکنولوژی، در کنار افرادی چون مارک زاکربرگ نام برده است . او در گوگل ریاست بخشی را بر عهده دارد که از ۳۰۰ هکر در اروپا و آمریکا تشکیل شده و وظیفه بررسی تهدیدات امنیتی مرتبط با موتور جستجوی گوگل و همین‌طور دیگر محصولات این شرکت ، از جمله مرورگر گوگل کروم را بر عهده دارند . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم با بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل بیشتر آشنا شویم . لطفا همراه ما باشید .

پریسا تبریز کیست ؟

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل
بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

پریسا تبریز در سال ۲۰۰۷ به استخدام شرکت گوگل درآمد و مدیر و متخصص امنیت در این شرکت شد که بعدها گسترش یافت و هم‌ اکنون بیش از ۲۵۰ متخصص امنیت در آن مشغول هستند.

پریسا تبریز یکی از بزرگ ترین سلاح های گوگل و یکی از با ارزش ترین برندهای فن آوری جهان است. کار پریسا تبریز هک کردن سیستم‌ ها و سرویس های گوگل به عنوان یک هکر «کلاه سفید» است و در خط مقدم جبهه گوگل ‌علیه هکر‌های مجرم یا «کلاه سیاه» مشغول مبارزه سایبری است.

به عنوان یک هکر «کلاه سفید»، کار پریسا تبریز هک کردن سیستم‌ ها و کارمندان گوگل است تا پیش از آنکه دست هکرهای «کلاه سیاه» یا مجرمان سایبری به خلل و فرج‌ های امنیتی گوگل برسد ، آن‌ ها را برطرف سازد . کار پریسا تبریز و تیم همراه، نجات تقریباً بیش از یک میلیارد کاربر گوگل کروم است که جزو پر‌مخاطب‌ ترین و محبوب‌ ترین مرورگر‌های کنونی است.

خانم تبریز ۳۳ ساله، ‌پدیده غیر عادی در سیلیکون والی و دنیای فن‌ آوری است، نخست اینکه پریسا تبریز یک زن است، ‌که در دنیای فن‌ آوری زنان چندان حضور پر‌‌رنگی ندارند‌ و دیگر آنکه سرپرست و فرمانده تیمی سی نفره از بزرگ‌ ترین متخصصان امنیتی در اروپا و آمریکاست.

انتخاب لقب شاهزاده امنیت

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل
بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

پریسا تبریز یکی از مهمترین و با ارزش‌ ترین مهره‌ های شرکت گوگل است. جوان ایرانی متخصص در امنیت سایبری که گوگل لقب وی را «شاهزاده امنیت» گذاشته است.

بر همین مبناست که پریسا تبریز قادر به انتخاب لقب خود است و نام «شاهزاده امنیت» ‌روی کارت ویزیت وی حک شده است. پریسا تبریز در این باره می‌ گوید : می‌ دانم که عنوان مهندس امنیت برای بسیاری خسته‌ کننده و تکراری است. در نتیجه لقب «شاهزاده امنیت» چیزی جدید و غریب و جالب توجه است.

همچنین بخوانید :   زندگینامه نیک وی آچیچ مردی با روحیه ی فولادی

حضور پریسا تبریز در گوگل

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل
بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

پریسا تبریز تا پیش از آنکه در رشته مهندسی کامپیو‌تر وارد دانشگاه ایلی نویز شود ، حتی به رایانه دست هم نزده بود، اما داستان «جان دراپر» معروف به «کاپتان کرانچ» یکی از معروف‌ ترین هکر‌های معاصر الهام بخش وی در این مسیر بود .

با استعدادی که در زمینه ریاضی و علوم داشت، برای ادامه تحصیل در رشته مهندسی وارد دانشگاه ایلینویی شد. پریسا ولی به زودی درمی‌یابد که به علوم کامپیوتر تمایل بسیاری دارد و با گوش دادن به حرف مشاوران دانشگاه درباره اهمیت برنامه‌های فوق برنامه وارد باشگاهی می‌شود که زندگی‌اش را برای همیشه تغییر می‌دهد. همه ماجرا از جمعه شبی شروع می‌شود که وی برای پاس کردن آزمون جدیت در باشگاه وارد آن می‌شود، باشگاهی که متشکل از دانشجویان علم کامپیوتر است که هر یک کلی اطلاعات درباره ورودی و خروجی‌های امنیت وبسایت‌ها دارند. این زمان وقتی است که مثلا فیسبوک تنها بارقه‌ای کم‌سو در چشمان مارک زاکربرگ بوده است.

تبریز درباره دلیل پیوستن‌اش به این باشگاه می‌گوید : «وبسایت شخصی‌ام هک شد و من خواستم بدانم چرا و چگونه این اتفاق افتاده است؟ پس به این باشگاه رفتم و در آن جلسه هیچ تشریفات رسمی برقرار نبود، پس من هم شروع کردم ایده‌هایی که از نظر خودم جالب و باحال بودند را با دیگر اعضای باشگاه به اشتراک گذاشتم» و این می‌شود که بچه‌های باشگاه نه تنها از هوش و استعداد پریسا آگاه می‌شوند بلکه اجتماعی و خون‌گرم بودن وی نیز تاثیر به سزایی بر قضاوت ایشان از او می‌گذارد.

پریسا تبریز همه چیز را زیر نظر دارد . از فعالیت هکرهای مجرم برای دزدی اطلاعات بانکی افراد ، تا فعالیت‌ های گروه‌هایی همچون Anonymous و حتی کسانی که در پی هک کردن و از کار انداختن سیستم Gmail هستند . توانایی خارق‌ العاده وی برای نفوذ به ذهن هکرهای مجرم ، منجر به آن شده ‌که وی مجوز حضور سایر مهندسان در بخش امنیت گوگل را صادر کند . در سمینارهایی که برگزار می‌ کند از مخاطبانش می‌ خواهد ‌راه هک کردن یک دستگاه شکلات فروشی را بدون استفاده از ابزار تکنولوژیک شرح دهند .

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل
بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

پاسخ آنها برای پریسا تبریز مشخص می‌ کند که کدام یک از استعداد ذاتی برای ورود به عرصه امنیت سایبری برخوردارند .

شرکت گوگل مجبور است هزینه‌ های بسیاری ‌برای نزدیک نگه داشتن دشمنان خود و شناخت نقاط ضعف امنیتی خود متقبل شود. اکنون این شرکت به هر شخصی که بتواند خطا‌ها یا خلل و فرج گوگل کروم را نشان دهد، پاداشی برابر با ۳۰ هزار دلار پرداخت می‌ کند و تا امروز مجموع این پاداش‌ ها به ۱.‌۲۵ میلیارد دلار رسیده است و منجر به ترمیم ۷۰۰ خطا و نقطه ضعف در کروم شده است.

پریسا تبریز بر این باور است که این اقدام گوگل کاملاً منطقی و حساب شده است، زیرا‌ ما می‌خواهیم که این هکر‌ها در کنار ما باشند و نه ‌علیه ما. از همین روی است که پریسا تبریز معمولاً ساعات زیادی ‌در شبانه روز مشغول تلاش برای صیانت و حفاظت از اطلاعات و داده‌ های یک هفتم جمعیت جهان است.

پریسا تبریز به عنوان اصلی‌ترین هکر گوگل، مانند یک مجرم می‌اندیشد و به مثابه مدیری برجسته افراد تیم خود را هدایت می کند، مدیری شجاع و صبور مثل یک مذاکره‌کننده با گروگان‌گیران در بحبوحه گروگان‌گیری .

شهرت جهانی پریسا تبریز

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل
بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

در دنیای هک، تبریز را می‌توان همتا و مانند «گلیندا»، جادوگر خوب «شهر اُز» دانست که از پس همه کار برمی‌آید و از هر انگشتش هنر می‌ریزد و از طرف دیگر هیچ میلی به انجام کارهای شرورانه ندارد . بلکه راهبر و هدایتگر گروهی از هکر‌های مهندس است، حقوق می‌گیرد که مانند مجرمین فکر کند، نقاط ضعف گوگل کروم را بیابد و آن‌ها را پیش از آن که همتایان‌اش در دیگر سوی این جنگ پیدا کنند و مورد سو استفاده قرار دهند، رفع کند و همیشه یک قدم از هکرهای مجرم جلوتر باشد. این اقدامات حملاتی پیشگرانه و روزانه هستند که علیه دزد‌های هویت در دنیای مجازی صورت می‌گیرند و میلیون‌ها نفر را در سراسر دنیا از چنگ این سارقان نجات می‌دهند. با در نظر داشتن همه این موارد، به علاوه اینکه پریسا تبریز تنها سی و یک سال دارد و یکی از معدود زنان در حلقه و دنیای هکرها است، وی اصلا شخصیتی شبیه دیگر نخبه‌های دنیای تکنولوژی که اجتماع‌گریز هستند ، ندارد و شاید همین نکته، کلید موفقیت وی در پیمودن بسیار سریع مسیر پیشرفت و ترقی باشد.

شخصیت کاری پریسا تبریز

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل
بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

همان‌طور که به شخصیت کاری وی نیز می‌آید، تبریز تقریبا همیشه مشکی می‌پوشد و در این‌باره با شانه بالا انداختن که حاکی از بی‌اهمیتی موضوع برای وی است، می‌گوید : «مشکی لاغرتر نشان می‌دهد». درباره تیپ و قیافه ظاهری وی باید گفت وی چهره‌ای دوست داشتنی دارد، همیشه ساده لباس می‌پوشد که بسیار به شخصیت شیطان و سلیقه زیبایی‌شناسانه‌اش می‌آید : شلوار جین مشکی، شال گردنی تمیز و تا شده، پیراهنی یقه باز، به همراه ژاکت خلبانی که گهگاه روی این‌ها می‌پوشد.

احتمالا تبریز بهترین مثال این شعار غیر رسمی گوگل است که :« شرور نباش»، در دوره‌ای که خود گوگل هم به شدت مشتاق توسعه و ترویج این تصویر است، تصویری که توسط «ادوارد اسنودن» هم به شدت مطرح شد ؛ افشای برنامه مخفیانه آژانس امنیت ملی امریکا که به تمام مسئولان فدرال اجازه دسترسی نامحدود به سرورهای شرکت‌های بزرگ دنیای تکنولوژی (از جمله گوگل) را می‌داد ، و از این طریق مسئولان ذیربط می‌توانستند به اطلاعات شخصی کاربران دسترسی پیدا کنند. اقدامات پیشگیرانه‌ای که توسط پریسا تبریز و تیم وی در این زمینه انجام شد، سرویسی راحت برای کاربران مهیا کرد که با آرامش در آن فعالیت کنند و گوگل بتواند شجاعانه و بی پروا از این دستاورد در راستای شعار‌هایش حرف بزند.

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل
بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل

هکر‌ها همیشه در وضعیتی مانند برزخی اخلاقی به سر می‌برند . به عبارت دیگر مرز میان درست و نادرست یا خوب و بد، تیره و نامعلوم است، ولی به نوعی همه هکر‌ها دوست دارند به خود با عینک سیاه و سفید نگاه کنند و هیچ طیف خاکستری در این میان قائل نیستند. در طرف پریسا تبریز، ما کلاه سفید‌ها را داریم (که در واقع چیزی است که خود آن را بدان می‌نامند) و شامل افرادی است که مانند فردی نیکوکار وقتی کیفی گران قیمت را در مترو پیدا می‌کنند، سعی می‌کنند آن را به صاحبش بازگردانند.

در طرف دیگر کلاه مشکی‌ها هستند (که دوباره نامی است که بدان افتخار می‌کنند) و معتقدند کلاه سفیدها تنها بازندگانی بدبخت هستند که نه تنها خود کیف دزدهای قهاری هستند، بلکه در پوست گوسفند می روند و با دسترسی به پایگاه‌های داده‌ای عظیم شرکت‌ها، قربانیان جدید می‌یابند و دست به سرقت از آن‌ها می‌زنند. کلاه مشکی‌ها دانش خود را به مثابه سلاحی برای حمله به سیستم‌ها استفاده می‌کنند و آن را به بالاترین پیشنهاد دهنده می‌فروشند.

در واقع، پریسا هیچ گاه نمی‌توانست نماینده خوبی برای طرف تاریک ماجرا باشد، حتی اگر بخواهیم دقیق‌تر بگوییم تقریبا شاید اصلن احتمال نداشت که وی از هکر شدن و دنیای هکرها سر در بیاورد.

بیوگرافی پریسا تبریز شاهزاده ایرانی امنیت گوگل نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 13 =