بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری

479
بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری

بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری

امروز آخرین مهلت تبلیغات نامزدهای ریاست جمهوری است و شور و هیجان انتخاباتی کل کشور را فراگرفته است . همانطور که میدانید رقابت اصلی بین آقای روحانی و آقای رئیسی خواهد بود که هر دو نامزد طرفداران زیادی در کشور دارند . از زمان آغاز فرایند انتخابات ، مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داشته با اطلاع رسانی های صحیح و شفاف ، مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کند . در همین راستا میخواهیم در مورد نامزد انتخاباتی نیروهای انقلابی کشور صحبت کنیم . پس با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید با موضوع بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی .

بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری

بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی در سال ۱۳۳۹ در محله «نوغان» مشهد مقدس متولد شد . وی تحصیلات مقدماتی را در حوزه علمیه مشهد شروع کرد و پس از چند سال در ۱۵سالگی راهی حوزه علمیه قم شد و تحصیلات حوزوی خود را تا سطح چهار فقه و اصول در مدرسهٔ حقانی ادامه داد . رئیسی هم‌چنین دارای دکتری فقه و حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری است . رئیسی پس از پایان تحصیلات ابتدایی در مدرسه جوادیه، وارد عرصه طلبگی و دروس حوزوی شد . ابتدا وارد مدرسه نواب شد و مدت کوتاهی در آنجا به تحصیل پرداخت و سپس برای گذراندن مقدمات شامل ادبیات، منطق، معانی و بیان به مدرسه علمیه آیت‌الله موسوی‌نژاد رفت . اغتنام رئیسی از فضای علمی قم، تنها به فراگیری فقه و اصول محدود نماند و او کنار دروس فقهی، شرح منظومه و فلسفه را نزد آیت‌الله احمد بهشتی و دوره شناخت را محضر آیت‌الله شهید مرتضی مطهری تلمذ کرد و درس نهج البلاغه را نزد آیت الله نوری همدانی گذراند .

همچنین بخوانید :   برنامه های امروز 11 اردیبهشت نامزدهای ریاست جمهوری

حجت‌الاسلام‌ رئیسی با جمیله علم‌الهدی دختر سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد و نماینده ولی فقیه در خراسان رضوی ازدواج کرده است که صاحب دو دختر از اوست . همسر او که در سال ۱۳۸۰ دکترای خود را از دانشگاه تربیت مدرس گرفته است ، استاد علوم تربیتی دانشگاه شهید بهشتی و رئیس کمیسیون تعلیم و تربیت شورای عالی انقلاب فرهنگی است .

بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری

مسئولیتها

ورود حجت الاسلام رئیسی به عرصه مدیریت قضایی از سال ۱۳۵۹ و با حضور در جایگاه دادیاری شهرستان کرج آغاز شد . اما هنوز چند ماهی از این دوره نگذشته بود، که با حکم دادستان کل انقلاب، شهید آیت‌الله قدوسی، دادستان کرج شد . سال ۶۴ آغاز مدیریت قضائی رئیسی در تهران بود چرا که رئیسی در همین سال عهده‌دار سمت جانشینی دادستان انقلاب تهران شد . با گذشت ۳ سال از این تاریخ و در سال ۱۳۶۷، مورد توجه ویژه حضرت امام خمینی(ره) قرار گرفت و احکام ویژه (۱ و ۲ و ۳) و مستقیمی برای رسیدگی به مشکلات قضایی در برخی استان‌ها از جمله لرستان، کرمانشاه و سمنان را مستقل از ساختار قوه قضائیه، از بنیانگذار انقلاب اسلامی دریافت کرد . بعد از آن هم حضرت امام خمینی(ره) چندین پرونده مهم را برای تصمیم قضایی به وی محول کردند .

بعد از رحلت حضرت امام(ره) و آغاز زعامت حضرت آیت الله خامنه‌ای، حجت‌الاسلام رئیسی با حکم آیت الله یزدی رئیس وقت قوه قضائیه، به سمت دادستان تهران منصوب شد و از سال ۱۳۶۸ تا ۱۳۷۳ به‌مدت پنج سال این مسئولیت را به‌عهده داشت. پس از آن و از سال ۱۳۷۳ به ریاست سازمان بازرسی کل کشور منصوب شد و این سمت را تا سال ۱۳۸۳ عهده‌دار بود . رئیسی از سال ۱۳۸۳ تا سال ۱۳۹۳، به‌مدت ۱۰ سال معاون اول قوه قضائیه و از سال ۱۳۹۳ تا سال ۱۳۹۵ نیز دادستان کل کشور بودند . همچنین وی از سال ۱۳۹۱ تا کنون با حکم مقام معظم رهبری به‌عنوان دادستان کل ویژه روحانیت و در نهایت با رحلت آیت‌الله واعظ طبسی به‌عنوان تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد .

همچنین بخوانید :   قالیباف به نفع رئیسی از انتخابات کناره گیری کرد
بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری

فعالیتهای علمی

تولیت آستان قدس رضوی در حال حاضر در روزهای شنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه هر هفته در مدرسه نواب درس خارج فقه تدریس می‌کند . البته تدریس متون فقهی سطح عالی، قواعد فقه قضاء و فقه اقتصاد در حوزه‌های علمیه تهران و دانشگاه‌ها گوشه‌ای از فعالیت‌های آموزشی وی به شمار می‌رود .

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرحوم شهید بهشتی که از نگرش عمیق حکومتی و تشکیلاتی برخوردار بود، بر آن شد تا با هدف کادرسازی برای تأمین نیازهای مدیریتی نظام، یک دوره آموزشی برای ۷۰ نفر از طلاب قم که آن‌ها را برای سپردن مسئولیت‌های مختلف در کشور مناسب دیده بود، برگزار کند . حجت الاسلام رئیسی یکی از این طلاب برگزیده بود . در این دوره فشرده که عمدتاً در مدرسه عالی شهید مطهری برگزار می‌شد، شهید آیت الله بهشتی، حضرت آیت الله خامنه‌ای و سایرین از جمله مرحوم شهید حسن آیت، آیت الله موسوی اردبیلی و… به‌صورت هفتگی به تدریس می‌پرداختند .

رئیسی همزمان در دانشگاه‌های متعدد کشور از جمله دانشگاه امام صادق(ع) و دانشگاه شهید بهشتی به تدریس دروس تخصصی فقه قضا و فقه اقتصاد در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری پرداخته است . سطح چهار فقه و اصول از حوزه علمیه قم، فوق‌لیسانس حقوق بین الملل خصوصی، دکترای فقه و مبانی حقوق با گرایش حقوق خصوصی از دانشگاه شهید مطهری و تدریس متون فقهی سطح عالی و قواعد فقه قضاء و فقه اقتصاد در حوزه‌های علمیه تهران و دانشگاه‌ها از جمله ابعاد علمی حجت‌الاسلام رئیسی است .

بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری
بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری

 

کتاب‌های مختلفی با موضوعات حقوق، اقتصاد، فقه، عدالت اجتماعی، سبک زندگی و … از سوی حجت‌الاسلام رئیسی منتشر شده است .

همچنین بخوانید :   برنامه های امروز 17 اردیبهشت نامزدهای ریاست جمهوری

ورود به عرصه انتخابات

حجت‌ الاسلام‌ سید ابراهیم رئیسی قرار است وارد میدان رقابت با حجت‌الاسلام روحانی که ۱۲ سال از وی جوان‌تر است شود . او سفرهای استانی بسیاری داشته و تبلیغات خوبی نیز انجام داده و به جهت شعارهای خود ( که اغلب از قشر مستضعف جامعه حمایت کرده است ) مورد توجه مردم قرار گرفته است تا جائیکه دو روز پیش آقای قالیباف به نفع ایشان از انتخابات انصراف داده و از وی حمایت کرده است .

 

بیوگرافی سید ابراهیم رئیسی نامزد انتخابات ریاست جمهوری نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − هشت =

بررسی

حسن روحانی دوباره به عنوان ریاست جمهوری انتخاب شد

حسن روحانی دوباره به عنوان ریاست جمهوری انتخاب شد حسن روحانی دوباره رئیس جمهور ایران شد : …