بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان

464
بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان

بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان

بی-۲ اسپیریت  B-2 Spirit  به‌معنای شبح ، نام بمب‌افکن رادارگریز چندمنظوره شرکت نورتروپ گرومن با کمک شرکت بوئینگ است که توانایی پرتاب جنگ‌افزارهای هسته‌ای و متعارف را دارد . این هواپیما قابلیت حمل هشتاد بمب هوشمند ۲۳۰ کیلوگرمی JDAM با سیستم جی‌پی‌اس یا ۱۶ بمب هسته‌ای ۱۱۰۰ کیلوگرمی کلاس D83 را دارد . پرواز در ارتفاع بالا و رادارگریزی از جمله ویژگیهای مهم آنست . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با بمب افکن B2 که گران قیمت ترین هواپیمای جهان است آشنا کنیم .

بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان
بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان

بمب افکن B2

بمب افکن B-2 یک طرح قدرتمند برای دسترسی به خاک شوروی سابق در جریان جنگ سرد بود . طراحی B-2 در سال ۱۹۸۱ و توسط کمپانی های گرومن و بوئینگ آغاز گشت . پرواز های اولیه در سال ۱۹۸۹ انجام شده و در سال ۱۹۹۷ به نیروی هوایی تحویل داده شد . برخی منابع اعتقاد دارند که این بمب افکن بسیار زودتر از این موعد به ارتش تحویل داده شد . B-2 یک نمونه پنهانکار و فوق پیشرفته است که تنها تعداد ۲۱ فروند از آن تولید شد .

پروژه تولید بمب‌افکن بی۲ در دوران حکومت کارتر آغاز شد . این بمب افکن همچنان گران‌قیمت‌ترین هواپیمایی است که تا حالا ساخته شده و هزینه تولید هر فروند آن بر اساس قیمت‌های سال ۱۹۹۷ حدود ۷۳۷ میلیون دلار بود . هزینه فروش با توجه به قیمت قطعات یدکی، تجهیزات، و پشتیبانی نرم‌افزاری در سال ۱۹۹۷ به ۹۲۹ میلیون دلار می‌رسید . در صورتی که هزینهٔ کل پروژه تولید این بمب‌افکن شامل تحقیقات، پیشرفت، مهندسی و آزمایش‌ها هم منظور شود، هر فروند از این هواپیما با بهایی معادل ۲٫۱ میلیارد دلار (قیمت هنگام ساختن) ساخته شده و هزینه کل پروژه بر اساس دلار سال ۱۹۹۷ معادل ۴۴ میلیارد و ۷۵۰ میلیون دلار است . B-2 با سوخت گیری اولیه بیش از ۱۱ هزار کیلومتر را طی می‌کند و اگر سوخت‌گیری هوایی کند ، می‌تواند به هر نقطه در کره زمین سر بزند . این بمب افکن در ارتفاع ۵۰۰۰۰ پایی به دور از چشم رادارهای دشمن می‌تواند بمب‌های زیادی را رها کند .

همچنین بخوانید :   هواپیمای جاسوسی پیشرفته بوئینگ در آستانه پرواز
بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان
بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان

هزینه‌های عملیاتی و سرمایه‌ای بسیاری بالای این هواپیما موجب شد که پروژه بی۲ در کنگره آمریکا و ستاد مشترک وزارت دفاع بسیار بحث‌انگیز باشد . در ابتدا سفارش تولید ۱۳۲ فروند از این بمب‌افکن به نورتروپ داده شده بود اما پایان جنگ سرد و فروپاشی شوروی نیاز به این هواپیما را که برای نفوذ به فضای هوایی شوروی و بمباران مراکز حساس آن طراح شده بود، به شدت کاهش داد و در نهایت تنها ۲۱ فروند از این بمب‌افکن تولید شد. سانحه سال ۲۰۰۸ یکی از آن‌ها را نابود کرد و ۲۰ فروند دیگر همچنان در خدمت نیروی هوایی ارتش قرار دارند. ارتش آمریکا نخستین بار از این بمب‌افکن در سال ۱۹۹۹ در جنگ کوزوو استفاده کرد و سپس در جنگ افغانستان، جنگ عراق و جنگ ۲۰۱۱ لیبی نیز از آن‌ها بهره برد .

گران قیمت ترین حادثه هوایی جهان

گران قیمت ترین حادثه هوایی جهان نیز به نام B-2 به ثبت رسیده است . در سال ۲۰۰۸ یک فروند B-2 پس از برخواستن از باند فرودگاه به دلیل نقص فنی با باند برخورد کرده و نابود شد . البته خلبانان قبل از نابودی موفق به خروج از آن شدند . حداکثر سرعت B-2 برابر با ۱۰۱۰ کیلومتر بر ساعت است و نیروی آن توسط ۴ موتور General Electric F118-GE-100 تامین میگردد . B-2 قدرتمندترین بمب افکن پنهانکار جهان است که همچنان بسیاری از اطلاعات آن محرمانه است . B-2 در سالهای متوالی بارها مورد ارتقاء قرار گرفته است و لقب شبح آسمان برازنده آن است .

بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان
بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان

ماموریت‌ها

یکی از مهم‌ترین ماموریت‌های B۲ بمباران مراکز نظامی صربستان در جنگ کوزوو در سال ۱۹۹۹ بود . فقط در هشت پرواز اولیه، B۲ سی وسه درصد اهداف را نابود کرد . در این پروازها B۲ از پایگاه خود در ایالت Missouri برمی‌خاست، منطقهٔ مورد نظر را در اروپا بمباران می‌کرد و سپس به آشیانهٔ خود در ایالات متحده آمریکا بازمی‌گشت بدون اینکه توقفی در جایی داشته باشد . مأموریت بعدی در افغانستان بود که ۳ بمب افکن B۲ طی ۳ روز مناطق مربوط به طالبان را بمباران کردند . آخرین بهره‌گیری‌ها از B2 Spirit در عراق بود، که طی پروازهای ۳۰ ساعته و حتی ۵۰ ساعته، B۲ بیش از ۱٫۵ میلیون پوند مهمات را در عراق رها کرد .

همچنین بخوانید :   آرون رمزی نماینده فرشته مرگ بر روی زمین

این هواپیما در مقایسه با دیگر بمب افکنهای عمده آمریکایی مانند بی ۵۲ و بی ۱ بی، قابلیت انعطاف‌پذیری بسیاری را با خود به همراه دارد و قابل‌ترین گونه در میان بمب افکن‌های سرنشین دار است . مهمترین ویژگی این بمب افکن، مخفی بودن آن از دید رادار است که توانایی بی نظیری در انهدام ارزشمندترین پایگاه‌های دشمن حتی در قلب پدافندهای هوایی بسیار سنگین به این هواپیمای بمب افکن می‌دهد . این ویژگی‌ها، تماماً موجب شده‌اند که بی ۲ به عنوان تنها بمب افکن رادار گریز قرن بیست و یکم شناخته شود . ویژگی‌های پنهان کاری، آیرودینامیکی و توانایی حمل مقدار زیادی تسلیحات، این بمب افکن را از سایر بمب افکن‌های موجود در خدمت متمایز و جدا می‌سازد . بدین وسیله، این هواپیما قادر است به دور از ترس از شناسایی به وسیله رادار دشمن، در ارتفاعات بالا به عملیات و تجسس پرداخته و آزادی عمل فوق‌العاده‌ای نیز داشته باشد .

بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان
بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان

زیان پروژه

در ادامه پروژه B2 پروژه تولید RQ-170 که هواپیمایی بدون سرنشین بود در دستور کار امریکا قرار گرفت که تکنولوژی شبیه به هم داشته و جزو پرهزینه ترین پروژه های هوایی جهان محسوب میشوند . در سال ۲۰۱۱ امریکاییها اعلام کردند که یکی از این RQ-170 ها را گم کرده اند و بعد مشخص شد که جوانان متخصص ایرانی با هک کردن سیستم ناوبری موفق به کنترل آن شده و در ایران نشانده اند . با توجه به اینکه تکنولوزی بکار رفته در این سری شبیه B2 میباشد به سختی میتوان خسارت وارد بر امریکا را در اثر شکار این هواپیما توسط ایران تخمین زد . چرا که امریکائیها برای این پروژه ها هزینه های بسیاری صرف کرده بودند و با شناختی که از مهندسی معکوس ایرانی ها داشتند در واقع کل پروژه را به دست ایرانی ها دادند .

همچنین بخوانید :   پهپادهای ایرانی از گذشته تا به امروز

 

بمب افکن B2 سرلیست بهترین بمب افکن های جهان نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 14 =

بررسی

هواپیمای جاسوسی پیشرفته بوئینگ در آستانه پرواز

هواپیمای جاسوسی پیشرفته بوئینگ در آستانه پرواز هواپیماهای جاسوسی پرنده های پیشرفته ای هستن…