با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید

630
با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید

با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید

خداوند بدن انسان را به گونه ای طراحی کرده است که انسان بتواند استرس های کوتاه مدت را مدیریت کرده و بر آن ها فائق آید ، اما استرس های طولانی مدت و پی در پی در دراز مدت انواع بیماری های جسمی و روانی را به همراه خواهد داشت . خوشبختانه حتي اگر امکان تغيير موقعيت‌هاي استرس‌زا برای انسان وجود نداشته باشد اما تا حدودی امکان مقابله با آن در اختیار خود فرد بوده و با بکارگیری تکنیک هایی ساده وقابل اجرا امکان برقراری آرامش وجود دارد . امروزه کمتر کسی هست که از تاثیرات یوگا بر سلامت مطلع نباشد .  برای آشنایی با این تمرینات یوگا با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید
با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید

کنترل استرس به کمک تنفس منظم

در زمان استرس تنفیس انسان بصورت سطحی و تندتند میباشد که مانع از رسیدن اکسیژن مطلوب به بافت های بدن مخصوصا مغز میشود پس اولین قدم در کنترل استرس همان کنترل تنفس است . برای این منظور کافیست در یک حالت راحت و صاف نشسته و تنفس را بصورت زیر آغاز کنید :

دقت داشته باشید که اینکار برای آرامش بدن است پس در طول انجام حرکات سعی کنید آرامش بدن را حفظ کرده و شتاب نکنید . ابتدا هوا را از طریق بینی به مدت ۴ ثانیه وارد ریه و شش ها نمایید سپس ۴ ثانیه تنفس خود را نگه داشته و در انتها عمل بازدم را در مدت ۴ ثانیه انجام دهید . سعی کنید بعد از انجام هر حرکت کمی مکث داشته باشید . این تنفس عمیق باعث میشود تا اکسیژن بیشتری به مغز شما و همچنین بافت های بدن برسد لذا احساس آرامش خواهید کرد .

همچنین بخوانید :   این حرکات یوگا برای تعادل هورمونی بدن مفید است

کشش شانه

انگشتان دست را دور هم قلاب کرده و دست ها را بالای سر بیاورید در حالی که کف دست ها رو به آسمان باشد . سعی کنید دست ها در امتداد گوش ها قرار بگیرن و بعد شانه ها را آرام کنید . در این حالت به تعداد ۵ بار عمل دم و بازدم  را از طریق بینی انجام داده و سپس دستها را شل کرده و رها کنید تا در کنار بدن قرار گیرند .

با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید
با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید

حرکت قفسه سینه

در حالت ایستاده دست ها را در حالی که در هم قلاب کرده اید به پشت ببرید . کف دست ها به سمت خودتان قرار دارد . در حالی که مستقیم به روبرو نگاه می کنید، دست ها را با سمت بالا و عقب بکشید و  کتف ها را تا حد ممکن از پشت به هم نزدیک کنید . به مدت ۵ دم و بازدم در این وضعیت باقی بمانید و سپس آرام دست ها را رها کرده و با چشم های بسته اثر تمرین را در بدن ، ذهن و احساسات بررسی کنید .

با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید
با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید

کشش به سمت جلو

در حالی که ایستاده اید یک پا را از پای دیگه عبور بدید (مثل X). اگه عضلات ران خشکی دارید بهتر است کمی زانوها را خم کنید . در این حالت به تعداد ۵ دم و بازدم به صورت آرام انجام دهید . برای بهتر شدن این تمرین آرنج ها را با دست گرفته و به آرامی سرخود را تا زانوها پایین بیارید .

با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید
با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید

کشش ران

این حرکت یک استراحت عالی برای بعد از ساعت ها نشستن روی صندلی میباشد . برای انجام این حرکت  روی زمین دراز بکشید و با نگه داشتن کف پای چپ رو زمین، پای چپ رو خم کنید . حالا مچ پای راست را روی زانوی چپ بگذارید . دست ها را دور ران چپ بگیرید و آن را به سمت خود بکشید . نهایتها ساق پای چپ خود را با سطح زمین بصورت موازی نگه دارید . بعد از انجام ۵ تنفس کامل (دم و باز دم ) همین کار را با پای مخالف انجام دهید .

همچنین بخوانید :   خواب مصنوعی و موارد استفاده آن در زندگی

تمرکز کنید

پس از انجام حرکات توصیه شده از طریق مدیتیشن تمرین خود را تکمیل کنید . در یکی از نشست های یوگا با ستون فقرات صاف و سر در راستای ستون فقرات قرار بگیرید و چشم ها را ببنديد . هر مراقبه ای را که تمایل دارید می توانید انجام دهید . ساده ترین تمرین تمرکزی قابل اجرا این است که جمله ای ساده ، کوتاه و مثبت ، متناسب با شرایط فعلی خود در نظر بگیرید . برای مثال : « من در آرامش هستم » حتی می توانید یک کلمه مانند « آرامش » انتخاب کنید . سپس شروع به آگاهی از تنفس طبیعی خود کنید و بر رویدم ها و بازدم هاي طبیعی خود متمرکز شويد . با هر بار دم کلمه يا عبارتي که انتخاب کرده‌ايد را با خود تکرار کنيد . اگر افکار مزاحم به سراغ شما آمد فقط با آرامش و خونسردی به تماشای آن ها بپردازید و به آرامی توجه و تمرکز خود را بر کلمه و یا جمله انتخابی خود برگردانید . بزودی خواهید دید مجدداً کنترل ذهن را بدست گرفته اید و خبری از این افکار مزاحم نیست! به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه به اين کار ادامه دهيد.

با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید
با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید

چند نکته مهم

در طول انجام حرکات میتوانید از موسیقی های آرامبخش کمک بگیرید . تحقيقات نشان داده است که گوش کردن به نوای موسیقی های آرامش بخش در کاهش ضربان قلب ، فشار خون و حتي سطح هورمون هايی که بر اثز استرس در بدن ترشح می شوند موثر است . پس بعد از انجام مدیتیشن خود ، آرام به پشت دراز بکشید و بدن را در وضعیت ریلکسیشن بر روی زمین وانهاده کنید ، دمي بياسائيد و به آهنگي كه آرامتان مي‌کند گوش کنید .

همچنین بخوانید :   یوگا چگونه باعث جوان تر شدن بدن میشود

از دمنوش های گیاهی کمک بگیرید . گیاه بابونه از جمله گیاهان دارویی است که به طور چشمگیری در کاهش تنش‌ها و استرس‌ها موثر بوده و مصرف آن به صورت چای روزانه خصوصاً برای خانم ها توصیه می‌شود . گیاه سنبل الطیب نیز در جهت یک خواب راحت و کاهش استرس موثر است . چای سبز هم دارای اثر آرام بخش به خصوص برای کسانی که تپش قلب دارند می باشد . چای سبز علاوه بر کنترل تپش قلب در کاهش اضطراب و فشار خون نیز تاثیر بسزایی دارد . گیاه بادرنجبویه نیز موجب کاهش اضطراب و خوابی راحت به خصوص برای خانم‌ها می‌شود و همچنین گیاه رازک که سردرد‌های تنشی و عصبی را کاهش میدهد . پس هیچگاه نقش دمنوش های گیاهی را در زندگی‌ دست‌ کم نگیرید و با نوشیدن روزانه آن ها احساس آرامش را به وجودتان برگردانید .

با این تمرینات یوگا به جنگ استرس و اضطراب بروید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

بررسی

رفع استرس با فشار انگشتان به سبک ژاپنی

رفع استرس با فشار انگشتان به سبک ژاپنی در دنیای امروز استرس جزو زندگی همه ما شده و تقریبا …