اینترنت اشیا یا IOT چیست و چه کاربردهایی در زندگی بشر دارد

832
اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یا IOT چیست و چه کاربردهایی در زندگی بشر دارد

با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا شما را با مفهوم اینترنت اشیا و این که از این تکنولوژی نوین چگونه میتوانیم بهره ببریم آشنا نماییم.

اینترنت اشیا (IOT) چیست

مفهوم اینترنت اشیا این است که ما میتوانیم از طریق شبکه اجسام را با یکدیگر مرتبط نماییم. برای کسب و کارهایی با دارائی های گسترده در تمامی مناطق حتی مناطقی که دسترسی به آنها دشوار است میتوان تمامی این دارائی ها را به یکدیگر متصل نمود همچنین کمک میکند هزینه های مالی و زمانی را مدیریت کرد.

این که یک دانشمند برای ردیابی دمای آب اقیانوس ها و یا این که یک کشاورز برای سنجش سطح رطوبت یک انبار غذا چه کاری میتواند انجام دهد همگی پاسخ ها در IOT گنجانده شده است.

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

ردیابی به کمک IOT

میلیاردها چیز با یکدیگر در ارتباط هستند. همگی ما این جمله را بارها شنیده ایم.اما به راستی معنی این جمله چیست؟ آیا آنها تنها یک دستگاه ساده هستند؟ نه به طور قطع چنین نیست بلکه ما میتوانیم از طریق تکنولوژی دارائی های انسان ها را تحت کنترل خود دربیاوریم.

مسائل خصوصی همیشه زمانی مطرح میشوند که بحث موقعیت مکانی یک فرد در میان باشد. ردیابی و دنبال کردن افراد نمیتواند با سرک کشیدن در زندگی شخصی افراد ادغام شود. تعداد بسیار بیشماری مورد از ردیابی موقعیت افراد هستند که به سادگی در ذهن جرقه میزند یا حل یک مشکل یا نقص که قبلا هیچ گونه راه حل مناسبی برای آن نبود. در اینجا به برخی از روشن ترین و ساده ترین موارد ردیابی افراد اشاره می نماییم.

همچنین بخوانید :   راه های گسترش کسب و کار کوچک توسط مدیران موفق

۱ – افرادی که در محیط های خطرناک کار میکنند مانند معدنچیان، آتشنشانان کارگران نفت و گاز و …

۲ – آگاهی از موقعیت کودکان

۳ – معلولین، بیمارانی که محدودیت حرکتی دارند،سالمندان و …

۴ – سیستم متحرک پاسخ شخصی اورژانسی(Mobile Personal Emergency Response Systems) که در آن برای عوامل اجرا کننده قانون در شرایط اظطراری آلارم میدهد

۵ – تعیین محل بیمارستان ها و مراکز پزشکی و پزشکان و پرستارها

۶ – عوامل مربوط به زندان همچون کنترل زندانیان و زندانبان و عوامل اجرای قانون

۷ – کمک برای ورشکارانی که ورزشهای خطرناک انجام میدهند همچون اسکی بازان یا کوهنوردان و …

۸ – نیروی کار همراه همچون کارگران ساختمانی، فروشندگان و …

در هر رویداد بزرگی به لطف سیستم ردیابی افراد این امکان را فراهم مینماید تا یک استفاده جدید از این سیستم شود مانند جشنواره های موسیقی یا ورزشی مانند مارتن

اینترنت اشیا
اینترنت اشیا

در ردیابی موقعیت افراد از چه تکنولوژی استفاده میشود

برای پاسخ به این سوال یک پاسخ ساده برای آن وجود ندارد یا حداقل یک پاسخ کامل برای این سوال وجود ندارد. این تکنولوژی به ما کمک میکند تا موقعیت افراد را با خطای زیر یک متر مشخص نماییم. در این تکنولوژی عناصر منفعل و فعال دخیل هستند.

شرکت اسپانیایی فن آوری تراکیتو در این زمینه جزو متخصصین می باشند و اذعان دارند سیستم RTLS (سیستم تعیین آنی محل) به عنوان ترکیبی از فن آوری های رادیویی عمل می نماید. که از نمونه های استفاده این سیستم میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

از چراغ یا سنسورهای RFID/BLE جاسازی شده پوشیدنی گرفته تا اهداف کلی فن آوری مانند WiFi یا بلوتوث LE در عناصری که ما به صورت روزانه در گوشی های هوشمند و ساعت های هوشمند استفاده مینماییم.

همچنین بخوانید :   بازاریابی ویروسی یکی از زمینه های کسب و کار

هزینه پایین سنسور، کوچکی و امکان این که بصورت یک ابزار پوشیدنی استفاده شود باعث شده است که افراد بدون هیچ نقصی به سیستم RTLS متصل شوند

اینترنت اشیا یا IOT چیست و چه کاربردهایی در زندگی بشر دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 5

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − دو =

بررسی

ارزان ترین اینترنت دنیا در کدام کشور ارائه می شود

ارزان ترین اینترنت دنیا در کدام کشور ارائه می شود امروزه اینترنت جزو ملزومات اساسی زندگی م…