اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت

1,056
اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت

اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت

سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) یک سازمان بین المللی و دائمی است که در سال ۱۹۶۰ در کنفرانس بغداد توسط کشورهای ایران، عراق، کویت، عربستان، و ونزوئلا تشکیل شد البته بعدها نیز چند کشور به عضویت اوپک درآمدند . هم اکنون مقر دائمی دبیرخانه این سازمان در وین کشور اتریش است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم اطلاعاتی در مورد سازمان اوپک در اختیار شما همراهان گرامی قرار دهیم پس همراه ما باشید .

اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت
اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت

اوپک

کشورهای عضو اوپک قریب به دوسوم ذخایر نفتی جهان را در اختیار دارند . در سال ۲۰۰۵ اوپک ۴۱٫۷٪ نفت جهان را تولید کرده در حالی است که کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه تنها ۲۳٫۸٪ و اتحاد شوروی سابق ۱۴٫۸٪ از تولیدات نفت جهان را به خود اختصاص داده‌اند . هدف سازمان اوپک ایجاد هماهنگی و متحد کردن سیاست های نفتی کشورهای عضو است تا به این شکل قیمت های عادلانه و پایداری را برای تولیدکنندگان نفت ایجاد نماید. از دیگر اهداف این سازمان تامین نفت مداوم، اقتصادی و بهینه برای کشورهای مصرف کننده نفت است. هدف سوم اوپک نیز فراهم آوردن زمینه بازگشت سرمایه عادلانه برای کسانی است که در صنعت نفت سرمایه گذاری می کنند .

دبیرخانه اوپک در واقع مسئول اجرایی کردن تصمیماتی است که اعضای آن اتخاذ می کنند. دبیرکل این سازمان که هر سه سال یکبار از میان اعضای سازمان انتخاب می شود، هم اکنون محمد سوناسی بارکیندو نماینده نیجریه است. دبیرکل در پایان دوره تصدی خود می تواند توسط اعضاء به مدت سه سال دیگر به این سمت منصوب شود . اعضای این سازمان به طور معمول در هر سال دو نشست (ماه می، ماه دسامبر) برگزار می کنند . اعضا می توانند درخواست نشست فوق العاده نیز بکنند . اوپک در سال ۲۰۰۵ برای نخستین مرتبه اقدام به معرفی شاخص قیمت نفت خود کرد که به نام سبد نفتی اوپک شناخته می شود . سبد نفتی اوپک شامل نفت مخلوط ساهارا (الجزایر)، گیراسول (آنگولا)، اورینت (اکوادور)، رابی لایت (گابن)، سنگین ایران (ج.ا. ایران)، سبک بصره (عراق)، صادراتی کویت (کویت)، السدر (لیبی)، سبک بونی (نیجریه)، قطر مارین (قطر)، سبک عرب (عربستان)، موربان (امارات)، و مری (ونزوئلا) است. میانگین قیمت نفت اوپک در ماه مارس ۲۰۱۷ برابر با ۵۰ دلار و ۳۲ سنت برای هر بشکه بوده است .

همچنین بخوانید :   بهترین کشورها برای مهاجرت و پیشرفت کاری در سال 2018
اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت
اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت

تولید امسال اوپک

تولید نفت اعضای این سازمان در ماه آوریل ۲۰۱۷ در مجموع به ۳۱ میلیون و ۹۲۸ هزار بشکه در روز رسید . میزان تولید نفت اعضای این سازمان در سال ۲۰۱۶ به ترتیب عبارتست از عربستان (۱۰ میلیون و ۴۰۶ هزار بشکه در روز)، عراق (۴ میلیون و ۲۸۹ هزار)، ایران (سه میلیون و ۵۰۵ هزار)، امارات (۲.۹ میلیون)، کویت (۲.۸ میلیون)، ونزوئلا (۲.۱ میلیون)، آنگولا (۱.۷ میلیون)، نیجریه (۱.۵ میلیون)، الجزایر (یک میلیون)، قطر (۶۵۶ هزار)، اکوادور (۵۴۶ هزار)، لیبی (۳۹۰ هزار)، و گابن (۲۲۰ هزار) . از آنجا که فروش نفت در جهان بر مبنای دلار آمریکا سنجیده می‌شود ، تغییر ارزش دلار در برابر دیگر ارزهای رایج جهان بر تصمیمات اوپک در خصوص میزان تولید نفت تأثیر می‌گذارد برای مثال، وقتی دلار در مقایسه با دیگر ارزهای رایج افت نسبی دارد، عایدات حاصل از نفت کشورهای عضو اوپک در برابر ارزهای دیگر کاهش می‌یابد و در نتیجه توان خرید آنها تا حدی کاهش می‌یابد؛ چرا که آنها کماکان نفت خود را به دلار می‌فروشند .

پس از عرضه شدن یورو، عراق اعلام کرد که می‌خواهد در ازای نفتی که می‌فروشد به جایی دلار آمریکا، یورو دریافت کند که باعث شد اوپک به فکر تجدید نظر در ارز فروش نفت و جایگزینی یورو به جای دلار افتد . برخی بر این باورند که این تصمیم عراق علت اصلی بروز جنگ عراق و جنگ احتمالی ایران در آینده بوده‌است . اگر اوپک ارز دریافتی در ازای فروش نفت را به یورو تغییر می‌داد، خسارات شدیدی به اقتصاد آمریکا وارد می‌شد .

اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت
اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت

تصمیماتی که اوپک اتخاذ می‌کند تأثیر بسیار زیادی بر قیمت نفت در جهان دارد. بعنوان مثال، درزمان بحران نفتی سال ۱۹۷۳ اوپک از ارسال نفت به آن دسته از کشورهای غربی که در جنگ یوم کیپور یا “جنگ اکتبر”، ازاسرائیل حمایت می‌کردند، خودداری کرد. در آن جنگ، کشورهای غربی به حمایت از اسرائیل با مصر و سوریه وارد جنگ شدند . خودداری اوپک از ارسال نفت به کشورهای غربی باعث شد قیمت نفت در بازارهای جهانی ۴ برابر افزایش بیابد . این رشد قیمت که به مدت ۵ ماه ادامه داشت، در ۱۷ اکتبر ۱۹۷۳ شروع شد و در ۱۸ مارس ۱۹۷۴ به پایان رسید . پس از آن کشورهای عضو اوپک در ۷ ژانویه ۱۹۷۵ با هم موافقت کردند و قیمت نفت خام را ۱۰٪ افزایش دادند . در آن زمان، کشورهای عضو اوپک، از جمله آن کشورهایی که از قبل صنعت نفت خود را ملی کرده بودند ، به اتفاق خواستار برقراری نظم نوین اقتصاد جهان با ائتلاف کشورهای اصلی تولید کننده نفت شدند . آن کشورها که موفق شدند اولین اجلاس اوپک را در الجزیره ترتیب دهند، خواهان قیمت ثابت و عادلانه برای کالا، یک برنامه بین‌المللی غذا و کشاورزی، انتقال فناوری از شمال به جنوب و دموکراتیک کردن نظام اقتصادی بودند .

همچنین بخوانید :   هر آنچه در مورد آکواریوم خانگی باید بدانید

سیاست اتخاذی مفید و کارگر واقع شد و قیمت نفت خام را تا حدی بالا برد که قبل از آن تنها یک بار قیمت محصولات پالایش شده به آن حد بالا رسیده بود . با وجود این، توانایی اوپک برای بالا بردن قیمت نفت محدودیتهایی نیز دارد . افزایش قیمت نفت باعث کاهش مصرف می‌شود و در نتیجه درآمد خالص سازمان کاهش می‌یابد . علاوه بر آن، افزایش بی حد و حصر قیمت نفت می‌تواند زمینه ساز تلاش برای تغییر نظام مند در رفتار کشورها، از قبیل استفاده از انرژی جایگزین یا بقای انرژی بیش از پیش، گردد . صدام حسین رئیس جمهور عراق از افزایش قیمت نفت اوپک حمایت کرد . افزایش قیمت نفت به عراق و دیگر کشورهای عضو اوپک کمک کرد سود بدهی‌های خود را بپردازند . بالا رفتن قیمت نفت منجر به بروز جنگ خلیج فارس در سالهای ۱۹۹۰ و ۱۹۹۱ شد . اما جدایی و دودستگی بین کشورهای عضو اوپک با جنگ ایران و عراق رقم خورد و حمله عراق به کویت باعث شد همبستگی بین آن کشورها به کمترین حد خود برسد . هراس و اضطراب قطع عرضه و تامین نفت که از این درگیری‌ها ناشی شده بود، برطرف شد و قیمت نفت به شدت رو به کاهش نهاد .

اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت
اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت

پس از آنکه قیمت نفت تا حد ۱۰ دلار برای هر بشکه کاهش یافت ، در سال ۱۹۸۸ یک سیاست مشترک و دسته جمعی با هدف رساندن تولیدات نفتی به وضعیت سابق آغاز شد که عده‌ای شروع این سیاست را به هوگو چاوز، ریس جمهور ونزوئلا نسبت می‌دهند . ونزوئلا در سال ۲۰۰۰ میزبان اولین اجلاس سران کشورهای عضو اوپک در ۲۵ سال اخیر بود . در آگوست ۲۰۰۴ اوپک اعلام کرد که اعضای این سازمان ظرفیت عرضه مازاد را ندارند . این اعلام به معنای آن بود که کارتل دیگر نفوذ و تأثیری بر قیمت نفت خام در بازارهای جهانی ندارد . اندونزی که تبدیل به یکی از واردکنندگان اصلی نفت شده‌است و دیگر قادر به تامین سهمیه رسمی و تعیین شده خود نیست، به تجدید نظر در مورد تدوام عضویت خود در این سازمان مشغول است .

همچنین بخوانید :   7 کار مهم برای بیدار شدن از خواب با انرژی کامل

در حالی که تاکنون طرفداران حفظ سطح تولید اوپک در درون این سازمان نزدیک به اکثریت بودند اما برخی از اعضای این سازمان از افزایش سطح تولید حمایت کردند. اکثریت اعضای اوپک با رد فشارهای فزاینده کشورهای غربی هر گونه افزایش تولید اوپک درحال حاضر را به صلاح ندانسته و خواهان حفظ تولید اوپک در سطح کنونی شده‌اند. ونزوئلا، الجزایر و لیبی با هر گونه افزایش تولید مخالفت کردند ، اما عربستان سعودی خواهان افزایش تولید اوپک به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز شد . در سال ۲۰۰۷ اوپک اعلام کرد که از روز ۱٫۱۱٫۲۰۰۷ تولید خود را به میزان ۵۰۰ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داد . افزایش تولید نفت به دلیل مقابله با اثرات منفی قیمت ۷۷ دلاری نفت بر اقتصاد جهانی و کاهش ذخایر جهانی نفت اتخاذ شد و این ۵۰۰ هزار بشکه بر تولید واقعی کشورهای عضو اضافه شد . به این ترتیب تولید واقعی ده کشور غیر از عراق و آنگولا از روز ۱٫۱۱٫۲۰۰۷ به ۲/۲۷ میلیون بشکه در روز رسید .

اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت
اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت

ولی علی‌رغم اعلام افزایش تولید اوپک بهای یک بشکه نفت خام برای اولین بار از مرز ۸۱ دلار عبور کرد . هم‌زمان با نشست شورای امنیت (گروه ۵+۱) برای بررسی وضعیت ایران، قیمت نفت در بازارهای آمریکا با افزایش دو و نیم درصدی به حدود ۸۴ دلار در هر بشکه رسید . در آستانه فصل سرما، بهای نفت در بازارهای جهانی به رکورد کم سابقه ۹۳ دلار برای هر بشکه رسید ور این در حالی است که قیمت این ماده خام در بازارهای خاور دور به بالای ۹۳ دلار رسید. بازارهای جهانی خود را برای افزایش بهای نفت به میزان صد دلار در هر بشکه آماده کردند . در آخرین روز سال ۲۰۰۷ میلادی قیمت هر بشکه نفت به بالای ۹۶ دلار آمریکا رسید، در حالیکه در آغاز سال ۲۰۰۷ میلادی قیمت هر بشکه نفت در حدود ۶۰ دلار آمریکا بود .

 

اوپک به عنوان سازمان کشورهای صادرکننده نفت نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 1

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 6 =

بررسی

بهترین کشورها برای مهاجرت و پیشرفت کاری در سال ۲۰۱۸

بهترین کشورها برای مهاجرت و پیشرفت کاری در سال ۲۰۱۸ بهترین کشورها برای مهاجرت و پیشرفت کار…