اعتیاد جنسی چیست و چگونه قابل درمان می باشد

772
اعتیاد جنسی چیست

اعتیاد جنسی چیست و چگونه قابل درمان می باشد

وقتی رفتار جنسی حالت اجباری به خود می گیرد و با زندگی شخص تداخل می کند بیماری، اعتیاد آغاز شده است .شباهت قابل توجهی در شخصیت افراد دچار اعتیاد جنسی وجود ندارد. بسیاری از معتادان با رفتارهای اولیه اعتیاد جنسی در زندگی خود دچار مشکل می شوند و بسیار اندكند معتادانی كه تنها به یك سطح از وسوسه ی جنسی گرفتار باشند . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا به بررسی این سوال که اعتیاد جنسی چیست و چگونه قابل درمان می باشید بپردازیم!

اعتیاد جنسی چیست

به‌طور كلی اعتیاد به رابطه جنسی یك رفتار وسواسی و جبری است كه بیشتر در مردان رخ  می‌‌ دهد اما برخی مواقع خانم‌ها و به اخص خانم‌هایی كه نرینگی اکثریت دارند هم مبتلا آن می‌شوند. افراد دچار اعتیاد جنسی احساس زورکردن و بیقراری همیشگی و مكرر در برقراری بستگی ازدواج دارند و اگر در طول روز یا هفته نتوانند رابطه جنسی داشته باشند، نشانه‌‌های محرومیتی از خویش نشان می‌‌دهند كه همانند نشانه‌‌های محرومیت از مواد است. یعنی این کسان خسته، كسل، مضطرب و بیقرار می‌شوند و الگو‌های رفتاری‌‌شان به هم می‌ریزد و تسکین خویش را از دست می‌‌دهند. این سوژه آنقدر برای این کسان بزرگ است كه آنها از نظر كاركرد‌های زندگی مبتلا مشكل می‌شوند.

اعتیاد جنسی چیست
اعتیاد جنسی چیست

مراحل اعتیاد جنسی

اعتیاد معمولا از افسردگی و اضطراب شروع می‌شود. به احساس وابستگی به جست‌وجوی روابط جنسی می‌رسد و بعد به سپریدن کارواژه جنسی و در فرجام هم به ندامت و افسردگی ناشی از عذاب وجدان می‌‌انجامد. البته باید به این نكته توجه داشت كه روابط فرا زناشویی ریشه‌‌ها و سرچشمه‌‌های گوناگونی دارد و این تلقی كه هر مردی با روابط فرا زناشویی معتاد جنسی است، اصلا درست نیست. یكی از مهم‌ترین عللی كه در بعد اعتیاد جنسی می‌توان و باید به آن توجه اخص داشت، گسترش زیاد افسردگی است. فقدان مدیریت نشاط و مهندسی هیجان در جامعه می‌تواند به این موضوع بینجامد و مسوولان باید عازم برای شاد كردن مردم بیابند.

برای ریشه‌یابی اعتیاد جنسی بهتر است نخست به وسواس اشاره شود. وسواس در مفهوم بزرگ خویش در همه افراد موجود است و مانند قند خون یا فشار خون است كه در هیچ کس به صفر نمی‌رسد ولی وقتی از یك حدی بالاتر می‌رود، تبدیل به مرض می‌شود.

اعتیاد هم همین‌طور است كه از یك میزان بالاتر تبدیل به اختلال می‌شود. وسواس یك مرض ارثی است و چندی از وسواس‌ های جنسی چه به حالت انحرافات و چه به صورت اجبار در افراد طبیعی هم ممكن است دیده شود ولی زمانی كه این وسواس جنسی كاركرد‌های فرد را مختل كند، به‌طوری كه به انگیزه نداشتن رابطه ازدواج فعالیت‌های روزمره خویش را تعلیق كند، اعتیاد بروز می‌‌كند. افرادی كه وسواس و اعتیاد به رابطه جنسی پیدا می‌‌كنند، بیشتر دست‌كم یك وسواس سایر را هم دارند كه یا وسواس تمیزی است یا سامان و ترتیب یا تقارن.

درمان اعتیاد جنسی

درباره افرادی که معتاد جنسي محسوب می شوند معمولا يك الگوي درماني به نام قدم‌هاي دوازده‌گانه وجود دارد كه در باره بيشتر معتادان کاربرد دارد. علاوه بر اين رفتار درماني شناختي بسيار موثر است ولی براي اين افراد بايد دوره‌‌هاي دارو درماني هم مدنظر داشت چون رفتار‌هاي وسواسي را نمي‌توان بدون دارو درمان كرد ولی در مورد افراد هرزه پيشنهاد محققان طلاق درماني است چون هيچ بهبود ديگري كارساز نيست. ۸۰ درصد افرادي كه وارد سيستم شفا چهار جلسه‌اي دارو درماني مي‌شوند، در جلسه دوم بيماري‌‌شان تحت كنترل قرار مي‌‌گيرد اما اين مستلزم آن است كه خودشان هم بخواهند و همكاري كنند.

اعتیاد جنسی چیست
اعتیاد جنسی چیست

فرد بيمار بايد بداند كه در اين روند درماني بار مسووليت شفا بيشتر بر عهده خودش است. در اينجا همسر فرد بيمار نيز نقش كمك‌ درمانگر را دارد و پزشك تنها راهنماي شفا است. فرد بايد بداند كه چه چيزي از دست مي‌‌دهد و چه به دست مي‌‌آورد. رابطه زناشویی يكي از ویژگی‌های زندگي متاهلی است ولی فرد بيمار بايد بداند كه با تعدد و تنوع زياد رابطه چه چيزي را از دست مي‌‌دهد و چه چيزي به دست مي‌‌آورد. اين فرد اولين چيزي كه از دست مي‌‌دهد خوشنامي و اعتبار است.

اعتیاد جنسی چیست و چگونه قابل درمان می باشد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − دوازده =