چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم

392

چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم

تمامی انسانها خواسته هایی دارند که دوست دارند تغییرشان بدهند لذا میل به بهبود شخصی و پیشرفت ذاتی است . اما متاسفانه برخی عادات که در ذهن جا خوش کرده اند مانع از این تغییر و پیشرفت میشوند لذا بنظر می رسد در این راه اغلب شکست می خوریم تا اینکه موفق شویم . براستی برای افزایش اراده و پشتکار چکار میتوان انجام داد ؟  آیا محکوم هستیم که به همان رفتارهای گذشته مان ادامه بدهیم ؟  آیا واقعا می توانیم اراده مان را افزایش بدهیم, و تغییرات مثبت ماندگاری در زندگی مان ایجاد کنیم؟ با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا بشتر در مورد اینکه چطور اراده و پشتکار صحبت کنیم .

چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم
چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم

اراده و پشتکار

مردم همواره افراد توانمندی راكه در زندگی به موفقیت های بزرگی نایل گشته اند و نیروی اراده و تادیب نفس از خود بنمایش گذارده اند را مورد ستایش و احترام قرار می دهند . افرادی كه در تمام عرصه های زندگی تنها با نیروی اراده، تادیب نفس و بلند همتی زندگی خود را بهبود بـخشیده، مهارتهای جدیدی را فراگرفته و بر مشكلات فایق آمده اند . واقـعـیت آن است كه این نیروهای باطنی مختص افراد بخصوصی نبوده و هرفردی قادر می باشد توسط آموزش های عملی بـدرجات رفیعی از نیروی اراده و تادیب نفس دست یـابـد . نـیروی اراده و پشتکار مهمترین و سودمندترین عناصر برای دستیابی به موفقیت می باشند . در ادامه راهکارهایی مفید در این زمینه به حضورتان تقدیم میشود :

هدف

قبل از هر چیزی باید مشخص کنید که از زندگی چه چیزی میخواهید . این هدف باید کاملا واضح و آشکار باشد . بهترین کار اینست که یک کاغذ و قلم برداشته و اهداف خود را بنویسید . کاهش وزن ، بهبود کسب و کار ، ادامه تحصیل و … میتواند از جمله این اهداف باشد . فقط باید درنظر داشته باشید که برای رسیدن به مقصد نباید منتظر باشید تا همه شرایط برای شما مهیا شود و سپس شروع بکار کنید بلکه باید شرایط لازم را مهیا کنید . بخاطر داشته باشید که هیچ وقت شرایط دلخواه شما بوجود نخواهد آمد بلکه توسط شما ساخته خواهد شد  . برای شروع نیز کافیست شما قدم اول را بردارید و نیازی ندارید که کل مسیر را از قبل مشخص کنید . با پیمودن قدم اول ، قدم دوم مشخص خواهد شد درست شبیه چراغ های جلوی اتومبیل که فقط صدمتر جلوتر را نشان میدهد و زمانیکه این صدمتر را جلو رفتید صدمتر بعدی خود به خود مشخص خواهد شد .

چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم
چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم

آهسته ولی پیوسته

اراده مان می تواند افزایش پیدا کند, اما اینکار فرآیندی کند و تدریجی است درست مانند افزایش عضلات بدن . بنابراین روزانه ما بروی مقدار ثابتی از آن می توانیم کار می کنیم گرچه این مقدار با گذشت زمان با تمرین می تواند افزایش پیدا کند . نمی توانیم همه چیز را یک مرتبه تغییر بدهیم, و نمی توانیم تغییر عمده ای در زندگی مان در اوقات استرس زا داشته باشیم . اگر دوست داریم تغییرات واقعی را به چشم ببینیم, باید از چیزهای کوچک شروع کنیم, و در آن واحد بروی یک هدف کار کنیم . حتما این بیت شعر را شنیده اید :

همچنین بخوانید :   راهکارهای تقویت اراده جهت انجام بهتر امورات زندگی

رهرو آن نیست که گه تند و گهی خسته رود

دوست آنست که آهسته و پیوسته رود

لذا انتظار نداشته باشید که یک شبه تغییرات اساسی در اراده و طرز فکر خود خواهید داشت بلکه اینکار زمانبر بوده و مانند هرکاری که تاثیر طولانی در انسان میگذارد نیازمند ممارست و گذر زمان است . شما نمیتوانید یک شبه صاحب عضلات قوی و زیبا شوید بلکه اینکار نیازمند تمرین صحیح و برنامه غذایی منظم است تقویت نیروی اراده نیز به همین صورت است چرا که مغز نوعی عضله است و میتواند با تمرین و ایجاد شرایط مناسب ، رشد کند .

تغذیه و استراحت

گفتیم که سلول های مغز نیز به تغذیه نیازمند هستند لذا اهمیت وعده های غذایی خود را فراموش نکنید . مغز ما عضله تصمیم گیری ما است و افزایش توانایی مغز باعث شود تصمیمات صحیحی بگیریم . بنابراین باید وعده های غذایی مان را مرتب مصرف کنیم, مواد غذایی ایده آل و کم قند، پروتئین سالم، سبزیجات و کربوهیدرات های پیچیده, بنابراین می توانیم از هجوم گلوکز (که با شیرینی ها و کربو هیدرات های ساده مرتبط است) و همانطور که سریع قند خون را افزایش می دهد سریع آنرا کاهش می دهد, پرهیز کنیم . فراموش نکنیم که در کنار تغذیه ، باید استراحت کافی نیز مهیا باشد تا مغز بتواند انرژی خود را بازیابد و ریکاوری نماید .

چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم
چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم

قدم های کوچک اما قدرتمند

تحقیقات موید آن است که عادات خوب اراده مان را تقویت می کند. حتی اگر با چیز ساده ای شروع کنیم – مانند مرتب کردن تخت خوابمان – این می تواند تاثیر مثبت قدرتمندی در جهت اراده مان داشته باشد . این بدین دلیل اتفاق می افتد که این عادات کوچک باعث ایجاد نظم و انضباط فردی و خود کنترلی می شود, و در مناطق دیگر زندگی مان گسترده می شود . پس با کارهای کوچک شروع کنید سپس به سراغ کارهایی بروید که از قبل برنامه ریزی کرده بودید انجام دهید ولی بنابه دلایلی انجام نداده اید . مثلا قرار بوده فلان دوست خود را ملاقات کنید یا مطالعه یک کتاب را تمام کنید . اگر دقت کنید همه ما در زندگی شخصی خود کارهایی از این دست را داریم که همیشه پشت گوش انداخته و بصورت جدی با آنها برخورد نمیکنیم پس همین الان یک لیست از این کارها تهیه کرده و یکی یکی به سراغشان بروید مطمئن باشید که تاثیر مثبتی در اراده خود خواهید دید .

همچنین بخوانید :   در سفری از بیست تا سی سالگی همراهتان هستیم

به قدم های خود دقت کنید

همینطور که قدم به قدم به سمت جلو حرکت میکنید و کارهایی که در لیست خود نوشته اید را انجام میدهید ، به این فکر کنید که چرا قبلا این کارها را انجام نداده اید مثلا چرا من تا بحال نتوانستم کتابی را که خریده بودم مطالعه کرده و به اتمام برسانم ؟ چه دلایلی مانع از این کار شده بود ؟ بعد از مشخص شدن این دلایل آنها را در یک لیست بنویسید و با دقت به آنها فکر کنید . این موارد ساده ای که در لیست خود مشاهده میکنید همان غول های عظیمی هستند که ما در ذهن خود آنها را ساخته ایم در حالیکه با کمترین نیرویی میتوان این به ظاهر غول نماها را شکست داد . در این لیست در مقابل هر دلیل میتوانید یک عامل انگیزشی نیز بنویسید مثلا بگویید من به مطالب این کتاب نیاز دارم پس باید آن را بخوانم یا مثلا بگویید داستان این کتاب خیلی جذاب است و باید آن را تمام کنم . با تهیه این لیست شما در واقع برای یک کار مشخص (مثلا مطالعه یک کتاب) نکات مثبت و منفی تاثیر گذار بر اراده خود را مشخص کردید بدین ترتیب تسلط بیشتری بر اراده خود داشته و میتوانید آن را بهتر کنترل نمائید .

چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم
چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم

باور های مثبت

گـفتن، باور داشتن است . وقتی می گوییم من آدم شکست خورده ای هستم، بی استعدادم و عوض شدنی نیستم ، در واقع حکم محکومیت خود را صادر کرده ایم . روان شناسی شناخت به ما چنین می گوید : دستور دادن، فرآیند شدن است و ما را دستورات می سازند . ما همواره با خودمان حرف می زنیم و ۷۰% وقت مان با گفتگو سپری می شود، حتی زمان خواب، ما همان می شویم که با خود حرف می زنیم . سعی کنیم دستورات خوبی به خودمان بدهیم ما با خودمان چه می گوییم؟ فرهنگ ذهن و زبان ما، مثبت است و نیروزا و یا منفی است و نیروبر؟ آجر های بنای هستی مان را طرز تفکرمان می سازد و اگر بخواهیم در دنیای مان اتفاق زیبایی بیفتد باید تغییر در نگاه و بینش داشته باشیم . با تغییر نگاه ، ایده آل ها و اهداف زندگی مان به درستی شکل می گیرند و آن گاه گام دوم، یعنی تلاش مستمر و انتخاب های عالی و فرداساز، در دنیای ما رخ خواهد داد. نگرش ها و اندیشه های ما، مهم ترین عامل تغییر به شمار می آیند . ۹۰% تغییرات خوب و بد زندگی مان، به نوع نگرش ما به رخداد های زندگی بستگی دارد و ۱۰% آن به وقایع بیرونی وابسته است .

همچنین بخوانید :   ساختار بندی مجدد ذهن برای حذف فيلترهای ذهنی

موانع و مشکلات

بپذیرید که مشکلات و موانعی وجود خواهند داشت و خودتان را برای استقبال از آنها آماده کنید . هیچ هدف مهمی بدون سختی و گرفتاری در بین راه به دست نمی‌آید . هنری فورد که سه بار قبل از طراحی اولین اتوموبیلش شکست خورد می‌گوید : «شکست فرصتی است تا دوباره و این بار هوشمندانه‌تر شروع کنیم.» و البته همه می‌دانیم که فورد بعدها به یکی از ثروت‌مندترین آدم‌های دنیا تبدیل شد . یکی از راه‌هایی که می‌توانید برای موانع آماده شوید این است که مشکلات احتمالی را پیش‌بینی کنید و برای آنها راه‌حل‌های احتمالی داشته باشید . مثلا اگر سعی دارید وزن کم کنید، باید بدانید مواقعی پیش می‌آید که نمی‌توانید به رژیمتان پایبند بمانید .

در چنین مواقعی، می‌توانید یک جایگزین مناسب برای وعده‌ی بعدی داشته باشید، یا حداقل از نظر روحی آماده باشید تا بعد از آن باز هم به راهتان ادامه دهید. خیلی از افراد در چنین موقعیتی زود ناامید می‌شوند و فکر می‌کنند رژیم داشتن غیرممکن است و به برنامه‌ی غذایی ناسالمشان برمی‌گردند . یادتان باشد که مشکلات تابلوی ایست نیستند، بلکه راهنمای ادامه‌ی راه هستند. آنها به شما نشان می‌دهند که کجاها را باید بهبود دهید و روی چه چیزهایی تمرکز بیشتری داشته باشید. پس بد نیست روی پس‌زمینه‌ی صفحه نمایشتان یا دیوار اتاقتان بنویسید: «پایان شب سیه سفید است.» . از آدم‌هایی که قبلا این راه را رفته‌اند یا دوستانی که موفقیت و خوشحالی شما را می‌خواهند مشورت بگیرید. این افراد بر اساس تخصص و تجربه‌شان شما را راهنمایی و تشویق می‌کنند. البته قسمت سخت کار را باید خودتان انجام بدهید، اما هیچ چیز بیشتر از تشویق دیگران به شما روحیه نمی‌دهد و رو به جلو هُلتان نمی‌دهد. فقط حواستان باشد که سمت افراد منفی‌باف نروید.

 

چطور میتوانم اراده و پشتکار خود را افزایش دهم نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفت =

بررسی

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید

شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید شخصیت خود را با این راهکارها تغییر دهید : ما انسان…