اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات در این مورد

648
اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات

اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات در این مورد

اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات : اثبات وجود خداوند از جمله مواردی است که در تمام ادیان الهی مورد توجه بوده و به نوعی مقدمه خداشناسی و خودشناسی محسوب میشود . من یک سوال از شما دارم آیا شما بوجود خداوند پی برده اید یا به تقلید از بقیه فقط آن را قبول کردید ؟ در این مطلب از مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شما هستیم تا در مورد این سوال و اثبات وجود خداوند مطالبی را به حضورتان تقدیم کنیم .

اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات
اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات

اثبات وجود خداوند

اثبات وجود خداوند نیازمند تحقیق و شناخت ادله عقلی در این زمینه است که در ادامه به حضورتان تقدیم خواهد شد اما اگر بخواهید راه سریعتری را به شما نشان دهیم بهتر است در مورد نظم موجود در خلقت تفکر کنید و این نکته را درنظر داشته باشید که هیچ نظمی بدون ناظم بوجود نمی آید . از نظم موجود در اتاق خوابتان تا شگفتی های منظومه شمسی ، همگی نشان از وجود ناظم است همچنین توجه به “خود شناسی”  و پی بردن به شناخت واقعی از خود مصداق “من عرف نفسه فقد عرف ربه ” میتواند راهنمای مناسبی در این زمینه باشید . تمامی این استدلال‌ها، وابسته به این است که قبل از شروع استدلال، اصل علیت اثبات شود و باطل بودن دور و تسلسل در میان موجودهایی که رابطه آنها با یکدیگر به صورت علت و معلول است، اثبات شود. به این منظور، برای فهم بهتر این برهان‌ها، توضیح مختصری از این سه داده می‌شود .

اصل علیت

بر اساس این اصل، هر پدیده‌ای که به وجود می‌آید، نیاز به موجودی دارد که آن را به وجود بیاورد. در این رابطه، موجود اول را معلول و موجود دوم که باعث به وجود آمدن موجود دیگری می‌شود را علت، و رابطه میان این دو را علّیت می‌نامند .

همچنین بخوانید :   مختصری در مورد عرفان

مفهوم دور

تصور این حالت به این صورت است که مثلا بوجود آمدن موجود الف، وابسته است بر بودن موجود ب حال اگر بوجود آمدن این موجود ب، خودش وابسته باشد بر اینکه اول موجود الف بوجود بیاید و همان باعث بوجود آمدن موجود ب بشود، در این صورت، دور اتفاق افتاده است . البته این حالت تنها یک تصویر ذهنی است و در عالم خارج نمی‌تواند محقق شود .

مفهوم تسلسل

تسلسل در صورتی روی می‌دهد که در یک زنجیره موجودهایی که با هم رابطه علت و معلول دارند، هر یک از موجودها را در نظر بگیریم خودش معلول یک علتی باشد که قبل از آن موجود بوده است و این رابطه تا بی‌نهایت نیز به همین صورت است. یعنی هرچه به سمت عقب برویم و هر موجودی را در نظر بگیریم، خودش معلول موجود قبل از خود و علت موجود بعد از خود است. در عالم خارج این حالت نمی‌تواند وجود داشته باشد و بالاخره در میان این موجودها، باید به موجودی برسیم که خودش دیگر معلول نباشد .

اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات
اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات

برهان حرکت

برهان حرکت که ابتدا از سوی ارسطو مطرح شده است، در کتابهای کلامی و فلسفی نیز به عنوان یک دلیل بر اثبات خداوند مطرح بوده است. روند استدلال در این برهان به این صورت است :

مقدمه اول : موجودهایی که در عالم مشاهده می‌شود، همگی تغییر می‌کنند و حرکت دارند

مقدمه دوم : بر اساس اصل علیت، هر حرکتی نیاز به محرّک و موجودی دارد که آن حرکت را ایجاد کرده باشد

مقدمه سوم : به جهت اینکه دور و تسلسل در میان علت‌ها، ممکن نیست، پس نیاز به محرّکی است که خودش ثابت باشد و حرکت و تغییری نداشته باشد

همچنین بخوانید :   تقرب به خداوند از دیدگاه عرفان اسلامی

نتیجه : بنابراین، وجود خدا به عنوان موجودی که هیچ حرکتی ندارد و همواره ثابت است، اثبات می‌شود

اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات
اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات

برهان نظم

برهان نظم، استدلالی که سابقه دینی نیز دارد و در متون دینی نیز به آن اشاره شده است . البته از دیدگاه فلاسفه، تنها به عنوان مویدی برای وجود خدا می‌تواند باشد . این استدلال، با مشاهده نظم و نظام خاصی که بر جهان حاکم، به وجود آفریننده و نظم دهنده‌ای پی برده می‌شود . ویژگی این استدلال این است که فهم آن برای عموم مردم نسبت به سایر استدلال هایی که برای اثبات خدا ارائه شده است، آسان‌تر است . صورت مشترک این برهان، مشتمل بر دو مقدمه است :

مقدمه اول : جهان طبیعت در بردارنده پدیده‌های منظم است

مقدمه دوم : هر نظمی نیازمند تدبیر و چاره‌اندیشی فاعلی نظم آفرین است

نتیجه : جهان آفرینش، ناظم و آفریننده‌ای دارد که آنرا نظم می‌بخشد

اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات
اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات

برهان وجودی

در این دسته از برهان‌ها که به برهان‌های وجودی معروف شده است ، با تحلیل و دقت در مفهوم خدا، وجود خدا اثبات می‌شود . یعنی تعریف خدا مستلزم آن است که چنین موجودی وجود خارجی داشته باشد . تقریرهای متعددی از این برهان، در الهیات مسیحی ارائه شده است . قدیس آنسِلم (متولد ۵۰۳ق /۱۱۰۹م) نخستین فردی است که از این روش برای اثبات وجود خدا استفاده کرد . وی بدون آن که از نام برهان وجودی استفاده کند، دو تقریر از این برهان ارائه کرد. بعدها کانت، این دسته از براهین را برهان وجودی نامید. یکی از تقاریر ارائه شده از سوی آنسلم چنین است :

مقدمه اول : خدا موجودی است که کامل‌تر از او نمی‌توان تصور کرد

همچنین بخوانید :   پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان کنسرت اعدام

مقدمه دوم : اگر فرض کنیم که خدا در خارج وجود نداشته باشد، یعنی فقط در ذهن انسان موجود است

مقدمه سوم : موجودی که فقط در ذهن وجود دارد، نسبت به موجودی که هم در ذهن هست و هم در خارج، برتر است

مقدمه چهارم : بنابراین اگر خدا در خارج موجود نباشد، یعنی خدا کامل‌ترین موجودی که قابل تصور است نیست و از او کامل‌تر نیز می‌توان تصور کرد و این خلف است

بنابراین، خدا باید در خارج از ذهن ما موجود باشد و گرنه خلاف تعریف ماخواهد بود .

 

اثبات وجود خداوند و پاسخ به شبهات در این مورد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 7 =

بررسی

پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان کنسرت اعدام

پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان کنسرت اعدام پست قابل تامل سید حسن آقامیری با عنوان …