DNA چیست و چه تأثیری در زندگی بشر دارد

812

DNA چیست و چه تأثیری در زندگی بشر دارد

اسید دزوکسی ریبونوکلئیک (DNA) یک اسید نوکلئیک است که حاوی دستوران ژنتیکی مورد استفاده برای رشد و نمو و کارکرد همه جانداران است. نقش اصلی مولکول DNA ذخیره درازمدت اطلاعات ژنتیکی است. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم اظلاعات کاملی درباره DNA و این که DNA چیست و چه تأثیری در زندگی بشر دارد در اختیار شما قرار بدهیم. با ما همراه باشید!

DNA چیست

عملکرد DNA
عملکرد DNA

DNA از دو نوار طولانی (از جنس فسفات و شکر) تشکیل شده است و روی این نوارها ۴ نوع مولکول قرار دارد، که عباتند از:

  • آدنین (Adenine)
  • تیمین (Thymine)
  • سیتوزین (Cytosine)
  • گوانین (Guanine)

مولکول های آدنین فقط با مولکولهای تیمین ارتباط دارند و مولکولهای سیتوزین فقط با مولکواهای گوانین ارتباط دارند. طول این نوار می تواند بیش از چند میلیون مولکول باشد. میلیاردها حالت برای نحوه چیدمان مولکولها در این نوار (DNA) وجود دارد. کثرت انواع چیدمان در مولکول DNA، باعث کثرت تنوع خلق و خو، اندام، رنگ پوست و مو، قد و … در انسانها و سایر جانداران می شود.

اینکه افراد نسبت به داروها و محرکها واکنشهای متفاوتی نشان می دهند، به دلیل تفاوت چیدمان مولکول DNA در هسته سلول بدن ایشان است. چیدمان مولکول DNA در هسته سلول بدن دو انسان تا حدود ۹۰ درصد شبیه به هم است،  ساختار و وظیفه سلولها تفاوت عمده ای ندارند، بلکه رفتار سلولها در شرایط مختلف تغییر می کند.

بدن انسان، بیش از ۳۷ تریلیون (۳۷۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰) سلول دارد، در هسته هر یک از این سلولها (سلول پوست، مو، ناخن، دندان و ….)،   ۴۶ کروموزوم (۲۳ جفت کروموزوم) وجود دارد، هر انسانی نیمی از کروموزومهای خود را از مادر و نیمی دیگر را از پدر دریافت می کند. ترکیب چیدمان DNA موجود در کروموزومها، منحصر به فرد است و فقط در دوقلوهای همسان کاملاً شبیه به هم است.

عملکرد DNA

عملکرد DNA
عملکرد DNA

اینکه هر سلول چه وظیفه ای را انجام دهد و چه رفتاری از خود نشان دهد، توسط یک کد تعیین می شود که بین سلولهای یک بافت متحدالشکل است. هر سلول با تولید مثل، کد DNA را به سلول جدید منتقل می کند و به این ترتیب، سلول جدید دستورالعمل و وظایف خود را می داند و با سایر سلولها همکاری می کند. “دی ان آ” ماده اصلی ژنتیک است و فاکتورهایی را که موجودات زنده از نسلهای قبل از خود به ارث می برند را باید در ساختار DNA ایشان جستجو کرد.

DNA جایگزین هارد دیسک می شود

DNA چیست
DNA چیست

از آنجا که حجم اطلاعات هر روز بیشتر و بیشتر شده و مدیریت آن‌ها سخت تر می‌شود، دانشمند به فکر راه حلی برای این مشکل بودند و سرانجام توانستند به نحوه‌ی ذخیره سازی حداکثر میزان اطلاعات در یک نوکلئوتید منفرد در ساختار مولکول DNA پی ببرند.

با توجه به تولید شدن حجم بسیار عظیمی از اطلاعات توسط جامعه‌ی اطلاعات ‌محور با فعالیت زیاد فکری؛ دیگر روش‌های قدیمی و متداول جوابگوی مدیریت و بهره‌وری این حجم عظیم اطلاعات نخواهد بود.

به همین علت دانشمندان دنبال راه حلی با استفاده از هارد دیسک طبیعی برای این مشکل هستند. منظور از هارد دیسک طبیعی، مولکول DNA است. اخیرا دو محقق از دانشگاه کلمبیا و مرکز ژنوم نیویورک یک سیستم عامل کامل کامپیوتری، یک فیلم قدیمی، کارت هدیه‌ی آمازون و چند مورد از فایل‌های دیگر را روی رشته‌های DNA نگاشتند و با در نظر گرفتن نتایج حاصل که در مجله ساینس به چاپ رسیده، آنان موفق به بازیابی بدون از دست رفتن اطلاعات شده‌اند.

تأثیر مصرف سیگار بر روی DNA

DNA چیست
DNA چیست

سیگار کشیدن موجب تغییر بیش از ۷۰۰۰ ژن انسان به گونه ای می شود که در ابتلا به بیماری های مرتبط با سیگار نقش دارند. محققان با بررسی نتایج بدست آمده از نمونه های خون حدود ۱۶ هزار نفر در ۱۶ مطالعه قبلی دریافتند افرادی که سیگار را ترک کرده بودند اکثر ژن ها در مدت ۵ سال بعد از ترک سیگار به حالت قبل بازگشته بود.

اگرچه تیم تحقیق دریافت برخی از تغییرات ژنتیکی حتی بعد از گذشت ۳۰ سال از ترک سیگار همچنان باقی می مانند. طبق این مطالعه، سیگار کشیدن در بروز برخی از مشکلات سلامت نظیر سرطان، بیماری های قلبی و سکته نقش دارند و سیگار همچنان علت اصلی مرگ غیرقابل اجتناب در دنیا بشمار می آید و سالانه درحدود ۶ میلیون نفر به این علت جان خود را از دست می دهند.

این تیم تحقیق دریافتند محل DNA تغییر یافته ناشی از سیگار با بیش از ۷۰۰۰ ژن، یعنی حدود یک سوم ژن های معروف انسانی، مرتبط بوده است. همچنین به گفته این محققان، محل تغییر و متیل دارشدن DNA حتی تا سه دهه بعد از ترک سیگار هم ادامه دارد.

DNA چیست و چه تأثیری در زندگی بشر دارد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × یک =