همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید

468
همه چیز در مورد طلای 18 عیار و نکات مهم برای خرید

همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید

وقتی صحبت از طلا میشود اغلب یک طرف صحبت خانم ها هستند چون علاقه زیادی به این فلز گرانبها دارند . طلا نقش مهمی در مناسبات روزانه خانواده ها و حتی کشورها بازی میکند . در این مطلب علاوه بر اهمیت طلا ، به نکاتی اشاره خواهیم کرد که در هنگام خرید طلا به عنوان جواهرات زینتی ، میتواند راهنمای خوبی برای شما باشد . از شما دعوت میکنیم با مطلب همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید .

همه چیز در مورد طلای 18 عیار و نکات مهم برای خرید
همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید

طلا

ارزش طلا به دلیل کمیابی آن، کاربردپذیری آسان، تصفیه راحت، مقاومت در مقابل زنگ زدن و خوردگی، رنگ متمایز و همچنین واکنش‌ناپذیری با دیگر عناصر است ویژگی‌هایی که در کمتر فلزی دیده می‌شود . همچنین این فلز این قابلیت را دارد که تا حد رشته های بسیار کوچکی درآید که این خاصیت در ساخت جواهرات کاربرد بسیار مهمی دارد . طلا از آغاز تاریخ مکتوب بشر همواره فلزی گران‌بها و محبوب بوده‌است که برای ضرب سکه ، ساخت جواهرات و کاربردهای هنری استفاده می‌شده‌است . در گذشته سیاست مالی بسیاری از کشورها بر پایه استاندارد طلا استوار بود یعنی پول هر کشوری معادل مقدار مشخصی از طلا بود . یک تکه طلا به قطر ۵ میلی متر را همانند شکل زیر می‌توان آن قدر پهن و نازک کرد تا صفحه‌ای به مساحت نیم مترمربع بسازد .

همه چیز در مورد طلای 18 عیار و نکات مهم برای خرید
همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید

مقدار طلای استخراج شده توسط انسان

بر اساس برآوردها در طول تاریخ بشر تا سال ۲۰۱۲ در مجموع ۱۷۴ هزار تُن طلا استخراج شده‌است که از نظر حجمی معادل ۹۲۶۱ مترمکعب که بر اساس برآوردها ۵۰٪ آن به صورت جواهرات، ۴۰٪ به صورت شمش‌ها و سکه‌های سرمایه‌گذاری در ذخایر طلای رسمی بانک‌های مرکزی و صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سرمایه‌های شخصی و حدود ۱۰٪ در بخش صنعت نگهداری می‌شود . البته که کاربردهای طلا فقط بصورت جواهرات و شمش نبوده و این فلز شگفت انگیز کاربردهایی در دندان‌پزشکی، تولید شیشه‌های رنگی و صنایع الکترونیک ( بدلیل رسانایی بالا ) دارد . در شکل زیر مقایسهٔ ابعاد یک سنگ معدن ۸۶۰ کیلوگرمی و در کنار آن، ۳۰ گرم طلا که از آن به دست می‌آید را میتوانید مشاهده کنید .
همه چیز در مورد طلای 18 عیار و نکات مهم برای خرید
همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید

بزرگترین تولید کننده طلا

از دهه ۱۸۸۰ تاکنون بخش بزرگی از تولید طلای دنیا در آفریقای جنوبی انجام شده‌است . در حدود نیمی از کل طلایی که تاکنون استخراج شده از آفریقای جنوبی آمده‌است و از سال ۱۹۰۵ تا ۲۰۰۷ به طور پیوسته همیشه این کشور در صدر فهرست تولید طلا قرار داشت . در سال ۱۹۷۰ این کشور ۱۴۸۰ تن طلا معادل ۷۹٪ کل طلا تولید جهانی را به خود اختصاص بود . سهم آفریقای جنوبی در تولید طلا در سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته به طوری‌که چین در سال ۲۰۰۷ با ۲۷۶ تن بزرگترین تولید کننده طلا شد . به گفته گروه مشاورین سنگهای قیمتی (GFMS) چین با بستن قرارداد با کشورهای آفریقایی و در دست گرفتن منابع طلا در آفریقای جنوبی ، در صدر جدول قرار گرفته است.
کشور هند بزرگترین واردکننده طلا در دهه‌های اخیر بوده‌است که به دلیل تقاضای بالای جواهرات طلا در این کشور است . برآورد می‌شود که ۱۸ هزار تن طلا در خانه‌های هندی‌ها نگهداری می‌شود . هرچند در سال ۲۰۱۳ تقاضای طلا در چین از هند پیشی گرفت. واحد اندازه‌گیری طلا در بازار جهانی اونس تروا معادل ۳۱.۱ گرم است. قیمت طلا در آوریل ۲۰۱۳ معادل ۱۳۰۰ دلار برای هر اونس بوده که معادل حدود ۴۱٬۸۰۰ دلار برای هر کیلوگرم است.
همه چیز در مورد طلای 18 عیار و نکات مهم برای خرید
همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید

واحدهای اندازه گیری

 برای اندازه‌گیری وزن فلزات گران‌بها یعنی  طلا، نقره، پلاتین و پالادیم از اونس بین‌المللی تروا استفاده می‌شود که معادل ۳۱٫۱۰۳۴۷۶۸ گرم است. این اونس فقط برای اندازه‌گیری این فلزات گران‌بها کاربرد دارد و وزن شمش‌ها و سکه‌های طلا و دیگر فلزات گران‌بها و همین‌طور قیمت آن‌ها معمولاً با اونس تروا بیان می‌شود . اصطلاح یک اونس طلا به معنی طلایی یک‌تکه یا ساچمه با وزن یک اونس تروا و با خلوص ۹۹٫۹۹ درصد (۲۴ عیار) است . انواع دیگر اونس شامل اونس ماریا ترزا معادل ۲۸٫۰۶۶۸ گرم، اونس اسپانیایی معادل ۲۸٫۷۵ گرم، اونس متریک چینی معادل ۵۰ گرم و اونس متریک هلندی معادل ۱۰۰ گرم، می‌شوند .

انواع طلا

این فلز را میتوان به رنگ های مختلفی درآورد مثلا اگر طلا را با مس و نقره مخلوط کنیم ، طلای زرد حاصل می‌شود اما اگر طلا را با نقره، مس و روی (نقره این ترکیب بیشتر است) مخلوط کنیم، طلای سبز به دست می‌آید و اگر طلا و مس (مقدار مس بیشتر از طلا باشد) را ترکیب کنیم، طلای قرمز (صورتی) نتیجه آن است . طلای سفید هم ترکیبی از طلا، نیکل، پالادیوم، نقره و روی است . طلای سفید طبیعی، خاکستری روشن است؛ بـه هـمـین خاطر برای سفیدتر جلوه دادن آن، از روکش رادیوم برای پوشش آن استفاده می‌کنند. باتوجه به اینکه رادیــوم پــس از مدتی ساییده می‌شود، باید مجددا طلای سفید را روکش کرد؛ ایـن مدت ۱۲ تا ۱۸ ماه است .
همه چیز در مورد طلای 18 عیار و نکات مهم برای خرید
همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید

نکات مهم در زمان خرید

اگر پوست‌تان سفید یخی است، ترجیحا به جای طلای زرد از طلای سفید استفاده کنید . درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه پوست‌‌تان را بیشتر می‌کند . ولی اگر پوست‌تان گندمگون (رنگی مابین سفید و برنزه) است، استفاده از طلای زرد و ترکیب آن با طلای قرمز برای جلوه پوست‌تان مناسب‌تر است . اگر پوست‌تان برنزه یا سبزه تیره است، ترجیحا از زیورآلاتی استفاده کنید که ترکیبی از طلای سفید و زرد باشند .
در مهمانی‌های رسمی اگر تنها نگین انگشتر و یا نگین آویز گردنبندتان همرنگ لباس یا مکمل رنگ لباستان باشد، مناسب‌تر است .
وقتی از گردنبند پهن استفاده می‌کنید، بهتر است از گوشواره صرف‌نظر کنید‌، چون بخشی از فضایی که برای جلوه‌ی گوشواره‌تان لازم است، توسط پهنی و درخشندگی گردنبندتان از بین می‌رود . ضمنا بهتر است که رنگ سنگ‌های به کار رفته در جواهرتان با رنگ پوست‌تان هماهنگ ‌باشد .
موقع انتخاب دستبند دقت کنید که دستبندتان تنگ نباشد و ضمنا آنقدر هم بزرگ نباشد که با کاهش وزن‌تان توی دست لق بزند یا از دست‌ بیفتد . اگر دست‌تان نسبتا چاق است ، دستبندی انتخاب کنید که کیپ دست‌تان نباشد . دستبندهای تنگ، دست‌تان را چاق‌تر از آن چیزی که هست، نشان می‌دهند . در انتخاب دستبند باید راحتی دست را هم در نظر بگیرید . اگر دستبندتان باعث درد یا حس گرفتگی در مچ دست‌تان می‌شود، همیشه حس ناخوشایندی خواهید داشت و از خریدتان ناراضی خواهید بود .
همه چیز در مورد طلای 18 عیار و نکات مهم برای خرید
همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید
اگر گوشواره‌ای با آویز بلند دارید، بهتر است از گردنبند صرف‌نظر کنید تا جلوه‌ی گوشواره‌تان بیشتر شود . اگر گردنی کشیده و بلند دارید و اگر موهایتان کوتاه است یا اگر موهای بلندی دارید که همیشه جمع می‌کنید ، بهتر است از گوشواره‌های بلند و پهن استفاده کنید . اگر گوش‌های کوچکی دارید، ترجیحا از گوشواره‌های چسبان استفاده کنید .
از طرح‌های جدید طلا و جواهر می‌توان به این موارد اشاره کرد : طرح‌های شوپارت ، که در آنها چندین جواهر در یک محفظه شیشه‌ای به صورت معلق قرار می‌گیرند.کارهای مرصع کاری پنهان،که یک نگین بزرگ از به هم پیوستن چندین نگین کوچک‌تر تشکیل می‌شود به نحوی که از دور فقط یک تکه بزرگ نگین به نظر می‌رسد. و توری‌های بسیار نازک و ظریف، که برگرفته از طرح‌های ایتالیایی و سوییسی است .
اگر طلا و جواهرتان را با استانداردها و معیارهای انتخابی خودتان بخرید، مطمئنا علاقه بیشتری به آن پیدا خواهید کرد و در نهایت هم از خرید خودتان راضی و خشنود خواهید بود. اسیر مد بودن و تقلید کورکورانه از مد روز، باعث می‌شود حس مالکیت و علاقه‌تان نسبت به آنچه خریداری کرده‌اید، به مرور از بین برود .
همه چیز در مورد طلای ۱۸ عیار و نکات مهم برای خرید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

بررسی

راهنمای خرید زیورآلات و ست کردن آنها با لباس

راهنمای خرید زیورآلات و ست کردن آنها با لباس طلا و جواهرات از دیرباز به عنوان ابزاری برای …