نشانه های رضایت خدا و راه های جلب رضایت او در چیست

744
نشانه های رضایت خدا

نشانه های رضایت خدا و راه های جلب رضایت او در چیست

سوالی که ذهن خیلی از خداجویان مسلمان را مشغول نموده است؛ دانستن میزان رضایت خداوند از آنهاست. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم بررسی نماییم نشانه های رضایت خدا و را های جلب رضایت او در چیست. با ما همراه باشید!

آیا خدا از من راضی هست

همین سئوال را مردی از امام باقرعلیهالسلام پرسید امام در پاسخ فرمود: به قلبت رجوع كن و ببین كه آیا دوستان خدا را در دل دوست داری یا خیر؟ اگر چنین محبتی را در خویش یافتی بدان كه پروردگار نیز تو را دوست میدارد.

نشانه های رضایت خدا
نشانه های رضایت خدا

حالات روحی، روانی ما میتواند نشان دهنده آن باشد. حقیقت این است كه ما تا به كسی ارادت و محبتی نداشته باشیم، به دیدارش نمیرویم، او را به مهمانی دعوت نمیكنیم، از سخن گفتن با او اكراه داریم، نامه ای برایش نمیفرستیم و تلفنی برای جویا شدن از احوالش نمینماییم. وجود هر یك از این اعمال نزد ما گویای محبتی درونی به طرف مقابلمان است.

بنابراین با همین قیاس كوچك میتوانیم پی به رابطه محبتآمیز خداوند با خویش بریم. قرآن این نامه بزرگ الهی، آیا برای كسی جز انسان فرستاده شده؟ آیا دعوت به عبادت به ویژه نماز و روزه آن هم در مواقع خاص، مفهومی جز محبت پروردگار دارد؟ آیا این خدا نیست كه از رگ گردن به ما نزدیكتر و بین قلب ما و خود ما قرار دارد؟

بهترین راهی كه میتوان فهمید كه آیا خداوند مرا دوست دارد، این است كه به قلب خود رجوع كرده و ببینم: آیا من او را دوست دارم و به آنچه برای من پسندیده و از من خواسته، راضی بوده و عشق میورزم؟ با او بودن و راز و نیاز با او را بهتر میپسندم و بر كارهای دیگر ترجیح میدهم؟ آیا دوستان او و نشانه های وی را دوست دارم؟

داستان درباره رضایتمندی

نشانه های رضایت خدا
نشانه های رضایت خدا

از حضرت موسی (ع) جمله ای قابل توجّه نقل شده است. این بزرگ مرد الهی، یک وقتی از خدا پرسید :

خدایا! من از کجا بفهمم که از من راضی هستی، و اصولًا نشانه ای هست که بنده تو بفهمد که از او راضی هستی؟

خداوند در پاسخ حضرت موسی(ع) دو سه تا نشانه، ذکر فرمود:

اگر دیدید کاری می کنم که خواهی نخواهی، بنده من به دنبال کار خیری راه می افتد، آن، نشانه رضایت من است. گاهی برای انسان، موقعیتی ایجاد می شود که مثلًا رفیقی سراغش می آید، مسافرت و یا کاری پیش می آید، می بینید که یک کار خیری انجام می دهد: نماز می خواند و روزه می گیرد.

خلاصه به اقتضای محیط، خداوند کاری می کند که انسان خواهی نخواهی، موفق به انجام دادن کار خیری می شود. یا زمانی که انسان به سوی گناهی می رود، چندین مانع پیش می آید و نمی تواند آن را انجام بدهد. اینها علامت آن است که خدا او را دوست دارد.

اگر روحت این طوری شد که مستضعفان و مستمندان را دوست داشتی، امّا قلدرها و ستمگرها را دشمن داشتی، این، علامت آن است که تو مرا دوست داری، و من تو را دوست دارم.

برخی از عوامل کسب رضایت خدا

آیا خدا از من راضی هست
آیا خدا از من راضی هست

ایمان و عمل صالح

در آیات پایانی سوره بینه می خوانیم:کسانی که ایمان آوردند و اعمال صالح انجام دادند، بهترین مخلوقات (خدا) یند! پاداش آنها نزد پروردگارشان باغ های بهشت جاویدان است که نهرها از زیر درختانش جاری است؛ همیشه در آن می‏ مانند! (هم) خدا از آنها خشنود است و (هم) آنها از خدا خشنودند؛ و این (مقام والا) برای کسی است که از پروردگارش بترسد.

تبری

در روایتی آمده است که رسول خدا (صلی الله علیه و آله) فرمود:حضرت عیسی بن مریم به حواریین فرمود : کاری کنید که نزد خدا محبوب گردید و به خدا نزدیک شوید. گفتند:ای روح الله! چگونه در نزد خدا محبوب شویم و به او نزدیک گردیم؟ گفت:با بغض اهل گناه ، و با دشمنی ایشان، رضای الهی را طلب کنید!

رضایت به تقدیرات الهی

کسی که راضی به رضا و قضای خدا باشد صاحب مقام بسیار بلندی شده است که دنیا و آخرت او را تحت تأثیر قرار می دهد و در میان مردم شاخص می گردد. باید همه بکوشیم که به این مقام والا و ارزشمند برسیم با این باور که خداوند متعال خیر محض است و دانای مطلق و هر آنچه امر میکند و مصلحت می بیند بهترین است و عقل ما ناقص تر از آن است که بخواهد اما و اگر بیاورد پس بر او توکل میکنیم و از درگاه کبریائیش می خواهیم تا به ما تو فیق بندگی و راضی بودن به مقدراتش را بدهد.

نشانه های رضایت خدا و راه های جلب رضایت او در چیست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − 8 =