آیا نشانه های اعتماد به نفس بالا در شما هم هست

285
نشانه های اعتماد به نفس بالا

آیا نشانه های اعتماد به نفس بالا در شما هم هست

اعتماد به نفس انواع گوناگونی دارد، از حالت تکبر شدید گرفته تا اعتماد به نفسی شایسته. ولی ویژگی افراد با اعتماد به نفس واقعی  چیست ؟ اعتماد به نفس واقعی برخلاف اعتماد به نفس کاذب که سرپوشی است برای پنهان کردن عدم اعتماد به نفس- منحصر به فرد است. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به نشانه های اعتماد به نفس بالا بپردازیم. با ما همراه باشید!

افرادی که اعتماد به‌ نفس پایینی دارند، معمولا با مشاهده آرامش و رضایتی که در افراد با اعتماد به‌ نفس بالا موج می‌زند، یادشان می‌افتد که این توانمندی را در خودشان تقویت کنند. یادتان باشد تنها عاملی که می‌تواند در مسیر تقویت اعتماد به‌ نفس مانع پیشرفتتان شود، خودِ خودِ خودتان هستید.

نشانه های اعتماد به نفس بالا

نشانه های اعتماد به نفس بالا
نشانه های اعتماد به نفس بالا

به پیشنهادهایی که موافق نیستند میگویند “نه”

مطالعات دانشگاه کالیفرنیا نشان می دهد که اغلب مشکلات مربوط به گفتن پاسخ «نه»، به اضطراب، افسردگی و استرس فرد برمی گردد. افرادی که اعتماد به نفس دارند، دادن پاسخ صریح را نشانه سلامتی و احترام به خود می دانند. هنگامی که باید بگویند «نه» از گفتن عباراتی مانند «فکر نمی کنم بتوانم» یا «مطمئن نیستم» پرهیز می کنند. آنان به خوبی می دانند قبول نکردن تعهد جدید، احترام به تعهدات موجود است و فرصتی را برای انجام این تعهدات فراهم می کنند.

شادمانی آنان از عمق وجودشان سرچشمه می‌گیرد

نشانه های اعتماد به نفس بالا
نشانه های اعتماد به نفس بالا

شادی یکی از عناصر حیاتی در ایجاد اعتماد به نفس است، زیرا برای کسب اعتماد به نفس در آنچه انجام می‌دهید باید انجام آن کار برایتان شادی‌آفرین باشد. افرادی که اعتماد به نفس بالا دارند، از موفقیت‌های خود احساس خوشنودی و رضایتمندی می‌کنند. و کاری با این ندارند که دیگران دستاوردهای آنان را چگونه ارزیابی می‌کنند. آنان می‌دانند که حرف سایرین اهمیت چندانی ندارد، زیرا شما هیچ‌گاه به همان خوبی یا بدی نیستید که دیگران قضاوت می‌کنند.

با اقتدار صحبت می‌کنند

این اقتدار از دانش و تجربه ناشی می‌شود و همان‌طور که می‌دانید، دانش یکی از ستون‌های اعتماد به‌ نفس است. افراد با اعتماد به نفس بالا به خوبی آگاه هستند که چه چیزی را می‌دانند و چه چیزی را نمی‌دانند. این افراد دقیقا به همین دلیل، بدون تردید و با اطمینان وارد بحث می‌شوند و خاطرجمع هستند.

این خاطرجمعی باعث می‌شود از همان لحظه‌ای که شروع به صحبت می‌کنند، صدایشان محکم به نظر برسد. مطالعات نشان داده است محکم و جذاب صحبت کردن از جمله مهم‌ترین عواملی است که کمک می‌کند به چشم دیگران یک فرد مقتدر دیده شوید.

کمتر صحبت می کنند و بیشتر گوش می دهند

نشانه های اعتماد به نفس بالا
نشانه های اعتماد به نفس بالا

فردی که اعتماد به نفس بالایی داشته باشد، بیشتر از اینکه صحبت کند، گوش می دهد؛ زیرا اصراری برای اثبات خود ندارد و می داند از طریق شنیدن و توجه به دیگران می تواند به دانش خود بیفزاید و از این طریق رشد کند.

ورزش می کنند

بررسی‌های موسسه پژوهش‌های انتاریو شرقی نشان داد افرادی که دو بار در طول هفته به مدت ۱۰ دقیقه ورزش می‌کنند از نظر اجتماعی، تحصیلی و جسمی احساس شایستگی بیشتری خواهند داشت. هم‌چنین آنها در سطح بالاتری به عزت نفس و تصویرشان از بدن‌خودشان امتیاز می‌دهند. و از همه مهم‌تر این‌که، تغییرات جسمی در بدنشان باعث افزایش اعتماد به نفس‌ می‌شود، و اندروفین ایجاد شده از فعالیت‌های ورزشی عامل این تفاوت‌ها است.

به آسانی رنجیده‌خاطر نمی‌شوند

افراد با اعتماد به‌ نفس بالا خیلی زود رنجیده‌خاطر نمی‌شوند، چرا که ارزش خودشان را می‌دانند و به خوبی درک کرده‌اند این فقط خودشان هستند که تعیین می‌کنند چه شخصیتی باشند. این افراد به سخنانی که با خودانگاره‌شان هم‌خوانی ندارند، اعتنا نمی‌کنند. افراد با اعتماد به‌ نفس معتقدند اگر در چنین مواقعی حالت تدافعی به خودشان بگیرند، ذخایر ذهنی‌شان بدون هیچ فایده‌ای تحلیل خواهد رفت. افراد با اعتماد به‌ نفس معتقدند: «یه لبخند زیبا رو تباه کنم واسه چی؟»

ریسک می کنند

نشانه های اعتماد به نفس بالا
نشانه های اعتماد به نفس بالا

افرادی که اعتماد به نفس دارند هیچ فرصتی را از دست نمی دهند. به فکر خطاها نیستند بلکه به خود می گویند:هیچ چیز نمی تواند مرا متوقف کند، حتما می توانم. به خاطر ترس، دست از کار نمی کشند زیرا می دانند اگر تلاش نکنند موفق هم نمی شوند و از شکست های خود درس می گیرند.

همیشه در حال یادگیری هستند

دانش باعث اعتماد به‌ نفس و نادانی باعث تردید می‌شود. افراد با اعتماد به‌ نفس برای اینکه بتوانند اعتماد به‌ نفسی را که کلی برای به دست آوردنش زحمت کشیده‌اند حفظ کنند، همیشه به یادگیری ادامه می‌دهند. علاوه بر این فایده، یادگیری دائم به افراد با اعتماد به‌ نفس کمک می‌کند تا نه تنها دیگران را بهتر درک کنند، بلکه خودشان را نیز بیشتر بفهمند و درک وسیع‌تری از زندگی پیدا کنند. این افراد هرچه بیشتر یاد می‌گیرند، کمتر دیگران را قضاوت می‌کنند.

هراسی بابت کمک‌خواهی از سایرین ندارند

افراد با اعتماد به نفس‌ می‌دانند که کمک‌خواهی از دیگران نشان‌دهنده‌ی ضعف و بی‌استعداد بودن آنها نیست. آنان نقاط ضعف و قوت خود را می‌شناسند و در تلاش هستند تا از دیگران برای رفع نقاط ضعف خود مدد بجویند. هم‌چنین آنها می‌دانند که فراگیری از افراد متخصص راهی بسیار موثر برای رشد و تعالی است.

آیا نشانه های اعتماد به نفس بالا در شما هم هست نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × یک =

بررسی

۶ تکنیک ساده برای ایجاد اعتماد به نفس در خود

۶ تکنیک ساده برای ایجاد اعتماد به نفس در خود اعتماد به نفس همانند ماهیچه عمل می‌کند، می‌تو…