مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک

877
مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک

مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک

مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج : قبل از ورود به زندگی مشترک بهتر است راجع به تمامی مواردی که در حکم زنگ خطر به حساب می آید گفتگو شود. برخی تفاوت ها سبب سبک زندگی کاملا مخالف با طرف مقابل می شود و لازم است که این تفاوت ها را جدی گرفت . این تفاوت ها کدامند؟ کدام موارد را باید در طرف مقابل تان چک کنید؟

ازدواج اگر در چهارچوب درستی نباشد ، به جای اینکه آرامش‌دهنده باشد آرامش را برهم می‌زند و یا به جای اینکه با کسی رابطه صمیمانه‌ای پیدا کنیم ، ممکن است همیشه با او زندگی کنیم، اما کاملا تنها باشیم . بنابراین، باید در زمان انتخاب همسر چند تناسب کلیدی را در نظر بگیرید که در صورت وجود نداشتن هر کدام از آنها ، ازدواجتان با خطر از بین رفتن رو به رو می شود . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه شوید تا با مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک بیشتر آشنا شوید .

مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک
مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک

فلسفه ازدواج 

چک کنید که تصویر شما از ازدواج خوب چیست؟ دیدگاه طرف مقابل در این باره چیست؟ هر کدام تان چه دلایلی برای ازدواج کردن دارید؟ سهم هر کدام از شما برای رسیدن به موفقیت در ازدواج چقدر است و چه کارهایی باید انجام دهید ؟

مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج 

مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک
مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک

۱ – تناسب اعتقادی

در همان مراحل اولیه آشنایی یا خواستگاری بسنجید که چقدر از نظر اعتقادی به هم شباهت دارید؟ چقدر تناسب دارید؟ چه تفاوت هایی میان شما وجود دارد و این تفاوت ها چقدر مساله ساز خواهند شد. یادتان باشد، دین و اعتقادات به هیچ وجه یک مساله کاملا شخصی نیستند. چون روی سبک زندگی ما اثر می گذارند و مساله ساز خواند شد. نمی توان از فردی که سال ها با یک اعتقاد و منش خاص رفتار کرده است توقع داشت که یک باره تغییر عقیده دهد .

اعتقادات و باورها ، جنس محکمی دارند و به خاطر هیچ‌کس نمی‌آیند و بروند.  اگر دو نفر که با هم ازدواج می‌کنند ، این تناسب را ندارند، باید بدانند که اعتقادات تغییری نمی‌کند مگر براساس شناخت. به‌عنوان مثال، دختری به حجاب اعتقاد ندارد. پسری با او ازدواج می‌کند و می‌گوید به خاطر من حجاب بگذار . ممکن است دختر بپذیرد ولی اعتقادی به آن ندارد .

حجابی که به خاطر پسر می‌آید ، روزی که دختر خاطر پسر را نخواهد و کوچک‌ترین اختلافی پیش آید ، برداشته می‌شود . عمل به دستورات دینی بدون پشتوانه اعتقاد فردی تقریبا غیرممکن است. اگر فردی بی‌اعتقاد است، باید ابتدا با مطالعه و تحقیق به اعتقاد محکمی برسد، نه اینکه به خاطر دیگری اعتقاد ظاهری پیدا کند.

۲ – تناسبات خانوادگی

شما در بستر خانواده تان شکل می‌گیرید . چهارچوب هر خانواده هم با خانواده دیگر فرق می‌کند ؛ یعنی هر خانواده بسته به زمینه فرهنگی و تربیتی‌ای که دارد در فرد تأثیر متفاوتی می‌گذارد .

اما با وجود نقش مهمی که خانواده در شکل‌گیری شخصیت فرد ایفا می‌کند، این مسئله در ازدواج های امروزی خیلی وقت ها با فرضیه « من قرار است با خودش زندگی کنم، نه خانواده اش! » نادیده گرفته می‌شود . گاهی حتی دختر و پسر، همدیگر را خارج از بسته خانوادگی می‌بینند . مثلا در دانشگاه با هم آشنا می‌شوند ، در حالی که نمی‌دانند طرف مقابلشان محصول چه خانواده‌ای است !

مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک
مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک

۳ – تناسب شخصیتی

هر انسانی شخصیت ویژه خود را دارد . اگر دو نفر که ازدواج می‌کنند ، تفاوت‌های شخصیتی زیادی داشته باشند در رابطه خود دچار مشکلات زیادی می‌شوند . فرض کنید فردی از نظر شخصیتی برون‌گراست و راحت ابراز احساسات و عواطف می‌کند و بیشتر دوست دارد در جمع باشد؛ این فرد با کسی ازدواج می‌کند که انسانی درون‌گراست و ابراز احساسات برایش سخت است، حضور در جمع برایش خوشایند نیست و ارتباط برقرار کردن با افراد برایش دشوار است.

این دو در طولانی‌مدت دچار مشکل می‌شوند؛ با هم هستند ولی احساس تنهایی می‌کنند.  جالب اینجاست که در ابتدا به خاطر خصوصیات متضادی که دارند، خیلی جذب همدیگر می‌شوند ولی به تدریج از هم فاصله می‌گیرند چون با هم تناسب ندارند و نمی‌توانند نیازهای همدیگر را برآورده کنند.

۴ – تناسب فرهنگی

عشق فرهنگ یعنی بایدها و نبایدهایی که تعیین تکلیف می‌کند. فرهنگ به ما می‌گوید چه چیزی درست است و چه چیزی غلط ؟‌ چه کاری باید انجام شود و چه کاری نباید صورت گیرد ؟ از آنجا که فرهنگ‌ها با هم متفاوت هستند، بایدها و نبایدهای آنها نیز فرق می‌کند. به‌عنوان مثال، بایدها و نبایدها در فرهنگ آذری‌ها بسیار متفاوت‌تر از بایدها و نبایدهای فرهنگ شمالی‌هاست ؛ حتی گاهی نباید یکی، باید دیگری است .

انسان در فرهنگ خود به طور ناخودآگاه احاطه شده است. از صبح که بیدار می‌شویم این فرهنگ ماست که می‌گوید چطور بیدار شویم و با خانواده چگونه رفتار کنیم، چطور حرف بزنیم و چگونه غذا بخوریم و… هیچ‌کاری نیست که به فرهنگ ارتباط نداشته باشد. بنابراین، لازم است که دختر و پسر از نظر فرهنگ اجتماعی به یکدیگر نزدیک باشند. فاصله‌های فرهنگی زیاد، زندگی این دو را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد .

مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک
مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک

۵ – تناسب اقتصادی – اجتماعی

تناسب اقتصادی طبقه اقتصادی- اجتماعی، یک نوع نگرش به زندگی ایجاد می‌کند . وقتی دو نفر از لحاظ طبقه اقتصادی- اجتماعی با هم فاصله زیادی دارند ، نگرش به زندگی و رفتارشان با هم متفاوت است .

گاهی آدم‌هایی متعلق به طبقه اقتصادی- اجتماعی بالا نیستند ولی با فعالیت‌های اقتصادی- اجتماعی به این طبقه می‌رسند و صاحب خانه، ماشین و… می‌شوند . اما مردم در یک برخورد یا یک نگاه به آنها می‌گویند تازه به دوران رسیده! و این، نوع رفتار و نگرش آنهاست که مردم را متوجه این موضوع می‌کند.

طبقه اقتصادی- اجتماعی به انسان‌ها یک نگرش، رفتار و بینش به زندگی می‌دهد . بنابراین وقتی دونفر از دو طبقه اقتصادی- اجتماعی متفاوت ازدواج کنند ، از نظر نوع نگاه به زندگی خیلی با هم فرق دارند و نگرش آنها به زندگی خیلی متفاوت است ؛ به همین دلیل دچار مشکلات بسیار می‌شوند .

۶ – تناسب تحصیلی

این تناسب هم نقش مؤثری دارد. اما چون تحصیلات اکتسابی است (یعنی اگر امروز نیست فردا می‌تواند باشد)، جزء مسائلی است که می‌گوییم اگر همه شرایط را دارند و بالقوه می‌توانند ادامه تحصیل دهند، در این ازدواج مشکلی پیش نمی‌آید .

اگر دختر فوق‌لیسانس و پسر لیسانس است، اشکالی ندارد ولی اصولا بهتر است که هر دو هم‌سطح باشند. گاهی دو نفر از مقطع لیسانس با هم آشنا می‌شوند و ازدواج می‌کنند. پسر دکترا می‌گیرد ولی دختر در همان مقطع مانده است. کم‌کم از هم فاصله می‌گیرند و فضای فکری آنها بسیار متفاوت می‌شود. این تغییر در جایگاه ها می تواند زنگ خطری برای زندگی آنها باشد!

مهمترین تناسب های حیاتی برای ازدواج و آغاز زندگی مشترک نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو + 20 =

بررسی

آیا مطمئن هستید با فردی مناسب ازدواج کرده اید

آیا مطمئن هستید با فردی مناسب ازدواج کرده اید حقیقتا چگونه می‌توانید بفهمید با فردی مناسب …