عوامل اصلی ابتلا به سرطان که به آسانی قابل پیشگیری اند

335
عوامل اصلی ابتلا به سرطان

عوامل اصلی ابتلا به سرطان که به آسانی قابل پیشگیری اند

در ایجاد سرطان عوامل وراثتی (ژنتیک) و محیطی نقش اصلی را ایفا می‌کنند. به علت گسترده و تخصصی بودن بحث عوامل ژنتیکی و اینکه تا حدود زیادی وارثتی و غیرقابل اجتناب هستند. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با عوامل اصلی ابتلا به سرطان آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

عوامل اصلی ابتلا به سرطان

 

مصرف غذا و مایعات داغ

طبق بررسی‌های انجام شده نوشیدن مایعات داغ، خطر مبتلا شدن به برخی سرطان های دستگاه گوارش نظیر حنجره، مری و معده را به شدت افزایش می‌دهد. توصیه می‌شود قبل از مصرف مایعات داغ چند دقیقه صبر کنید تا از دمای آن کاسته شود.

مصرف بیش از حد گوشت قرمز و فرآورده های آن

عوامل اصلی ابتلا به سرطان
عوامل اصلی ابتلا به سرطان

مصرف بیش از حد گوشت قرمز و فرآورده‌های آن، احتمال ابتلا به انواع سرطان از جمله سرطان های روده بزرگ‌، لوزالمعده، کلیه‌ ،سینه، پروستات را افزایش می‌دهد‌. توصیه می شود که میزان مصرف گوشت قرمز بیش از ۸۵ گرم نباشد و در رژیم غذایی بیشتر از گوشت ماهی‌، پرندگان و گیاه سویا استفاده شود.

چاقی

بین چاقی و سرطان‌هایی مثل روده بزرگ، لوزالمعده ،تیروئید، کلیه ، مری و برخی دیگر از سرطان ها ارتباط وجود دارد. البته چاقی به خودی خود باعث سرطان نمی‌شود اما می‌توان گفت که احتمال ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

مواد نگهدارنده

مواد نگهدارنده‌ای مثل نیترات و نیتریت  بیشتر در فرآورده‌هایی همچون سوسیس و کالباس استفاده می‌شود تا خطر ابتلا به باکتری را کاهش داده و اندکی هم به طعم مطبوع محصول کمک کند اما معمولا در دمای سرخ کردن‌، نیترات به نیتریت تبدیل می شود نیتریت هم با آمین های ثانویه ترکیب شده و تولید نیتروزآمین می‌کند که ماده‌ای بسیار سرطان زاست‌. به این دلیل باید در مصرف مواد غذایی دارای نگهدارنده‌هایی از این دست‌، دقت بیشتری کرد.

امواج و پرتوها

عوامل اصلی ابتلا به سرطان
عوامل اصلی ابتلا به سرطان

در دنیای مدرن متاسفانه امواج زیادی ما را احاطه کرده‌اند؛ از امواج رادیویی گرفته تا امواج مخابراتی و حتی پرتوهای خورشیدی. امواجی که طول موج کمتر دارند به علت اینکه انرژی بیشتری را با خود حمل می‌کنند، در برخود با بدن انسان در دراز مدت می‌تواند باعث جهش در DNA، تخریب سلول‌ها و ایجاد سرطان شود. افرادی که از تلفن همراه استفاده می کنند ۲/۵ برابر بیشتر در معرض تومور مغزی، کم حافظگی و عوارضی از این دست قرار می‌گیرند.

رنگ موها

عوامل اصلی ابتلا به سرطان
عوامل اصلی ابتلا به سرطان

زنانی که به طور دائمی از رنگ‌ مو استفاده می‌کنند بیشتر از دیگران در معرض خطر ابتلا به سرطان مثانه قرار دارند. این اولین بار است که دانشمندان متوجه تعداد دفعات استفاده از این محصولات و ارتباط آن با ایجاد سرطان شده‌اند. تحقیقات نشان می‌دهد زنانی که حداقل یک بار در ماه موهای خود را رنگ می‌کنند با احتمال دوبرابر بیشتر از زنان دیگر ممکن است سرطان مثانه را تجربه کنند.

اگر استفاده از این محصولات بیش از ۱۵ سال است که ادامه دارد، باید گفت احتمال ابتلا به سرطان تا سه برابر بیشتر می‌شود. حتی آرایشگرانی که خودشان از این محصولات استفاده ‌نمی‌کنند، اما در معرض آنها قرار دارند با احتمال ۵۰ درصد بیشتر ممکن است به سرطان مثانه دچار شوند. البته هر‌چه این رنگ‌ها تیره‌تر باشد، میزان مواد شیمیایی سرطان‌زای موجود در آنها بیشتر از نمونه‌های روشن‌تر است.

نوشيدن الكل

الكل احتمالاً، حتى در صورت مصرف مقادير بسيار كم آن، باعث افزايش خطر سرطان هاى روده بزرگ، راست روده و پستان مى شود و همه ماجرا سرطان نيست. مصرف الكل به مقدار زياد همچنين با فشار خون بالا، سكته مغزى، بيمارى قلبى، نقايص مادرزادى در جنين، پوكى استخوان، سوانح رانندگى، خشونت و خودكشى مرتبط است.

مصرف توتون

عوامل اصلی ابتلا به سرطان
عوامل اصلی ابتلا به سرطان

توتون علت اصلى سرطان ريه در جهان و همچنين باعث سرطان هاى گلو و دهان مى شود. به علاوه توتون در سرطان هاى لوزالمعده، گردن، رحم و مثانه هم نقش دارد. توتون بدون ارتباط با شكل مصرف آن به صورت سيگارت، سيگار، پيپ يا جويدن آن سرطان زا است.

 

عوامل اصلی ابتلا به سرطان که به آسانی قابل پیشگیری اند نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × پنج =

بررسی

رابطه بین استرس و سفید شدن مو

رابطه بین استرس و سفید شدن مو رابطه بین استرس و سفید شدن مو : در گذشته یکی از علائم ورود ب…