عوارض خالکوبی روی بدن چیست و چه عواقبی می تواند داشته باشد

505
عوارض خالکوبی روی بدن

عوارض خالکوبی روی بدن چیست و چه عواقبی می تواند داشته باشد

امروزه خالكوبی به عنوان قسمی از زیبایی برای تمامی اقشار محسوب می‌شود. برای بسیاری از جوانان، خالكوبی و پلاك‌كوبی به غلط نشانی از بیان خود و رشد شخصیت فرد نوجوان و جوان بوده و نشانی از تصمیم‌گیری فرد برای خود و درباره بدن خود است. آنچه در این میان كاملا فراموش می‌شود عوارضی است كه این كار بر جسم و روح باقی می‌گذارد. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با عوارض خالکوبی روی بدن آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

انواع خالکوبی

عوارض خالکوبی روی بدن
عوارض خالکوبی روی بدن

خالکوبی ساده

این نوع از خالکوبی بیشتر به همان روش سنتی و قدیمی گذشته انجام می شود که طی آن افراد غیر حرفه ای و گاهی خود افراد و اطرافیان و دوستانشان به وسیله وارد کردن جوهر، خاکستر و یا چربی حیوانات به زیر پوست توسط سوزن، زغال و سایر وسایل عجیب دیگر، در شرایطی کاملا غیر بهداشتی و غیر هنرمندانه انجام می گیرد و خطر عفونت بسیار بالایی دارد.

خالکوبی فرهنگی

این نوع خالکوبی با همان روش های سنتی روی بدن برخی از گروه های خاص یا فرقه های مذهبی و با حتی اعضای یک گروه یا قوم خاص انجام می گیرد. این خالکوبی ممکن است طی یک مراسم آیینی، اجتماعی انجام گیرد.

خالکوبی حرفه ای

خالکوبی حرفه ای توسط هنرمندان و افراد ماهر و توسط دستگاه های خالکوبی که به “تفنگ تاتو” مشهور هستند انجام می گیرد. و بسیاری از هنرمندان و افراد هنر دوست ، از این نوع خالکوبی استفاده می کنند.

خالکوبی زیبایی

این نوع خالکوبی که ممکن است به آرایش دائم هم مشهور باشد. بیشتر بر روی چشم ، لب ، ابرو و گونه ها به عنوان خط چشم، خط لب و … انجام می گیرد البته ابن نوع خالکوبی با گذشت مدتی نیاز به تجدید دوباره دارد زیرا کم رنگ می شود.

خالکوبی های پزشکی

خالکوبی پزشکی تزئینی نیست بلکه به دلایل پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. مثلا بیماران با شرایط پزشکی خاص و دارای بیماری های مزمنی مانند دیابت ، صرع و … ممکن است از این نوع خالکوبی برای هشدار به کارکنان مراقبت های پزشکی در صورت بروز یک موقعیت اضطراری، استفاده کنند.

عوارض خالکوبی روی بدن

عوارض خالکوبی روی بدن
عوارض خالکوبی روی بدن

بسیاری از بیماری‌های پوستی و خونی نتیجه خالکوبی و استفاده از رنگ‌ها در عمل تاتو است که یکی از شایع‌ترین بیماری‌ها در ارتباط با خالکوبی واکنش‌های آلرژیک به رنگدانه‌های تاتو است. خارش، برجستگی و بثورات جلدی می‌تواند روزها، ماه‌ها و یا حتی سال‌ها پس از انجام خالکوبی ایجاد شود. بزرگ‌ترین خطر برای سلامتی فرد در زمان انجام خالکوبی در شرایط غیربهداشتی، به طور بالقوه انتقال بیماری‌های خونی همچون هپاتیت B یا C است، اما خطر کمتر شناخته شده، قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین است.

در حال حاضر بیش از ۵۰ رنگدانه با تون‌های مختلف برای خالکوبی(تاتو) استفاده می‌شود و اگر چه برخی از مواد افزودنی رنگی برای استفاده در لوازم آرایشی موضعی تأییدیه دارند، اما هیچ کدام برای تزریق به پوست مورد تأیید نیست. همچنین استفاده از حنا در خالکوبی‌های موقت نیز توسط وزارت بهداشت تأیید نشده و حنا فقط برای استفاده به عنوان یک رنگ مو مورد تأیید است.

خالکوبی و سرطان

عوارض خالکوبی روی بدن
عوارض خالکوبی روی بدن

نتایج مطالعات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که خالکوبی می‌تواند باعث سرطان شود. فارغ از سرطان‌زا بودن خالکوبی و تتو برخی رنگ‌های سمی مورد استفاده بیش از بقیه رنگ‌ها در تسریع روند سرطانی‌شدن موثر هستند. جوهر مورد استفاده در کشورهای اروپایی هیچ ساز و کاری ندارد و با واردات جوهرهای ارزان قیمت چینی که منجر به جهش‌های ژنتیکی و سرطان می‌شوند موجبات نگرانی مسئولان را فراهم کرده است.

بسیاری از گزارش‌ها نشان می‌دهند که نگرانی‌های قابل‌توجهی در رابطه با ترکیبات جوهرهای مورد استفاده در تتو و خالکوبی برای سلامت عمومی وجود دارد. نگرانی‌ها زمانی تشدید می‌شود که شدیدترین آلرژی‌های ناشی از مواد موجود در این جوهرها گریبان افراد را می‌گیرد و منجر به سرطان و جهش‌های ژنی و مشکلاتی در رابطه با تولید مثل می‌شود. این در حالی است که بیمه‌های خدمات درمانی در اروپا نیز در رابطه با خطرات ناشی از استفاده حنای «سیاه» و «بی‌رنگ» هشدار داده است.

تکنیک های حذف خالکوبی

عوارض خالکوبی روی بدن
عوارض خالکوبی روی بدن

برای پاک کردن و برداشتن خالکوبی سه روش اصلی وجود دارد

  • عمل جراحی (برداشتن پوست با چاقوی جراحی)
  • استفاده از لیزر
  • استفاده از مواد و داروهای شیمیایی برای لایه برداری

توجه داشته باشید همیشه امکان پاک کردن و برطرف کردن خالکوبی وجود ندارد. گاهی اوقات این کار با عفونت و یا حساسیت همراه می شود. حتی در خالکوبی های موقت ( با استفاده از رنگ و نقاشی) نیز احتمال واکنش های حساسیتی وجود دارد بنابراین قبل از خالکوبی همه این جوانب را در نظر بگیرید.

عوارض خالکوبی روی بدن چیست و چه عواقبی می تواند داشته باشد نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

  • راز خالکوبی نکردن کریس رونالدو فاش شد

    راز خالکوبی نکردن کریس رونالدو فاش شد

    راز خالکوبی نکردن کریس رونالدو فاش شد راز خالکوبی نکردن کریس رونالدو : کریستیانو رونالدو ،…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفت =

بررسی

راز خالکوبی نکردن کریس رونالدو فاش شد

راز خالکوبی نکردن کریس رونالدو فاش شد راز خالکوبی نکردن کریس رونالدو : کریستیانو رونالدو ،…