عوارض استفاده از پستانک در نوزادان و خطرات جبران ناپذیر آن

423
عوارض استفاده از پستانک در نوزادان

عوارض استفاده از پستانک در نوزادان و خطرات جبران ناپذیر آن

پژوهش‌های انجام شده حاكی است یكی از علل عدم موفقیت مادران در شیردهی و قطع زودرس تغذیه با شیرمادر، عادت دادن نوزاد به استفاده از شیشه شیر و پستانك است. برخی مادران پس از ترخیص از بیمارستان و برخورد با كوچك‌ترین مشكل در شیردهی، به علت نداشتن اعتماد به نفس و یا توصیه اطرافیان، تغذیه كودك با شیر كمكی به وسیله شیشه را آغاز می‌كنند و یا برای آرام كردن شیرخوار به جای در آغوش گرفتن او، پستانك در دهانش می‌گذارند. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم به عوارض استفاده از پستانک در نوزادان بپردازیم. با ما همراه باشید!

پستانک چیست

عوارض استفاده از پستانک در نوزادان
عوارض استفاده از پستانک در نوزادان

این روزها پستانک یا با تلفظ عامه، پستونک، یک سرپستان پلاستیکی یا سیلیکونی است که برای ساکت کردن بچه ازش استفاده میشه. اما اولین پستانک در نقاشی ای در قرن شانزدهم دیده شده است. در آن زمان پستونک شامل یک تیکه پارچه کتان بوده  که کمی قند وسطش میگذاشتند و سرش را می بستند تا بچه بتونه پارچه را  در دهانش بگذارد و آنرا بمکد. با این وضعیت، حالتی شبیه به قنداب برای نوزاد درست می کردند  که قند آرام آرام با بزاق دهان نوزاد آب میشد و کودک آنرا قورت میداد.

اما ساخت پستونک با شکل امروزی به حدود ۱۰۰ سال پیش بر می گردد و اولین بار در آمریکا و انگلیس پستونک های پلاستیکی درست شدند و روانه بازار شدند . در ابتدا مخالفت هایی با این وسیله شد، از جمله اینکه این وسیله به سلامت نوزاد صدمه هایی میزند. اما کم کم با رفع مشکلات، این محصول جای خود را در دل مادران و پزشکان باز کرد.

عوارض استفاده از پستانک در نوزادان

 

محل مناسب برای میکروب ها

استفاده از پستانک می تواند زمینه بروز عفونت را در کودکان و نوزادان بوجود آورد و از این جهت توصیه می شود خانواده ها به هیچ عنوان پستانک در دهان فرزندان شان نگذارند. هر چقدر هم پستانک تمیز نگه داشته شود باز هم مکانی برای تجمع انواع میکروب ها و انگل ها است که می تواند نوزاد را بیمار کند. کودکانی که از پستانک استفاده می کنند بیشتر دچار عفونت ها، زخم های دهانی و آلرژی می شوند.

استفاده از پستانک می تواند راه خوبی برای ورود عفونت های گوارشی باشد، چون کودک دائما پستانک را از دهان خود بیرون می اندازد و دوباره آن را برمی دارد. شاید اگر بررسی دقیقی روی پستانک ها انجام گیرد، مشخص شود که چه تعداد زیادی از انواع میکروب ها روی آن رفت وآمد دارند.

گوش‌درد به پستانک ربط دارد

عوارض استفاده از پستانک در نوزادان
عوارض استفاده از پستانک در نوزادان

پژوهشگران مرکز پزشکی اوترخت در هلند این موضوع را تایید می‌کنند و ثابت کرده‌اند که خطر ابتلا به عفونت‌های گوش‌ میانی در کودکان پستانک‌خور ۹۰ درصد بیش از کودکان دیگر است، چرا که گوش و حلق به هم مرتبط هستند و از آنجا که خوردن پستانک باعث می‌شود دهان کودکان به شکل نیمه باز درآید، راه برای ورود باکتری‌ها به دهان و در نهایت به گوش باز می‌شود.

در ۳ تا ۱۸ ماهگی شیرخوارانی که از پستانک استفاده نکرده‌اند، ۳۳ درصد کمتر از سایرین دچار عفونت گوش شده‌اند. درمان عفونت گوش‌میانی بسیار پرهزینه است و پیشگیری از بروز این مشکل، از درمانش آسان‌تر است.

بروز مشکلات در رویش دندان کودکان

استفاده از پستانک می تواند در بی نظم شدن دندان ها نقش داشته باشد، چرا که باعث می شود به مرور زمان دندان های جلو و بالا به سمت بیرون کج شده و فک بالا و پایین ناهمتراز شود. پستانک حتی ممکن است در سخن گفتن کودک اختلال ایجاد کند و نظم دندانی او را به هم بزند.شاید شما عادت داشته باشید تا کودک تان گریه کرد پستانک و یا شیشه شیر را در دهانش بگذارید، ولی با این کار به کودک تان خیانت کرده اید.

مکیدن انگشت، پستانک و سرشیشه به علت تاثیر روی ساختمان فک و دندان ها و جلو آمدن زبان می تواند باعث اشتباه تلفظ کردن کلمات توسط کودک و حتی در بعضی موارد، ایجاد اختلال در بلع شود.

دلیل کله کمبزه ای شدن

عوارض استفاده از پستانک در نوزادان
عوارض استفاده از پستانک در نوزادان

فک و دندان‌های کودک با مکیدن شیر مادر تقویت شده و رشد مناسبی در آینده خواهد داشت. تجربه نشان داده است کودکانی که در ۲ سال نخست زندگی از سینه مادر شیر می‌خورند، دارای فک قوی‌تر و دندان‌های سالم‌تری نسبت به دیگر کودکان هستند. این کودکان در بزرگسالی دارای فک، صورت و چهره متقارن‌تری خواهند بود.

هرگز فکر نکنید که مکیدن پستانک و شیشه شیر می‌تواند جای مکیدن سینه مادر را برای نوزادان پر کند. پزشکان معتقدند شکل سینه مادر با شکل پستانک و سر شیشه شیر تفاوت دارد و به همین دلیل مکیدن سینه مادر باعث تغییر شکل فک کودکان نمی‌شود، اما پستانک خوردن به مدت طولانی شکل فک را تغییر می‌دهد و باعث جلوزدگی آن می‌شود و به همین علت بسیاری از دندانپزشکان هشدار می‌دهند که عوارض مکیدن پستانک و انگشت شست در کودکان تقریبا مشابه است.

فطع شیر مادر

عوارض استفاده از پستانک در نوزادان
عوارض استفاده از پستانک در نوزادان

نتایج مطالعات نشان می‌دهد گرچه استفاده از پستانك در كوتاه‌مدت ممكن است سبب آرامش شیرخوار شود، اما به دلیل عدم تمایل به مكیدن و تحریك پستان و كاهش برداشت شیر، موجبات قطع تغذیه با شیر مادر را فراهم می‌كند. همچنين مطالعه ديگري نشان داده كه احتمال قطع شيردهي توسط مادراني كه نوزادشان را به مكيدن پستانك عادت مي‌دهند چهار برابر بيشتر از مادراني است كه اين عادت در نوزادشان وجود ندارد.

 

عوارض استفاده از پستانک در نوزادان و خطرات جبران ناپذیر آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + یازده =