با این روشها عادات بد کودک خود را ترک دهید

351
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

با این روشها عادات بد کودک خود را ترک دهید

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

یکی از مشکلات خانواده های امروزی عادات بدی است که کودک خانواده از خود نشان میدهد . از جویدن ناخون ها تا دعوا و پر حرفی همگی رفتارهای نا مطلوبیست که در اکثر کودکان بصورت کم و بیش نمایان میشود . در این مواقع رفتار والدین نسبت به کودک از اهمیت بسیاری برخوردار است و میتواند باعث کاهش یا افزایش این رفتارها در کودکان بشود . در این بخش از مجله اینترنتی بیر کلیک قصد داریم مطالبی در این زمینه به حضور شما بزرگواران ارائه دهیم  پس با ما همراه باشید .

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

عادات کودکان

آن چه بیشتر خانواده ها را از دست فرزندان خود عاصی می کند، رفتارهای خارج از عرفی است که کودکان به انجام آن خو کرده اند. نتایج تحقیقات متعدد نشان می دهد که سهم عوامل اجتماعی و روان شناختی در شکل گیری و تداوم عادت های نامناسب بسیار بیشتر از عوامل ارثی و فیزیولوژیکی است . بیشتر شکایات والدین از عادت های نادرست کودکان مربوط به بدغذایی، بازی با یکی از اندام های بدن، جیغ زدن، وابستگی افراطی و بیمارگونه به والدین، دروغ گویی، دزدی، کشیدن موی سر دیگری، کتک کاری و مکیدن انگشت است که شیوع زیادی در بین کودکان دارد .

از خودتان شروع کنید

عادت یک شبه به وجود نمی آید و یک شبه هم از بین نمی رود . بنابراین از کودکی که دارای تفکر و احساس ناسالم است، نباید انتظار رفتار مطلوب داشته باشیم . زیرا مخزن رفتاری کودک در نتیجه پاسخ به تفکرات و احساساتش شکل گرفته است و اگر والدین در ارائه پاسخ های صحیح و به موقع کوتاهی کرده باشند، نباید نقش خود را در بروز عادت نادرست کودکشان نادیده بگیرند . از طرفی کودک در تعامل با محیط و اطرافیان تحت تاثیر رفتارها و واکنش های دیگران قرار می گیرد و در واقع رفتارهای خوب و بد را آموزش می بیند . بسیاری از کودکان دست به الگوبرداری از رفتارهای دیگران می زنند . اگر این الگوبرداری و عمل به آن از نظر روانی به تخلیه کودک منجر شود و اضطراب کودک را کاهش دهد، آن رفتار را الگو قرار می دهد و تداوم می بخشد .

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

شناسایی محرك

بسیاری از عادت‌ها فقط در موقعیت‌ها یا مكان‌های خاصی عمل می شوند. روش شناسایی محرك به شما كمك می‌كند تا تعیین نمایید چه وقت و كجا كودكانتان رفتار عادتی‌شان را بیشتر به كار می‌برند. شما می‌توانید از طریق اجتناب كردن، تغییر دادن یا حذف تدریجی محرك، ارتباطی را كه كودكانتان بیا آن زمان، مكان یا موقعیت و خود عادت ایجاد كرده است، از بین ببرید . به عنوان مثال اگر کودک شما یک کار زشتی را تقلید میکند دقت کنید که این رفتار را از کجا آموخته و نسبت به چه کسی این کار را انجام میدهد . شاید فقط خواهان توجه بیشتر است در این صورت با توجه بیشت به کودک خود و کمی وقت گذاشتن برای او میتوانید رفتارهای نامطلوب او را کاهش دهید اما هرگز عجله نکنید و به کودک خود این فرصت را بدهید که تشخیصی درست داشته و بتواند هنجارهای خانواده رارعایت کند .

برخورد غیر مستقیم

یک مورد مهم تاکید نکردن مستقیم برای ترک رفتار اصلی کودک است که بسیاری از والدین از آن بی اطلاع هستند. در واقع آن ها با تاکید و اشاره مستقیم به رفتار آن را ثابت می کنند. والدین باید دقت کنند که چه زمانی کودک به رفتار نادرست تکرار شونده مبادرت می کند، پیک رفتاری او را شناسایی کنند. از طرف دیگر تنبیه و تشویق اصولی و بجا، درخواست کردن به جای امرکردن، قاطعیت و خودباوری والدین، الگوی مناسبی در اختیار کودک گذاشتن و مشارکت و همراهی کودک در انجام کارهای مورد علاقه اش راهکارهایی است که یک مشاور می تواند به والدین پیشنهاد کند تا در ترک عادت های نادرست به کودک خود کمک کنند. در واقع ما همیشه تاکید می کنیم که برای ایجاد یک عادت رفتاری چه مثبت و چه منفی کافی است در مقابل آن واکنش نشان دهیم. رفتار خشن، داد و بیداد و هیجانی شدن والدین به محض دیدن رفتاری از کودک باعث اصرار کودک و جلب توجه او به کارش می شود و همین واکنش نادرست باعث می شود آن کار را ادامه دهد .

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

بهتر است به جای دستور مستقیم، به صورت غیرمستقیم کودک را از ادامه رفتار بازداریم. در مواردی بهتر است رفتار کودک نادیده گرفته شود و منظور این است که نه زبانی و نه با تغییر حالت و رفتار واکنشی نشان ندهیم. بچه ها پیام های غیرکلامی ما را خیلی زود می گیرند. بنابراین می توان طوری برخورد کرد که انگار کودک کار بدی انجام نداده است و سپس او را صدا زد و به کار دیگری مشغول کرد .

رفع اضطراب

در مواردی که زمینه هایی از وسواس و اضطراب در کودک به طور ارثی وجود دارد، به دلیل واکنش والدین، عادت ها به صورت رفتارهای وسواس گونه نمایان می شود. هرگز نباید با القای حس گناهکاری به کودک شرایط را خراب تر کرد. بلکه باید با مشاوره و کمک گرفتن از متخصص به کودک در رفع آن تلاش کرد. والدین باید بدانند اگر هیچ اقدامی نکنند و در جست وجوی علت بر نیایند، اصلاح رفتار نادرست سخت تر خواهد شد.باید توجه داشت که همخوانی و تطابق نظرات والدین درباره عادت بد کودک در رفع آن نقش مهمی دارد.تصور کنید کودکی که عادت به مکیدن انگشت دارد با ۲ مدل واکنش در منزل رو به رو شود. از یک سو مادری که می گوید او هم در طول دوران کودکی همین عادت را داشته است بنابراین مشکلی وجود ندارد و پدری که می خواهد به هر روش ممکن این عادت را از سر کودک بیندازد. کودک در چنین شرایطی نمی داند باید چه کند و با دو واکنش متفاوت رو به رو می شود و ممکن است این رفتار را تا سنین مدرسه ادامه دهد.یک سری رفتارهای کودک تا سنین مدرسه بروز پیدا نمی کند و این حالت به ویژه در بچه هایی که مهد کودک نرفته اند یا پیش دبستانی را نگذرانده اند، بیشتر مشاهده می شود .

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

کنترل افکار کودکان

گاهی والدین قبل از انجام کار به کودک هشدار می دهند؛ مثلا می گویند «تو مهمانی دعوا راه نیندازی» این کار از نظر روانی او را آماده دعوا کردن می کند و او ناخودآگاه به دنبال فراهم کردن زمینه دعوا می گردد.این رفتارها باعث می شود رفع عادت برای او سخت تر شود چون الگو دارد و با پیش زمینه ذهنی درباره خودش فکر می کند.بعضی والدین هم منتظر افزایش سن و تغییر شرایط هستند تا عادت نادرست کودک رفع شود و ترک عادت را به سنین نوجوانی موکول می کنند که این کار اصلاح این عادت ها را بسیار دشوارتر می کند . پس بهتر است همزمان با کنترل رفتارهای کودک ، آمادگی ذهنی لازم را در او بوجود بیاوریم تا رفتارهای نامطلوب کمتری از خود بروز دهد .

پاسخ جایگزین

پاسخ جایگزین رفتار یا فعالیتی است كه كودكان می‌توانند برای جایگزین كردن یا كاهش عادت‌های بد همیشگی‌شان از آن استفاده كنند . یك پاسخ جایگزین یا می‌تواند جایگزین رفتار شود و انجام آن را ناراحت‌كننده سازد یا می‌تواند حواس كودك را به چیز دیگری معطوف كند و انجام عادت را به تاخیر اندازد . این مسئله باعث می‌شود تا تعداد دفعاتی كه این عادت انجام می‌گیرد، تقلیل یابد. پاسخ‌های جایگزین علاوه بر این‌كه به كودكان فعالیت جایگزینی ارائه می‌دهند، به آنان حس كنترل بر عادتشان را نیز می‌دهند. از تكنیك‌های آرام‌بخش می‌توان به‌عنوان پاسخ‌های جایگزین برای كاهش محرك‌های تنش استفاده نمود.

چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید
چگونه عادات بد کودک خود را ترک دهید

دقت مداوم

در طی دوره ترك عادت به كودكتان كمك كنید یك یادداشت روزانه از تعداد تكرار رفتار عادتی خود تهیه كند. نوشتن یادداشت از سه جهت عادت‌ها را كاهش می‌دهد. اول آنكه نظارت دقیق به كودكانتان حس كنترل بر موقعیت می‌دهد. دوم آنكه نظارت بر عادت به والدین و كودكان و كودكان كمك می‌كند محرك‌هایی كه عادت را احاطه كرده‌اند، شناسایی كنند و بالاخره نظارت، به شما و كودكتان نمونه كتبی پیشرفت را ارائه می‌دهد.

 

با این روشها عادات بد کودک خود را ترک دهید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 4 =

بررسی

تقویت مهارتهای ذهنی و جسمی کودک با ۵ بازی هوشمند

تقویت مهارتهای ذهنی و جسمی کودک با ۵ بازی هوشمند تقویت مهارتهای ذهنی و جسمی کودک با ۵ بازی…