وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید

289
وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید

وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید

وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید

از دست دادن شغل و بیکاری می‌تواند یک ضربه روحی سخت باشد. با ادامه بحران اقتصادی، همه ساله افراد زیادی بدون اینکه خطایی از آنها سرزده باشد از کار بیکار می‌شوند. شما حتی اگر برای مدتی کوتاه یا یک دوره طولانی بیست ساله کار کرده باشید از دست دادن شغل برایتان سخت و ناگوار است. برای بعضی افراد بیکاری می‌تواند از ناگوارترین بحران‌های شخصی در طول زندگی‌شان باشد.

جدا از اینکه رفته رفته کفگیرتان به ته دیگ می‌خورد و قبوض شما افزایش می‌یابد، بیکاری اعتماد به نفس و حس ارزشمندی شما را تخریب می‌کند. از دست دادن برنامه روزمره زندگی، درآمد، حس امنیت و فعالیت دلخواه‌تان منجر به عصبانیت، شوک، انکار، ترس و وحشت می‌شود.

همانند بسیاری از اتفاقات غم‌انگیز بیکاری منجر به افسردگی و اندوه می‌شود، متأسفانه با بروز این حالات، پیدا کردن شغل جدید در این بازار آشفته و غم‌افزا دشوار می‌شود و مصاحبه‌های شغلی با خشم و رنجش همراه خواهد شد.

وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید
وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید

هم چنین افسردگی و استرس باعث مشکلات جسمی مثل سردرد و خستگی می‌شود. تحقیقی که روی ۷۵۶ نفر افراد جویای کار در دانشگاه میشیگان انجام شده نشان می دهد که حتی بعد از ۲ سال که بعضی از افراد استخدام شده‌اند ۷۱ درصد از آنها عوارض جانبی بیکاری را گزارش کرده‌اند که منجر به بیماری و عملکرد نادرست آنها شده است.

حال باید پس از دست دادن شغل، چطور بار استرس را تحمل کرد و نگذاشت این شرایط منجر به ضعف سلامت جسم و روان شود. ما در این مطلب به شما کمک می کنیم اگر همین امروز از کار بی کار شده اید، خودتان را کمتر در معرض آسیب روحی و روانی قرار دهید.در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک به شما می گوییم وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید .

دوباره می توانید کار پیدا کنید

اگر به تازگی شغل تان را از دست دادید، ناراحت نباشید. پیش از این هم توانستید کاری پیدا کنید، مطمئن باشید دوباره هم می توانید. شاید این اتفاق فرصتی تازه باشد که همیشه منتظرش بودید دست به کاری بزنید که واقعا دوست دارید. به جستجوی تان ادامه دهید، امیدتان را از دست ندهید و بدانید با سخت کوشی و باور به کاری که انجام می دهید، می توانید هر کار به ظاهر غیرممکنی را انجام دهید.

واقع بین باشید

شغل نقش مهمی در اعتماد به نفس افراد دارد. بنابراین کاملاً طبیعی است که پس از بیکار شدن، اعتماد به نفس هم کاهش یابد. به همین دلیل هم اغلب افراد پس از بیکاری احساس بی ارزشی می کنند؛ اما در این شرایط سعی کنید واقع بین بوده و علت اصلی از دست دادن کار خود را پیدا کنید. اگر به این نتیجه رسیدید که از دست دادن کارتان به دلیل بی مسوولیتی و اشتباهات شخصی بوده است، برای بهبود رفتارها و مهارت های شغلی خود تلاش کنید.

هزینه ها را کاهش دهید

یکی از دغدغه های مهم و اصلی پس از بیکار شدن، وضعیت مالی خانواده است. بنابراین سعی کنید تا حد امکان هزینه های زندگی را کاهش داده و تا یافتن شغلی جدید به نوعی شرایط مالی را کنترل کنید؛ البته فراموش نکنید که تمام اعضای خانواده در این راه باید با شما همراه شده و در کاهش هزینه ها کمک کنند.

وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید
وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید

کار و شغل افراد بخش مهمی از برنامه روزانه آنها خواهد بود، بنابراین وقتی کار خود را از دست می دهید، بسیار مهم است که به فکر تغییر برنامه روزانه تان باشید؛ البته بدون هیچ شکی، جستجوی شغلی جدید نیز وقت زیادی نیاز داشته و ساعت های زیادی را می گیرد، اما همه روزتان را پر نخواهد کرد. بنابراین سعی کنید تا جایی که ممکن است زندگی طبیعی و معمولی را ادامه دهید.

در این وضعیت موارد زیر را اعمال کنید :

۱- آخرین سابقه کاری خود را با ثبت تمام مهارتها، تحصیلات و تجربیات خود تهیه کنید.

۲- موضوع بیکاری خود را با تمام نزدیکان و آشنایانی که برای یافتن شغل جدید و یا حداقل کمک فکری، مفید هستند، در میان بگذارید.

۳- از همه مهم تر اینکه، با جبران کسری های قبلی خود و بکارگیری حداکثر توان در به اتمام رساندن کارهای در دست اجرای خود در محیط کار قبلی، بکوشید تا بتوانید قدم هایی مثبت و درآمدزا، هرچند کم بردارید.

۴- از همین حالا شروع کنید، در اینترنت و روزنامه ها، بدنبال کار باشید و رزومه ی خود را از طریق ایمیل، نمابر و حتی حضوری برای نیازمندهای استخدام، ارسال کنید.

۵- پیشرو شوید و سبقت بگیرید، در این راه از تمام مهارتها، استعدادها و تجربیات خود برای تثبیت موقعیت خود استفاده کنید.

۶- همواره شکرگزار باشید، یکی از رازهای موفقیت در انسانهای خوشبخت، قدردانی از نعمتها و توانانی های هر چند کم در زندگیست، با این تفکر و تمرکز برآن، مسیر خود را بسوی مقصود خود هموار می سازید و خواهید دید که چطور موفقیتهای غیرمترقبه و جدید ناخودآگاه در زندگیتان آشکار می شود.

وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید
وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید

ادامه دادن به زندگی خود

در شرایطی که به دنبال کار می گردید و با افسردگی مقابله می کنید باید تعادل بین کار وزندگی را حفظ کنید. نباید اجازه دهید یافتن شغل زمان زیادی از شما بگیرد که برای زندگی عادی خود وقت نداشته باشید. ساعاتی را به تفریح و استراحت اختصاص دهید. هم چنین:

زمانی را به ورزش منظم اختصاص دهید. این کار به بهبود حال شما و کاهش استرس کمک می کند.

خواب کافی برای افزایش بهره وری خود داشته باشید و میزان استرس و افسردگی را تحت نظر بگیرید.

روشهای تمدد اعصاب مثل یوگا می تواند به کاهش استرس و داشتن آرامش کمک کند.

روش ویژه برای مقابله با افسردگی ناشی از بیکاری مواظبت از خود و اعتقاد به توانایی های خود است. تنها با نگاه مثبت می توان از شکست عبور کرده و یک شغل عالی به دست آورد.

 

تلنگر آخر

در این روزها از خودتان بپرسید، آیا ممکن بود، بدتر از این هم اتفاق بیافتد. آنچه در کل زندگی مهم است، از دست دادن شغل نیست، از دست دادن آبرو است. یادتان باشد، از دست دادن شغل، هر لحظه در کمین همه افراد است.صندلی ها جای خود باقی می مانند و آدمها می روند، مهم این است که در محل کارتان از شما به نیکی یاد کنند و شما ارتباطات تان را با این افراد حفظ کنید.

وقتی ناگهان شغلتان را از دست دادید چه کنید نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =

بررسی

کارهایی که در زمان شروع یک شغل جدید نباید انجام دهید

کارهایی که در زمان شروع یک شغل جدید نباید انجام دهید همیشه آغاز یک شغل جدید ، سرشار از هیج…