روش های تازه نگه داشتن موز و جلوگیری از سیاه شدن آن

559
روش های تازه نگه داشتن موز

روش های تازه نگه داشتن موز و جلوگیری از سیاه شدن آن

موز یکی از میوه‌های گرمسیری که روند رسیدن اون بعد از چیده شدن از درخت هم ادامه پیدا می‌کنه. برای همین موزها رو وقتی هنوز سبز و کال هستن می‌چینن و توی مسیری که باید طی کنن تا به دست مشتری برسن، وقت دارن تا خوب برسن. این روند تا وقتی موزها رو به معده بفرستیم ادامه داره. در نتیجه کافیه یه ذره از موزهای زرد و رسیده‌مون غافل شیم، تا تبدیل به موز سیاه و گندیده بشن. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم شما را با روش های تازه نگه داشتن موز و جلوگیری از سیاه شدن آن آشنا نماییم. با ما همراه باشید!

موز را آویزان کنید

روش های تازه نگه داشتن موز
روش های تازه نگه داشتن موز

این عمل مانع له شدن و کوفتگی موز و در معرض هوا قرار گرفتن آن می‌شود. شما هم‌چنین می‌توانید ساقه و دسته موز را با پلاستیک پیچ کنید، این عمل باعث کاهش دریافت اکسیژن به ساقه موز شده و می‌توان موز را برای یک هفته دیگر تازه نگه داشت.

جدا از دیگر میوه‌ها نگهداری کنید

میوه‌ها و سبزیجات ماده‌ی ویژه‌ای از خود بیرون می‌دهند که روند رسیدن را سرعت می‌بخشد. نگه داشتن محصولات در کنار هم و با هم سرعت رسیده شدن آن‌ها را افزایش می‌دهد. جالب است بدانید که رسیدن (پخته شدن) به نحوی مسری است. گیاهان به طور طبیعی هورمونی به نام اتیلن تولید می‌کنند که باعث رسیده شدن می‌شود. میوه‌ها یا سبزیجاتی که قهوه‌ای هستند بیشتر از حالت معمول اتیلن منتشر می‌کنند، به همین دلیل میوه‌های تازه‌تر، سریعتر فرایند رسیدن را طی می‌کنند. موز را داخل کیسه‌های در بسته نگهداری نکنید. این کار باعث قهوه‌ای شدن زودتر موز می‌شود، به این دلیل که اتیلن تولید شده در هوای مجاور موز باقی می‌ماند.

استفاده از آب میوه

روش های تازه نگه داشتن موز
روش های تازه نگه داشتن موز

برای اینکه مانع سیاه شدن موز ها شوید می توانید از مقداری آبمیوه استفاده کنید. میوه های زیادی هستند که اجازه نمی دهند موز ها تغییر رنگ دهند و بد منظره به نظر برسند. به عنوان مثال لیموشیرین، پرتقال، کنسرو آناناس، گریپ فروت و حتی لیموترش را می توان ذکر کرد که از میوه های اسیدی هستند و به همین دلیل نمی گذارند رنگ موز سیاه شود. فقط کافی است که سطح موز ها را با مقداری از آب این میوه ها آغشته کنید و دیگر نگران سیاه شدنشان نباشید.

ظروف پلاستیکی غیر قابل نفوظ

روش های تازه نگه داشتن موز
روش های تازه نگه داشتن موز

اگر چه موز پوست کنده شما هیچ حفاظتی در برابر هوا ندارد، ظرف‌های غیر قابل نفوظ در برابر هوا می‌تواند از تماس هوا با موزها جلوگیری کند. دمای پایین فریزر سرعت انتشار اتیلن را نسبت به دمای یخچال بسیار کاهش می‌دهد.

 

روش های تازه نگه داشتن موز و جلوگیری از سیاه شدن آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده + 9 =