دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی

268
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی

دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی

یکی از آئین های زیبای نوروز دید و بازدید نوروزی یا همون « عید دیدنی » است که از دیرباز جزو آداب و رسوم ما ایرانیان است . رسم است که با شروع نوروز ابتدا به خانه ریش سفیدان و بزرگترها میرویم و سال نو را به بزرگترهایمان تبریک میگوئیم . عید نوروز با دید و بازدیدهای خویشاوندی و عیدی دادن و عیدی گرفتن عجین شده است؛ رسوم زیبایی که گویا نوروز با همین ها معنی پیدا می کند؛ در واقع ایرانیان در ایام نوروز بهترین و بزرگترین عمل نیک یعنی “صله ارحام” را به جا می آورند . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا بیشتر در مورد دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی صحبت کنیم .

دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی

زمان عید نوروز

جشن نوروز از لحظهٔ اعتدال بهاری آغاز می‌شود . در دانش ستاره‌شناسی، اعتدال بهاری یا اعتدال ربیعی در نیم‌کره شمالی زمین به لحظه‌ای گفته می‌شود که خورشید از صفحه استوای زمین می گذرد و به سوی شمال آسمان می‌رود. این لحظه، لحظه اول برج حمل نامیده می‌شود، و در تقویم هجری خورشیدی با نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین برابر است . در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که تقویم هجری شمسی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است.
اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.

نوروز باستانی

رفتارها و گفتارهای هنگام سال تحویل و روز نوروز، به باور عامیانه، می تواند اثری خوب یا بد برای تمام روزهای سال داشته باشد . برخی از این باورها را در کتاب های تاریخی نیز می یابیم و بسیاری دیگر باورهای شفاهی است و در شمار فولکور جامعه است که در خانواده ها به ارث رسیده است . در ادامه به برخی از این باورهای عامیانه اشاره میکنیم :
کسی که در هنگام سال تحویل و روز نوروز لباس نو بپوشد تمام سال از کارش خرسند خواهد بود . موقع سال تحویل از اندوه و غم فرار کنید، تا تمام سال غم و اندوه از شما دور باشد . کسی که روز نوروز گریه کند، تا پایان سال اندوه او را رها نمی کند . روز نوروز باید یک نفر “خوش قدم” اول وارد خانه شود . روز سیزده کار کردن نحس است .
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی

نوروز امروزی

 انسان دوست دارد که هم دوست داشته شود و هم دوست بدارد، به همین دلیل دید و بازدید نوروزی از نظر روانشناسی موجب دوست داشتن و دوست داشته شدن خواهد شد . گسترش شهرها، ازدیاد جمعیت، پراکندگی خانواده های سنتی، محدودیتهای شغلی و نیز فرهنگ آپارتمان نشینی از عواملی است که دید و بازدیدهای نوروزی را کاهش داده و بر اثر این دشواریها و محدودیتهای زمانی، بسیاری از خانواده هایی هم که به مسافرت نمی روند، برای دید و بازدیدهای نوروزی از پیش زمانی را معین می کنند .
گاهی بزرگ ترها و افرادی که سن و سالی از عمرشان گذشته از گذشته های نه چندان دور یاد می کنند که انگار مردم در آن دوره شادتر و با صفا و لذت بیشتری زندگی می کردند . متاسفانه با وجود امکانات رفاهی که هر روز بیشتر می شود، دیدن چهره های افسرده و بی حوصله، قیافه های مغموم و در خود فرو رفته و افراد آماده برای نزاع و درگیری که با کوچک ترین بهانه ای دعوا و داد و فریاد راه می اندازند به صحنه هایی عادی تبدیل شده که همه این ها نشانه این است که نیازهای روح و جان انسان ها تامین نیست.
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی

تقصیرها را گردن مشکلات اقتصادی نیندازیم

گروهی که مشکلات و گرفتاری های اقتصادی را عامل اصلی بروز این ناهنجاری می دانند توجه داشته باشند که مشکلات معیشتی و اقتصادی، همیشه همراه آدمی بوده است و به دلیل ویژگیهای درونی انسان، هیچ وقت از وضعیت اقتصادی اش رضایت کامل نداشته است . امام صادق(ع) در این باره فرموده : “اگر به کفاف زندگی اکتفا کنی کمترین مال دنیا بی نیازت می کند ولی اگر اکتفا نکنی تمام ثروت جهان نمی تواند تو را بی نیاز کند” بنابراین در این مورد نمی توان همه تقصیرها را به گردن مشکلات اقتصادی انداخت .

نوروز اول

در دید و بازدیدهای نوروزی رسم است که نخست به خانه ی کسانی بروند که نوروز اول درگذشت عضوی از آن خانواده است . خانواده های سوگوار افزون به سومین، هفتمین و چهلمین روز، که بیشتر در مسجد برگزار می شود، نخستین نوروز که ممکن است بیش از یازده ماه از مرگ متوفی بگذرد، در خانه می نشینند. و در این روز است که خانواده های خویشاوند لباس سیاه را از تن سوگواران در می آورند . جلسه های “ نوروز اول ” که جنبه ی نمادین دارد، در عین حال از فضای دید و بازدیدهای نوروزی برخوردار است و دیدار کنندگان، در نوروزاول، به خانواده ی سوگوار تسلیت نمی گویند . بلکه برای آنان “ آرزوی شادمانی ” می کنند .
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی
رسم نوروز اول بیشتر در شهرهایی برگزار می شود که آخرین روز اسفند را به عنوان یاد بود درگذشتگان سال سوگواری کنند . هدیه نوروزی، یا عیدی هدیه و عیدی دادن به مناسبت نوروز رسمی کهن است، کتابهای تاریخی از پیشکش ها و بخشش های نوروزی پیش از اسلام و بعد از اسلام خبر می دهند، از رعیت به پادشاهان حکمرانان، از پادشاهان وحکمرانان به وزیران، دبیران، کارگزاران و شاعران، از بزرگتران خاندان به کوچکتران، به ویژه کودکان.
دید و بازدید نوروزی میراث زیبای فرهنگ ایرانی نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =

بررسی

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام

جایگاه نوروز در اسلام و کلام معصومین علیهم السلام نوروز جشن بالندگي طبيعت ، جشن آغازي دوبا…