درمان نفخ شکم و روش های پیشگیری از آن

341
درمان نفخ شکم

درمان نفخ شکم و روش های پیشگیری از آن

نفخ شکم یکی از مهم‌ترین ناراحتی‌های‌ دستگاه گوارش است که تجمع گازها در روده این پدیده ناخوشایند و اغلب دردناک را سبب می‌شود. نفخ شکم می‌تواند به آسیب‌های مجاری معده و روده مانند التهاب حاد معده، اختلالات کبد و لوزالمعده و همچنین به آسیب‌های روده باریک به ویژه کولون منجر شود. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم اطلاعاتی در مورد نفخ شکم، درمان نفخ شکم و روش های پیشگیری از نفخ شکم در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید!

دلایل نفخ شکم

درمان نفخ شکم
درمان نفخ شکم

بخشی از گازی که در معده وجود دارد، ناشی از هوایی است که ما آن را می‌بلعیم و به‏طور طبیعی وجود دارد، اما در بعضی شرایط مثل غذا خوردن با استرس، حرف زدن هنگام غذاخوردن، آدامس جویدن، مصرف نوشابه‌های گازدار و… میزان بلع هوا بیشتر می‌شود. درنتیجه احساس آروغ‌زدن به فرد دست می‌دهد. بخش دیگری از گاز معده نیز ناشی از فعل و انفعالات اسیدمعده و شیره‌های گوارشی است که وقتی با هم ترکیب می‌شوند، تولید گاز می‌کنند.

گازهای قسمت تحتانی دستگاه گوارش یا روده‏ها نیز عمدتا ناشی از تاثیر باکتری‌ها و میکروب‌های روده روی بقایای موادغذایی است. همان‌طور که می‌دانید قسمتی از غذاهایی که ما می‌‌خوریم در دستگاه گوارش هضم نمی‌شوند و داخل روده باقی می‌مانند. باکتری‌هایی که داخل روده‌بزرگ زندگی می‌کنند این مواد را تخمیر می‌کنند و از تخمیر این مواد، گاز تولید می‌شود.

خوراکی هایی که باعث باد شکم (نفخ شکم) می شوند

درمان نفخ شکم
درمان نفخ شکم

خوراکی هایی که باعث باد شکم می شوند عموما آنهایی هستند که پر از بعضی از انواع پلی ساکارید (polysaccharides) بخصوص الیگوساکاریدها از قبیل اینولین می باشند. مثال هایی از این غذاها شامل:

  • کنگر فرنگی، بروکلی، کلم، گل کلم، تره فرنگی، تربچه، شلغم
  • حبوبات همچون لوبیا، عدس و سایر انواع حبوبات
  • بادام زمینی، جو، گندم و مخمر درون بعضی از غذاها همچون نان
  • سیر، موسیر، پیاز و سیب زمینی و سیب زمینی شیرین
  • لبنیات در افرادیکه با لاکتوز مشکل دارند
  • قندها و شیرین کننده های مصنوعی
  • نوشابه های گازدار، ماءالشعیر و آب میوه ها

 

درمان نفخ شکم

درمان نفخ شکم
درمان نفخ شکم

در صورتی که نفخ شکم شما بی دلیل است یا از علائم دیگری مثل ورم شکم یا درد شکم درد در کنار نفخ شکم رنج می‌برید، باید به پزشک مراجعه کنید. پزشک در مورد علائم ، زمان شروع شدن مشکل و عوامل تحریک کننده با شما صحبت می‌کند. پزشک یک آزمایش خون تجویز می کند، هم برای اطمینان از این مساله که بدن با عفونتی مبارزه نمی‌کند و هم برای تشخیص هر گونه عدم تحمل غذایی احتمالی. در صورت تشخیص یک بیماری خاص مثل سندروم روده تحریک پذیر داروهایی برای شما تجویز می‌شود یا برای تشخیص نهایی آزمایشات دیگری از شما گرفته می‌شود.

درمان خانگی نفخ شکم

درمان نفخ شکم
درمان نفخ شکم

ابتدا رژیم غذایی خود را بررسی کنید. در صورتی که حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات است که هضم آن‌ها دشوار می‌باشد، سعی کنید از کربوهیدرات‌هایی مثل سیب زمینی، برنج یا موز که هضم آن‌ها آسان‌تر است، به جای آن‌ها استفاده کنید. غذاهایی را که می‌خورید یادداشت کنید تا متوجه شوید که کدام غذاها باعث نفخ شکم می‌شود و در عوض سه وعده غذایی بزرگ، شش وعده غذایی کوچک داشته باشید.

از خوردن هر چیزی که باعث افزایش میزان هوایی که می‌بلعید می‌شود، خودداری کنید. برای این کار، باید مطمئن شوید که غذا به درستی جویده می‌شود و از خوردن آدامس یا استعمال دخانیات خودداری کنید. برای درمان نفخ معده و روده چند داروی غیرتجویزی بازاری وجود دارد، اگر چه این داروها تنها به طور موقت این بیماری را متوقف می‌کنند. این داروها شامل قرص‌های شارکول می‌شود که گاز را طریق دستگاه گوارش جذب می‌کنند و همچنین مکمل‌های غذایی مثل آلفا گالاکتوزیداز.

 

درمان نفخ شکم و روش های پیشگیری از آن نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × دو =

بررسی

مهمترین دلایل نفخ کردن و توصیه های ضد نفخ

مهمترین دلایل نفخ کردن و توصیه های ضد نفخ مهمترین دلایل نفخ کردن : نفخ کردن، یکی از شایع ت…