خواب رفتن دست و پا چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود

344
خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود

گزگز یا مور مور شدن دست و پا سوزش دست و پا نشان دهنده، نبودن احساس یا حواس در دستان یا انگشتان شما است. اغلب، گزگز پا و دست همراه با علائم دیگر از قبیل سوزن سوزن شدن پا و دست، کرختی یا سوزش کف دست است. در این قسمت از مجله اینترنتی بیرکلیک به بررسی دلایل خواب رفتن دست و پا و روش های درمان آن می پردازیم. با ما همراه باشید!

گزگز دست و پا معمولاً به علت فشار ممتد بر روي عصب ايجاد مي‌شود، مانند مواقعي که به مدت طولاني به صورت دو زانو يا چهار زانو مي‌نشينيد. اين نوع از گزگز دست و پا که معمولاً تحت عنوان سوزن سوزن شدن شناخته مي‌شود، فقط به مدت کوتاهي ادامه پيدا مي‌کند و دردناک نيست.

علت بی حسی ها مکرر

خواب رفتن دست و پا
خواب رفتن دست و پا

گزگزها و بي‌حسي‌هاي مکرر مقطعي و مزمن مي‌تواند نشان دهنده مشکلات جدي‌تري از قبيل موارد زير باشد

 • ديابت
 • اسکلروز چندگانه
 • سکته مغزی
 • نشانگان تونل کارپال
 • نشانگان رينود
 • تشنج
 • ميگرن
 • کم کاري تيروئيد

 

دیابت شایع‌ترین علل

دیابت یکی از شایع ترین علل خواب رفتن دست و پاست. در میان ۱۰ تا ۲۰ درصد کسانی که بتازگی دیابت آنها تشخیص داده شده این علامت دیده می‌شود. در این نوع خواب رفتگی که به نوروپاتی دیابتی مرسوم است، خواب رفتن ابتدا در پاها احساس شده و بعد از مدتی به دست‌ها و بازوها نیز احساس می‌شود. افرادی که مبتلا به دیابت هستند در معرض آسیب‌های عصبی هستند و در بسیاری از موارد خواب رفتن پاها یکی از علائم اولیه دیابت است.

درمان خواب رفتن دست و پا

خواب رفتن دست و پا
خواب رفتن دست و پا

در ادامه راه و روش های درمان گزگز پا ، درمان بی حسی، مورمور، سوزن سوزن شدن و خواب رفتن دست و پا  دست آورده شده است.

کمپرس گرم

اولين کاري که شما بايد انجام دهيد، استفاده از کمپرس گرم بر روي ناحيه مورد نظر است. اين کار به افزايش گردش خون در ناحيه بي‌حس شده کمک مي‌کند. بعلاوه باعث آسايش ماهيچه‌ها و اعصاب اين ناحيه مي‌شود.

يک دستمال پارچه‌اي را در آب گرم خيس کنيد. دستمال را فشار دهید تا آب اضافي آن خارج شود. سپس آن را به مدت ۵ تا ۷ دقيق بر روي موضع بي‌حس شده بگذاريد.

ماساژ دادن

يک راه ساده ديگر براي رفع مشکل بي‌حسي و گزگز و خواب رفتن دست و پا ماساژ دادن دست و پا است. اين کار باعث افزايش گردش خون و کاهش علائم بي‌حسي در موضع مورد نظر مي‌شود. به علاوه اين کار موجب تحريک کردن عصب و ماهيچه‌ها بهبود عملکرد کلي آنها مي‌شود.

ورزش کردن

خواب رفتن دست و پا
خواب رفتن دست و پا

ورزش کردن مي‌تواند باعث افزايش گردش خون و رسيدن اکسيژن بيشتر به تمام قسمت‌هاي بدن شود. بنابراين ورزش مي‌تواند در رفع علائم بي‌حسي و گزگز در هر جاي بدن از جمله در دست و پا مؤثر باشد. علاوه بر آن، ورزش کردن باعث افزايش تحرک بدني و جلوگيري از بسيار بيماري‌ها مي‌شود.

دارچين

دارچين حاوي چندين عنصر غذايي و شيميايي مفيد از قبيل منگنز، پتاسيم و بسياري از ويتامين‌هاي مهم خانواده B مي‌باشد. اين ماده بسيار مغذي است و مي‌تواند به افزايش گردش خون در دست‌ها و پاها کمک کند و در نتيجه در رفع بي‌حسي و گزگز در اين قسمت‌ها مؤثر واقع شود.

دارو و تزریق

خواب رفتن دست و پا
خواب رفتن دست و پا

در موارد خاص، داروهای متعددی می توانند باعث تسکین درد، التهاب و خواب رفتن دست ناشی از سندروم تونل کارپال شوند. داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی مثل آسپرین، ایبوپروفن و داروهای مسکن غیزتجویزی دیگر باعث تسکین علائم به علت گزگز دست و پا به صورت کوتاه مدت یا علائم ناشی از فعالیت سنگین می شوند.

داروهای ادرار آور باعث کاهش التهاب می شوند. کورتیکواستروئیدها یا داروی لیدوکائین به منظور کاهش فشار بر روی عصب میانی و تسکین فوری و موقتی علائم خفیف تا متوسط به صورت مستقیم تزریق می شوند یا به صورت خوراکی مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشگیری از خواب رفتن دست‌ها موقع خواب

 • هنگام خواب، دست‌ها را زیر بالش یا سر قرار ندهید.
 • روی دست‌ها نخوابید، زیرا این امر باعث قطع گردش خون می‌شود.
 • کف دست را هنگام خوابیدن مشت نکنید و باز بگذارید.
 • دست‌ها را روی قلب قرار دهید تا بی‌حسی آن برطرف شود.
 • ورزش‌های مخصوص برای تقویت شانه، گردن و دست‌ها را انجام دهید.
 • از بالش‌های نرم تر استفاده کنید، از بالش زیر زانو هم استفاده کنید و به پشت بخوابید.

 

خواب رفتن دست و پا چه دلایلی دارد و چگونه درمان می شود نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − هفت =