حداقل حقوق قانون کار ۹۶ به همراه جزئیات

7,809
حداقل حقوق قانون کار 96 به همراه جزئیات

حداقل حقوق قانون کار ۹۶ به همراه جزئیات

سرانجام بعد از کشمکش های فراوان و جلساتی که مسئولین مربوطه برگزار کردند بالاخره انتظارها به پایان رسید و تکلیف حقوق قانون کار برای سال ۱۳۹۶ مشخص شد . طی جلسه ای که ساعت ۱۷ روز سه شنبه ۲۴ اسفندماه برگزار شد پس از ۱۲ ساعت چانه‌زنی شرکای اجتماعی متشکل از نمایندگان کارگران، کارفرمایان و دولت بر سر افزایش دستمزد سال ۹۶ کارگری در شورای عالی کار ، توافق کردند و در نهایت حداقل دستمزد با افزایش ۱۴.۵ درصدی به رقم ۹۳۰ هزار تومانی رسید . با مجله اینترنتی بیرکلیک همراه باشید تا در مورد حداقل حقوق قانون کار ۹۶ به همراه جزئیات آن اطلاعات کاملی را در اختیار شما قرار دهیم .

حداقل حقوق قانون کار 96 به همراه جزئیات
حداقل حقوق قانون کار ۹۶ به همراه جزئیات

حداقل حقوق قانون کار ۹۶ به همراه جزئیات

مصوبه امسال شورای عالی کار کمی متفاوت تر از سال های قبل میباشد . به اینصورت که برای کاهش فاصله مزدی میان حداقل‌بگیران با سایر سطوح ، یک مصوبه دو بخشی تصویب شد که بر مبنای آن سایر سطوح که بیش از حداقل‌بگیران دریافتی دارند، افزایش ۱۲ درصدی داشته باشند . یعنی گروه‌های دیگر کارگری که بیش از حداقل دستمزد (سایر سطوح مزدی) دریافت می‌کنند، افزایش ۱۲ درصدی به علاوه روزانه ۶۷۶۸ ریال افزایش دستمزد خواهند داشت .

تصبره : با اعمال افزایش این بند مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید از مبلغ روزانه ۳۰۹۹۷۷ ریال (سیصد و نه هزار و نهصد و هفتاد و هفت ریال) بند ۱ کمتر باشد .

– نرخ پایه سنوات در سال ۱۳۹۶ در مورد کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یکسال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، روزانه ۱۷۰۰۰ ریال (هفده هزار ریال) تعیین شد .

– نرخ پایه (سنوات) کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل برای گروه یک مبلغ مذکور و سقف آن در گروه ۲۰ مبلغ ۲۲۶۰۰ ریال همانند سال گذشته خواهد بود و برای سایر گروه‌ها بر اساس جدول اعلامی اداره کل روابط کار و جبران خدمت اقدام خواهد شد .

حداقل حقوق قانون کار 96 به همراه جزئیات
حداقل حقوق قانون کار ۹۶ به همراه جزئیات

– به کارگران فصلی به نسبت مدت کارکردشان در سال ۹۵ ، میزان مقرر در این بند یا تبصره یک آن حسب مورد تعلق می‌گیرد .

– مبلغ کمک هزینه اقلام مصرفی خانوار به عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره ۳ ماده ۳۶ قانون کار ماهیانه ۱.۱۰۰.۰۰۰ ریال بدون تغییر همانند سال ۹۵ توسط کار فرمایان پرداخت خواهد شد .

حداقل دستمزد کارگران برای سال ۹۵ مبلغ ۸۱۲ هزار و ۱۶۴ تومان تعیین شده بود  که این رقم با ۱۴.۵ درصد رشد در سال ۱۳۹۶ به رقم ۹۲۹ هزار و ۷۴۰ تومان برای حداقل مزد کارگری خواهد رسید .

همچنین حق اولاد کارگران شاغل متاهل دارای یک و دو فرزند نیز مشخص شد که در تصویر زیر مشاهده می فرمائید . توجه داشته باشید که قیمت ها به تومان است . شما میتوانید مبلغ مربوط به حق اولاد را طی چند سال گذشته با هم مقایسه کنید .

جدول حداقل حقوق قانون کار ۹۶

حداقل دستمزد روزانه حق اولاد ۱ فرزند حق اولاد ۲ فرزند سال
۱۶۲۳۷ ۴۸۷۱۲ ۹۷۴۲۲ ۱۳۹۲
۲۰۲۹۷ ۶۰۸۸۸ ۱۲۱۷۷۶ ۱۳۹۳
۲۳۴۷۴ ۷۱۲۴۲ ۱۴۲۴۸۵ ۱۳۹۴
۲۷۰۷۲ ۸۱۲۱۶ ۱۶۲۴۳۲ ۱۳۹۵
۳۰۹۹۷ ۹۲۹۹۱ ۱۸۵۹۸۲ ۱۳۹۶

ثبت یک رکورد تاریخی

حداقل حقوق قانون کار 96 به همراه جزئیات
حداقل حقوق قانون کار ۹۶ به همراه جزئیات

معمولا نشست نهایی شورای عالی کار که به تعیین حداقل حقوق منجر میشود در روزهای پایانی سال برگزار میشود دلیل آنهم اینست که دولت میخواهد تا حد امکان جلوی افزایش تورم در اثر این افزایش حقوق را بگیرد لذا امسال این نشست پنج روز مانده به عید نوروز برگزار شد اما نکته جالبی که در این نشست اتفاق افتاد ثبت رکورد طولانی ترین جلسه شورای عالی کار بود . بطوریکه جلسه از عصر روز سه شنبه آغاز و تا بامداد روز چهارشنبه ادامه یافت و تقریبا ۱۲ ساعت بطول انجامید . در این نشست وزیر اقتصاد و وزیر صنعت حضور نداشتند و نمایندگان خود را فرستاده بودند و از هیئت وزیران ، تنها وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی یعنی آقای علی ربیعی به همراه نمایندگان کارفرمایان و کارگران مشغول چانه زنی بودند . در ابتدا نماینده کارگران خواستار افزایش ۳۰ درصدی حداقل حقوق بودند اما دولت خواهان ۱۰ درصد افزایش بود که در نهایت مقدار افزایش  ۱۴.۵ درصد آنهم بصورتی که در بالا گفته شد تعیین گردید .

حداقل حقوق قانون کار ۹۶ به همراه جزئیات نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 22

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − نه =

بررسی

۶ توصیه کارساز برای درخواست افزایش حقوق

۶ توصیه کارساز برای درخواست افزایش حقوق شاید شما هم الان در فکر بالا بردن حقوق تان هستید؛ …