جنگنده قاهر ۳۱۳ نسل پنجمی که ساخت ایران است

885
جنگنده قاهر 313 نسل پنجم ساخت ایران

جنگنده قاهر ۳۱۳ نسل پنجمی که ساخت ایران است

جنگنده قاهر ۳۱۳ : بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ، کشورمان از لحاظ نظامی پیشرفت های شگرفی داشته و توجه دنیا را به خود معطوف ساخته است .
ساخت و تحویل انواع موشک های بالستیک ، تحویل انبوه موشک های سطح به دریا، تولید انواع خودروهای تاکتیکی، طراحی و ساخت موشک های ضد زره پیشرفته و طراحی و ساخت جنگنده ها و هواپیماهای بدون سرنشین از جمله این دستاوردهاست که باعث غرور هر ایرانی است . در این بخش از مجله اینترنتی بیرکلیک قصد داریم در مورد  جنگنده قاهر ۳۱۳ که گل سرسبد همه جنگنده هاست صحبت کنیم پس با ما همراه باشید .
جنگنده قاهر 313 نسل پنجم ساخت ایران
جنگنده قاهر ۳۱۳ نسل پنجم ساخت ایران

تاریخچه تولید جنگنده در ایران

در بهار ۱۳۷۶ سرتیپ آراسته جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی اعلام کرد که ایران نخستین جنگندهٔ خود با نام آذرخش را طراحی، تولید و آزمایش کرده است . بر اساس یک فرضیه این هواپیما با کنار هم قرار دادن قطعات جنگنده‌های مختلف ساخته شده و تقریباً نوعی اف-۵ اصلاح‌شده بوده است . از آن روز به بعد ما شاهد نسخه های مختلفی از این هواپیماها بودیم که هیچ یک به تولید انبوه نرسیدند . بعد از آن صاعقه طراحی و تست شد و موجب رشد اطلاعاتی ایران در زمینه جنگنده گردید تا در نهایت قاهر ۳۱۳ به عنوان گل سرسبد جنگنده های ایرانی به جهان معرفی شد .
جنگنده قاهر 313 نسل پنجم ساخت ایران
جنگنده آذرخش

قاهر ۳۱۳

قاهر-۳۱۳ پروژه‌ای برای ساخت نوعی جت جنگندهٔ تک‌سرنشین و پنهان‌کار در ایران است که اولین پیش‌نمونه یا ماکت آن در ۱۴ بهمن ۱۳۹۱ رونمایی شد . طبق اظهارات وزیر دفاع وقت ایران ، این جنگنده دارای سطح مقطع راداری بسیار کم بوده و با تجهیزات پیشرفته ساخته شده و به سامانه‌های الکترواویونیک مجهز می‌باشد . به گفتهٔ وی این جنگنده قادر به حمل تسلیحات پیشرفتهٔ بومی بوده و از قدرت تهاجمی بالایی برخوردار است . قابلیت نشست و پرواز با طول باند کوتاه، توانایی انجام عملیات پروازی در ارتفاع پست و تعمیر و نگهداری آسان و سریع از دیگر ویژگیهای این جنگنده میباشد .

مدیر پروژه قاهر

جنگنده قاهر 313 نسل پنجم ساخت ایران
جنگنده قاهر ۳۱۳ نسل پنجم ساخت ایران

حسن پروانه مدیرعامل شرکت صنایع هواپیمایی ایران (صها) و مدیر پروژه قاهر که مدیریت پروژه ساخت صاعقه را نیز برعهده داشت ، درخصوص توانمندی ایران در طراحی فرم و بدنه جنگنده گفته : ما قبلا در پروژه جنگنده‌های آذرخش و صاعقه گام های بلندی در طراحی و ساخت جنگنده برداشتیم که در این دو پروژه از یک پلت فرم موجود در کشور استفاده کرده و آن را در برخی حوزه ها ازجمله آیرودینامیک، سیستم‌ها، اویونیک و … به گونه ای توسعه دادیم که با شرایط و نیازهای ما مطابقت داشته باشد اما درباره قاهر۳۱۳  کار کاملا متمایز است . اولین ویژگی این پروژه این است که جنگنده جدید به لحاظ فرم و شکل، از یک قیافه منحصر به فردی برخوردار است که این طراحی، هیچ نمونه ای در دنیا ندارد و ما با طراحی این جنگنده به نوعی از طرح‌هایی که در نسل های گذشته در دنیا بکار می رفت ، فاصله گرفتیم .

 

قابلیت پرواز در سه سطح

مدیر پروژه قاهر با اشاره به برخی ویژگی های عملیاتی جنگنده‌های آمریکایی و روس، اظهار داشت: آمریکایی‌ها بنابر طرح ریزی های عملیاتی خود تلاش می کنند تا از ارتفاع بسیار بالا به سمت هدف هجوم ببرند که این موضوع در بخشی از جنگنده های روسی نیز اعمال می شود اما ما در ایران شرایط دیگری را تعریف کرده‌ایم و معتقدیم که عملیات باید در سه حوزه ارتفاع بالا، میانی و پست تعریف شود . پرواز در ارتفاع پست می تواند ویژگی های فوق العاده‌ای به جنگنده بدهد تا بتوان در یک جنگ پیچیده ناهمطراز ، دشمن را کاملا زمین گیر کرد . وی با بیان اینکه در طراحی قاهر نیز همه این موارد در نظر گرفته شده است، تصریح کرد: یکی از دلایل بکارگیری بال شکسته در این هواپیما، ایجاد قابلیت پرواز در هر سه سطح است.
جنگنده قاهر 313 نسل پنجم ساخت ایران
جنگنده قاهر ۳۱۳ نسل پنجم ساخت ایران

ویژگی های پنهانکاری و رادارگریزی

 طراحی یک هواپیما به نحوی که کمترین بازتاب راداری و حرارتی را داشته باشد از اصول مهم برای به تأخیر انداختن شناسایی هواپیمای خودی توسط سامانه های دشمن است که منجر به افزایش بقاپذیری رزمی می شود . در این هواپیما با استفاده از سطوح تخت و کمی هم سطوح منحنی در بالای بدنه بر مبنای اصول طراحی هواپیماهای پنهانکار اقدام شده است . به عنوان مثال شکل دماغه و زوایای پهلوهای بدنه مطابق اصول پنهانکاری راداری انتخاب و طراحی شده است و می توان گفت از این لحاظ قاهر ۳۱۳ هواپیمای رزمی نسل پنجمی(با تعاریف مرسوم دنیا) است .
شکل شکسته بال که جالب و عجیب ترین نکته ظاهری قاهر۳۱۳ است به کاهش اثرات راداری و حرارتی کمک می کند هر چند که مأموریت اصلی آن چیز دیگری است . به احتمال زیاد، عمده تسلیحات قاهر در محفظه داخلی بین دو ارابه فرود اصلی حمل می شود که برای کاهش بازتاب راداری ناشی از نصب تسلیحات زیر بال و بدنه روش مطمئنی است . ورودی هوای موتور در بالای بدنه قرار گرفته است که باعث کاهش بازتاب راداری در برابر رادارهایی که از پایین به هواپیما نگاه می کنند می شود .
جنگنده قاهر 313 نسل پنجم ساخت ایران
جنگنده قاهر ۳۱۳ نسل پنجم ساخت ایران

ویژگی های پروازی

تمرکز جرم حول محور طولی جنگنده قاهر۳۱۳ موجب افزایش مانور پذیری می شود . این جنگنده با طول بیش از ۱۵ متر، عرض ۸ متر، وزن کلی ۹۰۰۰ کیلوگرم با سرعت ۱۵۰۰ کیلومتر بر ساعت، با موتور “توربوفان” است . محفظه حمل جنگ افزار آن می تواند دست کم دو بمب ۲هزار پوندی یا تعداد بیشتری بمب های کوچک نقطه زن هدایت شونده، یا دست کم ۶ موشک هوا به هوا در رده R-73 یا PL-12 را در خود جای دهد . ارابه های فرود اصلی در کنار بدنه رو به جلو جمع می شوند که باعث ایجاد فضای مفید بیشتر در داخل بدنه می شود . سطح دم عمودی نسبتاً بزرگ است که پایداری سمتی مناسبی ایجاد کرده و با بخش متحرک بزرگ، مشخصات مانوری جانبی مناسبی ایجاد می کند. با توجه به این سکان عمودی، ارتفاع قاهر کمتر از ۴ متر تخمین زده می شود .
تک موتوره بودن هواپیما ضمن کاهش مصرف سوخت کلی و سهولت تعمیر و نگهداری، نشان از سبک وزن بودن این هواپیما دارد . تک چرخه بودن ارابه های فرود گواه دیگری بر سبک وزن بودن این هواپیما با وزن برخاست در حدود ۱۲تا ۱۴ و بیشینه وزن احتمالاً کمتر از ۲۰ تن است . با توجه به طول و عرض کم دماغه قاهر۳۱۳ به نظر می رسد بخشی تجهیزات راداری زیر محل استقرار خلبان جای داده شده باشد . فرم دماغه قاهر۳۱۳ با شکل آنتن رادارهای هوایی موجود در جنگنده های کشور تطابق ندارد بنابراین به احتمال زیاد یک رادار جدید و متفاوت یا راداری موجود با آنتن جدید برای آن در نظر گرفته شده است . استفاده از دو نمایشگر چند منظوره یا MFD بزرگ در وسط کابین و سه نمایشگر کوچکتر نشان از تلاش و حرکت به سمت استفاده از سامانه های جدید و پیشرفته است که منجر به کاهش هزینه و زمان تعمیرات و افزایش چشمگیر قابلیت اطمینان میباشد .
جنگنده قاهر 313 نسل پنجم ساخت ایران
جنگنده قاهر ۳۱۳ نسل پنجم ساخت ایران

رده بندی جهانی

خبرگزاری روسی اسپوتنیک در گزارشی از جنگنده ایرانی در حال ساخت «قاهر ۳۱۳» به عنوان یکی از ۱۰ جنگنده برتر نسل پنجم جهان در قرن بیست و یکم یاد کرد . در فهرست برترین جنگنده‌های نسل پنجم اسپوتنیک، جنگنده‌هایی از کشوهای آمریکا، روسیه، چین، ژاپن، انگلیس و هند نیز قرار دارد . صدر این فهرست را جنگنده چندمنظوره‌ی آمریکایی «اف-۲۲» از آن خود کرده است .

آخرین اخبار

سردار سرتیپ حسین دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح درخصوص آخرین وضعیت پروژه ساخت جنگنده بومی قاهر گفت : این جنگنده روی باند آمده و حرکت می‌کند و تست‌های پروازی آن نیز در سال آینده انجام می‌شود . وزیر دفاع ادامه داد: کار ساخت قاهر تمام شده است و آماده تست‌های مختلف است که اولین تست آن روشن کردن موتور و روی باند آمدن آن است . پس با این حساب میتوان امیدوار بود که در کمتر از یکسال آینده شاهد پرواز این عقاب ایرانی در آسمان خواهیم بود . به امید آن روز فراموش نشدنی .
جنگنده قاهر ۳۱۳ نسل پنجمی که ساخت ایران است نوشته شده در تاریخ : توسط کاربر

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟ 6

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − یک =

بررسی

پرواز در حالت بی وزنی چگونه انجام میشود

پرواز در حالت بی وزنی چگونه انجام میشود حتما فضانوردانی که در در سفینه های فضایی به پرواز …